המנכ"ל קיבל 3 מליון לחודש – הטונה תתייקר

הרוחות סוערות ויש מי שמאמין כי מחאה ציבורית חדשה נולדה בישראל • הציבור ייצא למאהלים? יהיה חרם צרכנים על מותגי המזון?

מחאת הפסטה
מחאת הפסטה

מאז הטלת שורת מכסים מצד משרד האוצר, על מוצרי החד פעמי והשתיה הקלה. החלה לבעבע בציבור הישראלי תנועת התנגדות ליוקר המחיה במדינת ישראל.

בעבוע שכזה הציף על פני השטח שורה ארוכה של טענות שהצטברו במהלך השנים, מוצרים מיובאים שנמכרים בישראל במאות אחוזים יותר מאשר בשאר העולם, לצד מוצרים המיוצרים בישראל ונמכרים בישראל יקר יותר מאשר במדינות אליהן הם מיוצאים.

החברות הגדולות ששולטות ברוב המכריע של ענף המזון, הודיעו על כוונתם להעלות מחירים בשבועות הקרובים. שר האוצר שנלחץ לפינה שלח מכתבי איום לחברות – אך אלו נענו במשיכת כתפיים.

שיחות הסלון עברו לרשתות החברתיות ומשם הדרך היתה מהירה להשוואת מחירים ודיונים בין קמעונאים וצרכנים שעסקו בגלגולי האשמות. אלו טענו לשליטת מונופולים ואחרים טענו לפערי תווך.

גם מחירי הדלק עלו ביממה האחרונה, מה שיוביל לעליית מחירים נוספת הן בתחבורה והן בכל שאר מוצרי הצריכה בטענה להתייקרות במחירי השינוע.

בסוף השבוע האחרון הפיצה תנועת שס סרטון בו חידדה את הבעיה: האזרחים חייבים לוותר על מוצרים טריוויאלים ומינימום הכרחי – בשל יוקר המחיה.

הסרטון העסיק את השיח הציבורי במשך ימים, כשמסביב היו מי שניסו למקד את השיח בתזמון בו פורסם הסרטון, אחרים ניסו לפרסם טענות על העומדים בראשות תנועת שס. אלא שהציבור הישראלי נקעה נפשו דווקא מהמסר המרכזי שעבר בסרטון: אין לציבור יכולת לרכוש מזון בסיסי.

בפתח ישיבת סיעת ‘ישראל ביתנו’ התייחס ליברמן לעליות המחירים הגדולות בתחומים רבים במשק – ולמחיר החשמל: “צריך להבין שעליית המחירים במדינת ישראל היא הכי מתונה בעולם".

השיח הציבורי לא שקט וכלי התקשורת העלו על שולחן הדיונים וברשתות החברתיות קמה תנועה שקוראת להפסיק לרכוש את מוצרי המזון הבסיסיים המשווקים על ידי המותגים המובילים. הטענה היא כי אי רכישה של מותגי היוקרה במוצרי צריכה בסיסיים, יכפו על רשתות המזון לשווק את מוצרי הצריכה מייצור מקומי איכותי שמחירו זול במאות אחוזים.

מנדי בלוי העומד בראש 'כולל חב"ד' התייצב בפנים גלויות וסיפר כי הם הצליחו להוזיל את המחייה בכך שבחרו לשווק רק מוצרים מקומיים איכותיים – שאינם תוצרת מותגים. לדבריו מחירי המוצרים הממותגים נקבעים באופן בו חצי מהמחיר הינו 'מחיר על המותג' ללא קשר למוצר, כלומר: אם חבילת אטריות, מחירה 3 שקלים – אטריות מתוצרת מותג יעלו 6 שקלים לא בשל מחיר המוצר אלא בשל היותו מותג. ללא קשר לאיכות או טיב או טעם.

חברת דיפלומט המהווה אחת מהחברות המובילות בענף המזון, דורשת גם היא להעלות מחירים. זאת לאחר שבמהלך השנה החולפת כשחוותה הוזלות מצד הספקים – לא הוזילה את מחירי המוצרים. העיתונאי שאול אמסטרדמסקי חשף כי מנכ"ל החברה שמחזיק גם ב12% ממניות החברה, קיבל במהלך השנה האחרונה יותר מ-3 מליון שקלים בכל חודש. כתשלום משכורת, מענקים שונים ו'דיבידנדים'.

ליאור קצב ששימש ראש עיריית קרית מלאכי בעבר, הציע לראש העיר הנוכחי להודיע כי העירייה לא תרכוש יותר ממוצרי המותגים שבכוונתם להעלות מחירים – וראש העיר הנוכחי אליהו זוהר הודיע למנהל הרכש בעירייה כי העירייה לא תרכוש יותר מוצרים של חברת אסם מכספי הארנונה.

ראש העיר הציב תנאי: “עד שחברת אוסם לא תחזור בה מהכוונה להעלות את מחירי מוצריה, עיריית קרית מלאכי לא תרכוש שום מוצר של החברה”. במכתבו: “על כל נבחר ציבור לנקוט עמדה ערכית וחד משמעית כי לא נאפשר לפגוע במשפחה הישראלית. כספם של תושביי אינם הפקר”.

יו”ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, שיגר מכתב לראש הממשלה נפתלי בנט ולשר האוצר אביגדור ליברמן בו הוא דורש “לנקוט בצעדים אקטיביים נגד הניצול החזירי של אזרחי ישראל”, ומאיים ב”מחאה נרחבת” במידה ולא יירשמו ירידות מחירים והקלות.

“אנו חייבים להזכיר לגופים שגורפים רווח גולמי של מאות מיליוני שקלים בשנה, כי יש מדינה בקצה והמחיר על ניצול האזרחים – פשוט לא ישתלם להם. גל ההתייקרויות שחונק את אזרחי ישראל הוא לא גזרת גורל. היצרניות הגדולות רושמות אחוזי רווחיות גבוהים, והסיבה העיקרית שהן ממשיכות לעלות את המחירים נעוצה בעובדה אחת – הן פשוט יכולות.

אני קורא לכם לנקוט בצעדים אקטיביים נגד הניצול החזירי של אזרחי המדינה, ולפעול בצורה חסרת פשרות נגד כל גוף מסחרי שמנצל את מעמדו כדי לעשוק את הציבור.

יש לכם את הכוח וגם את התמיכה הרחבה מהעם, לא רק להציב תמרורי אזהרה בפני החברות הללו אלא להטות את האמירה הנחרצת בנושא לכדי מעשים.

מדובר במאבק חשוב ביותר שעלינו לנהל כעת כחברה וכמדינה. אפעיל את כל עוצמתה של ההסתדרות כדי לבלום את התופעה הזו ולא נהסס לצאת בצעדי מחאה נרחבים”.

בר-דוד פנה הבוקר גם במכתב למנכ”לים של החברות הגדולות במשק, כדי לבקש מהם להירתם באופן אישי לבלימת גל עליות המחירים.

“לא ייתכן כי בשעה שאזרחי המדינה נאנקים תחת עומס כלכלי חסר תקדים, העקרון המנחה היחיד שימשיך לעמוד לנגד עיני החברות יהיה השאת רווחים. אחרי שנתיים של משבר עמוק, יש לכם אחריות להיות שותפים של הכלכלה הישראלית, ולזכור כי המחיר שישלמו החברות שינצלו את המצב – יהיה גבוה הרבה יותר”.

יו"ר שס אריה דרעי, אמר: ״כחברה בממשלה, ש״ס החליטה להקצות את כל הכספים הקואליציוניים שלה – מיליארד ש״ח! לרווחת מעוטי היכולת, ששילמו פחות על מים ותחבורה ציבורית. חובה בסיסית כלפי אלו שאין להם.

‏ממשלת בנט-ליברמן ממשיכה לגלות אטימות, מעלה את מחירי המים והתחב״צ ומתנכרת למוחלשים.

‏לממשלה שלהם אין זכות קיום״

השארת תגובה