הסיפורים מאחורי הקלעים של מחלקת יולדות בשיבא

ריאיון עם דפנה אהרוני – מיילדת בבית החולים לנשים ויולדות בשיבא

כמה שנים את בתחום?

"רק 38…"

מה מייחד בעינייך את חדרי הלידה של שיבא?

"כמובן שהמקצועיות הגבוהה והניסיון שלנו לתת מענה לכל סיטואציה רפואית – אבל על זה אין צורך לפרט… כעת, יש לנו בשורה חדשנית ממש בחדרי הלידה. מדובר ב"חדרים חכמים" אשר מאפשרים לכל יולדת לבחור אווירה מתוך מגוון הצעות הקיימות במערכת ולהתחבר אליה. בכל חדר יש מסך גדול, מערכת שמע איכותית, תאורה מובנית וטאבלט נגיש דרכו בוחרת היולדת באווירה הרצויה. היא יכולה לבחור לראות על המסך אפקטים של נסיעה בחלל בתוך גלקסיה זוהרת, עם מוזיקה תואמת ותאורה לדים חשוכה, היא יכולה לבחור לצלול לעולם שמתחת למים ולהתחבר לזרימה ולשלווה עם מוזיקה תואמת ותמונות יפהייפיות, יש גם מוזיקה של צמחיית טבע, המשולבת עם תאורה ירוקה ואפקט של צמחיה, מפלי מים ועוד. בקיצור – עולם של אווירה רחב ועשיר. בנוסף, מעבר למשחקי האווירה הכוללים תאורה וסאונד, המערכת מציעה ליולדת אפשרויות של צפייה בהדרכות שונות אותן היא יכולה ליישם בעת הצורך וכרצונה: נשימות, הרפיה, מיינדפולנס ועוד".

איך הפידבק של היולדות על החדרים החכמים?

"הנשים פשוט יוצאות מכאן מאושרות. השבוע אמרה לי יולדת במילים הללו: "היתה לי חוויה של החיים" מבחינתה זו היתה הפתעה של ממש. היא לא ציפתה בכלל לעבור את הלידה באופן כה חווייתי וחיובי. התחברתי למערכת עם הטלפון האישי שלי על מנת להשמיע לה שירי תפילה ואמונה. זה היה מרומם ומרגש. אני תמיד אומרת שאותיות לידה זה ליד ה', כשחיים חדשים באים לעולם מתוך קדושה, צניעות, שירי אמונה זו חוויה רוחנית שאי אפשר לתאר".

החוויה של היולדת לא מסתיימת בחדר הלידה…

"נכון. אני תמיד מכינה ליולדות שלי כוס תה חם, או כוס קפה – לבחירתן. בחדרי הלידה שלנו מחלקים ליולדות אחרי הלידה כריך טרי למהדרין הכולל טונה/חלבה/גבינה צהובה/ ירקות וזה בהחלט מחמם את הלב ונדרש במצב זה. גם מחלקות האשפוז אליהן עוברת היולדת מציעות תנאים מצוינים. יש לנו מחלקה חדשה מפוארת ונעימה וכמובן צוות מקצועי, רגיש ואנושי לאורך כל הדרך. השבוע הגיעה לכאן יולדת מערד, לשמוע אותה מסכמת את הלידה ב"לא יכול להיות יותר טוב מזה" זה מרגש. כי באמת עושים כאן את המירב בשביל שכל אחת תרגיש כך".

מה בנוגע לתנאים לאשה החרדית?

"לפני כשבועיים ליוויתי יולדת שילדה את ילדה העשירי ביום חמישי. היא חששה איך תעבור השבת בבית החולים כאשר פגשתי אותה ביום ראשון, כשבאתי למשמרת נוספת היא אמרה לי: "לא האמנתי שתהיה לי כאן כזו שבת נהדרת". זה לא חדש שיש בשיבא ארוחות טריות למהדרין בכשרות בד"צ עדה חרדית יומיום. יש משגיח צמוד בעמדת המהדרין במטבח, יש כאן שעוני שבת בחדרים, מה שמאפשר אווירת שבת, יש כאן מענה הלכתי על ידי המוקד בראשות הרה"ג ר' צבי פורת שליט"א, ויש מתאמת קהילה שעוברת בין הנשים והיולדות יום יום ונותנת מענה אישי ומלא. בנוסף, אני מעבירה בשיבא קורסי הכנה ללידה ייעודיים לנשים חרדיות, במפגשים הללו מקבלת כל אחת את כל המידע המקצועי והנחוץ לקראת הלידה וזאת בקבוצות קטנות ותוך יחס אישי. אנו מקיימים גם סיורים אישיים למעוניינות".

אילו סיפורים מרגשים יצא לך לפגוש במסגרת עבודתך כמיילדת?

"כמי שעובדת כמעט כל השבוע, אני אכן פוגשת סיפורים מרגשים מאד. זה יכול להיות חמות וכלה שיולדות במקביל באותה משמרת, יולדת שאני מלווה חוזרת שוב אחרי שבועיים לחדר לידה כשהיא מלווה את בתה ללידתה שלה, אמא מסורה שמגיעה עם הבת הגדולה ללדת, ואחרי יומיים עם הבת הקטנה שלה. הייתי שם גם בלידות של הנכדים שלי ואני מודה לקב"ה בכל יום על הזכות להיות בתפקיד הזה, במחלקה השמחה בעולם".

השארת תגובה