'הדסה': הצעיר המשותק שב ללכת

נותח בהדסה
נותח בהדסה

יהודה מקובר תושב ירושלים בן 21, לא ישכח את הערב הזה, הערב שבו נפגש עם חברים שלא ראה במשך תקופה ארוכה. יהודה ביקש להפגין בפניהם את הכישורים שלו, בתחום ההתעמלות האומנותית. תרגיל אחד ועוד תרגיל אחד, ולפתע יהודה צנח אל הקרקע על הגב, בלי יכולת להזיז שום אבר. : "שמעתי אותם אומרים "אל תזיזו אותו, אל תגעו בו" והם הזמינו אמבולנס", מתאר יהודה את שעבר עליו בדקות הארוכות לאחר הנפילה, דקות שנדמו לו כמו נצח.

"אני לא זוכר הרבה מהפינוי אבל כן זוכר היטב את תחושת איבוד השליטה על הגוף. הכל – הכל פשוט השתתק. לא יכולתי להשתמש ברגל, יד, בקושי לפתוח עיניים. הגוף שלי חטף מכה שבבת אחת שיתקה את כולו".

עם פינויו להדסה, הועבר יהודה לטיפולו המסור של ד"ר ג'וש שרודר, רופא בכיר לניתוחי עמוד שדרה במערך האורתופדי בהדסה. "מייד עם פינויו של הבחור אלינו בהדסה, כשהוא משותק ב-4 הגפיים, ביצענו CT ובדיקת MRI ותוצאותיהן הראו פריקה של חוליה צווארית עם לחץ קשה מאוד על חוט השדרה,כאשר החשש הגדול היה שיישאר משותק אם לא ינותח בטווח השעתיים הקרובות", מספר ד"ר שרודר. "הטסנו אותו לחדר הניתוח, היה ברור שכל דקה כאן מסכנת את עתידו ואספנו את הצוותים ביום שישי בבוקר להליך בהול ביותר. זו הייתה אכן התגייסות מהירה של צוות חדר הניתוח, כולם הגיעו במהירות מתוך ההבנה של חומרת המצב.

יהודה בעצמו זוכר את ההתרחשות המהירה סביבו. "כל אנשי הצוות רצו עם המיטה שלי מבדיקה לחדר הניתוח, וד"ר שרודר פשוט היה שם כל הזמן. הוא הרגיע אותי כי נבהלתי מתחושת השיתוק. פתאום, ברגע אחד הפכתי מבנאדם חזק שיודע לעשות מה שהוא לנכה בחדר הניתוח.
"החזרנו את הפריקה למקום ואף טיפלנו בחילוצו של חוט השדרה אשר נמעך בין שתי חוליות כתוצאה מהנפילה. המצב הוטב לאחר החזרת החוליה בניתוח, אך עדיין נותרה עבודה משמעותית כדי שיהודה יחזור ללכת על רגליו ויניע את הגפיים. הוא בשלב הזה עוד נזקק לעזרה ולא היה מתנהל לבדו".

בבית החולים הוחלט על השלמת הטיפול ביהודה בעזרים טכנולוגיים שונים אשר שיפרו את מצבו באופן משמעותי. "לאחר הניתוח והטיפולים המשלימים הגיע הרגע להעבירו לתהליך שיקום, כי הוא אמנם עמד לבד והניע את הגוף אך נזקק לצוות ממחלקת השיקום שיודע להחזיר את היכולות החשובות שהמנותח איבד. ובאמת, לאחר כמה שבועות של עבודה קשה ואינטנסיבית עם מרפאים בעיסוק, פזיותרפיסטים ושאר מומחים בשיקום ראינו שיפור נהדר" מסכם ד"ר שרודר.

יהודה היום הולך באופן עצמאי, כל מערכות גופו שבות לעצמן אט אט. תהליך השיקום עודנו ממשיך: "מה שתמיד ליווה אותי היא שמחת חיים וחיוך ובזכותם אני מתמודד עם כל מה שעברתי. אני רוצה להודות לצוות המופלא של 'הדסה' ובפרט לד"ר ד"ר ג'וש שרודר, שבזכות המסירות שלהם, שבתי ללכת על הרגלים.

השארת תגובה