איפור: כל מה שחייבים לדעת

ממה עשוי האיפור? מתי הופך לפג תוקף ומה כדאי לקחת בחשבון לפני שקונים? • ירין שחף,אמן איפור ומנהל בית הספר למקצועות היופי, עם כל סודות הצבע

פלטה המכילה 6 צלליות דחוסות במרקם קטיפתי, מועשרות בפיגמנט מרוכז המשולב במינרלים טבעיים. בעלות טקסטורה דקה המעניקה אפקט של גוון אמיתי ועמיד לאורך זמן מבלי לדהות או לשקוע לחריצי העפעפיים | צילום: יח"צ חו"ל
פלטה המכילה 6 צלליות דחוסות במרקם קטיפתי, מועשרות בפיגמנט מרוכז המשולב במינרלים טבעיים. בעלות טקסטורה דקה המעניקה אפקט של גוון אמיתי ועמיד לאורך זמן מבלי לדהות או לשקוע לחריצי העפעפיים | צילום: יח"צ חו"ל

רוב רובה של תעשיית האיפור משתמשת בתוצרי לוואי של תעשיית הנפט המספקים שומנים לקיבוע הצבע. תוצרים אלה מופיעים ברשימת הרכיבים של מוצרי איפור בסיסיים כמו שפתון, מסקרה, אייליינר ועפרונות איפור -תחת השמות: שמן מינרלי, פרפין וכו'. ירין שחף, מורה ומנהל בית הספר למקצועות האיפור הסטיילינג והתסרוקות מסביר: "מרבית ממוצרי האיפור משופעים גם בחומרי שימור המונעים מהמוצרים להתקלקל ומפחיתים ירידה ביעילות מוצר האיפור עקב החמצון".

מהו איפור אורגני?

איפור אורגני, מכיל רכיבים טבעיים וידידותיים למשתמש. הוא מופק ממינרלים טבעיים ותמציות צמחים, ומכיל מינימום חומרי שימור. תעשיית האיפור נמנעה עד לאחרונה מלעבור למוצרים אורגניים מאחר שעלות הפקתם יקרה יותר, והם גם מאבדים מתוקפם במהירות רבה יותר. אבל לאור עליית המודעות לצרכנות ירוקה, דומה שלחברות לא יהיה מנוס מלקחת חלק פעיל במגמה העולמית.

מהו מקור הצבע?

עיקר ההשראה של עולם היופי מגיעה ישר מהטבע הססגוני. הפרחים מושכים אליהם בעלי חיים, וקיימת לכך סיבה: הצבעוניות גורמת לחרקים ולציפורים להגיע לאזור ההאבקה שתבוע בתבנית הפרח. הפריית הפרחים נעשית על ידי האבקה. יש פרחים המאובקים על ידי רוח, יש על ידי מים, ויש על ידי בעלי חיים.

מתי פג תוקפו של האיפור?

לכל תכשיר איפור יש חיי מדף מוגבלים. מוצר פג תוקף הוא מקור לבעיות עור.

  • שפתון – בהנחה שהמוצר אוחסן כראוי במקום קריר ויבש, אורך החיים שלו הוא עד שנה. מרגע הפתיחה וחשיפתו לחמצן.
  • פודרה וצלליות – עד שנה וחצי.
  • מייקאפ – עפ"י הנחיות היצרן.
  • מסקרה – את מרב הזהירות יש לנקוט לגבי מסקרה, לאור הסכנה לגירוי העין והיווצרות דלקת. לאחר שלושה חודשים מרגע הפתיחה, יש להשליכה. אם המסקרה מתייבשת אין להוסיף מים או רוק. דבר זה יתרום להתפתחות חיידקים ועלול ליצור דלקות.

מה כדאי לדעת לפני שקונים?

  1. השתמשי אך ורק במוצרים בעלי רישיון ממשרד הבריאות (יש לבדוק את התווית על המוצר).
  2. היזהרי משימוש בטסטרים הנמצאים בנקודות המכירה. טסטרים אלו עוברים מעין לעין ומפה לפה, צוברים בקטריות ומעבירים חיידקים. במידה ואתן מעוניינות לרכוש מוצר חדש, נסי אותו על היד וקרבי את היד לשפתיים או העיניים בכדי לראות אם הגוון מתאים. ניתן אף לנגב מעט את השפתונים והעפרונות, אך שיטה זו פחות מומלצת.
  3. התייחסי למוצרי איפור כאל מוצרי הגיינה לכל דבר, אין להשאיל או להעביר מוצרים מאחד לשני.
  4. העדיפי מוצרים היפו-אלרגנים, המכילים מרכיבים טבעיים. ככל שמספר המרכיבים שמכיל התכשיר קטן יותר, כך יפחת הסיכוי לגירוי.

ו….החשוב מכל: הסירי ביסודיות את האיפור לפני השינה, שכן מרבית מחומרי האיפור הינם מבוססי שומן בעלי יכולת זליגה לגלגל העין וספיגה לעור. במגע עם גלגל העין הם יכולים לגרום לגירוי, עקצוצים וגירודים מאוד לא נעימים. יש לאוורר את העור ובכך למנוע את סתימת הנקבוביות.

מברשות איפור ירין שחף | צילום: יח"צ
השארת תגובה