צנתור לימפה ייחודי וראשון בן ה-15 ניצל

פרופ גברי שגיא ופאיז, ינואר 2022
פרופ גברי שגיא ופאיז, ינואר 2022

נער בן ה 15 נולד עם מום לבבי מורכב עם חדר אחד בליבו ואובחן עם סיבוך נדיר בעקבותיו הוזן דרך הוריד ונשקפה סכנה לחייו. צנתור ייחודי ומתקדם אשר בוצע לראשונה בישראל הציל את חייו ובזכותו אף חזר לאכול אחרי 4 שנים!

הנער נולד עם מום לבבי מורכב בו מתפתח רק חדר אחד בליבו במקום שניים. על מנת לשרוד, ילדים עם מום מסוג זה צריכים לעבור סידרה של מספר צנתורים וניתוחים על מנת להביא את מערכת הלב וכלי הדם למצב בו ניתן לחיות לאורך זמן.

כעת, הודות לניתוח ראשון מסוגו שבוצע בישראל, הנער זכה בחיים חדשים והוא סוף סוף יכול לאכול כמו כל בני גילו, דבר שנראה היה רחוק ולא אפשרי."מדובר בסיבוך מסוכן שילדים מכל העולם מתים ממנו בדרך כלל תוך מקסימום חמש שנים", מספר ד"ר שגיא גברי, מנהל המחלקה לקרדיולוגיה ילדים בהדסה המטפל מאז שנולד, "בזכות עבודה עיקשת הנער שבר את כל הסטטיסטיקות, אני נלחם עליו בשיניים".

לפני תשע שנים הנער אובחן עם סיבוך נדיר הנקרא PLE, הגורם לאובדן חלבונים במערכת העיכול. "הסיבוך נוצר בעקבות לחצים גבוהים במערכת הורידים של ילדים שעוברים תיקונים מורכבים של חדר יחיד כמו אצל הנער", מסביר ד"ר שגיא, "בשל הבצקת ואובדן החלבונים, כבר ארבע שנים הנער מוזן דרך הוריד בביתו כל ערב".

"בשנים האחרונות גדלה בארץ ובעולם המודעות לכך שלמערכת הלימפה יש חשיבות גדולה בהתפתחות מחלות רבות שנחשבו לחשוכות מרפא, כמו במצבי אי ספיקת לב ימין, מומי לב, ובריחת חלבונים ממערכת העיכול כמו שיש אצל הנער וטיפול נכון מאפשר לפתור חלק מהבעיות שנוצרות", מסביר ד"ר שגיא. "ואנו בהדסה הבנו שיש לנו הזדמנות לסייע הנער".

לראשונה בבית החולים הדסה עין כרם התבצעו צנתורי לימפה ייחודיים בילדים על ידי צוות מומחי קרדיולוגיה ילדים: ד"ר שגיא גברי, מנהל המחלקה לקרדיולוגיה ילדים, ד"ר גור מיינצר, מנהל היחידה הרפואית לצנתורי לב ילדים וד"ר יואב דורי, קרדיולוג ילדים ומנהל יחידת צנתורי הלימפה בבית החוליםCHOP  (Children's Hospital of Philadelphia) בפילדלפיה.

ד"ר יואב דורי אשר הגיע במיוחד לצנתורי הילדים, הוא ישראלי ומהחלוצים בתחום המחקר והטיפול בהפרעות לימפה ומומחה לצנתורי לימפה בילדים. "ב-10 השנים האחרונות המרכז שיואב מוביל עבר התפתחויות מאוד גדולות והגיע להצלחות יפות", מספר ד"ר שגיא, "ואנחנו החלטנו שהגיע הזמן להביא את זה לארץ ולתת למטופלים את האפשרות לקבל את הטיפול בישראל במקום לנסוע ולקבל אותו בחו"ל".

לצנתור של הנער, שהוגדר כמבצע של ממש, התארגן צוות רב תחומי מבית החולים. מלבד צוות מומחי קרדיולוגיה ילדים וד"ר יואב דורי, נכחו ד"ר איתמר תמיר מרדיולוגיה פולשנית, ד"ר נעמה לב כהן מנהלת ה-MRI, ד"ר מרדכי סליי גסטרואנטרולוג ילדים בכיר וד"ר שלי סטול רופא בכיר במערך ההרדמה.

השארת תגובה