דת ומדינה: מבט חדש ומסקרן

הספר בנוי כך שהוא מלווה את המסע בין אתרים נבחרים ברחבי הארץ, לאורך גבולות המדינה ומעבר להם, ומאפשר שיח בנושאים רבים שקיימים במדינת ישראל והם מצויים כבר שנים רבות במוקד של מחלוקות מורכבות

חרדי מול חילוני, צילום: יעקב לדרמן
חרדי מול חילוני, צילום: יעקב לדרמן

כשקוראים את הספר החדש והמסקרן "ישראל- יומן מסע" (הוצאת ניב) של מיכאל באואר מגלים שהוא משמש למעשה בכמה אופנים: האחד, כשמו, הוא יומן המסע המתאר חוויות של מדריך קבוצה הטרוגנית של תשעה אנשי תקשורת צעירים שבאים מרקע דתי, אתני ופוליטי מגוון. מה שנפלא זאת העובדה שהסיטואציות שמתוארות בספר אכן התרחשו והדמויות מבוססות על מטיילים שבהם פגש המחבר לאורך השנים. וכך, כל שאלה או אינטראקציה בין-אישית, מבוססת למעשה על מקרים אמיתיים.

תפקידו הנוסף הוא הרצון לספק לקורא הישראלי הזדמנות לבחון את אתרי הארץ, את תפיסות העולם המצויות ואת הסיפורים שהם סלע קיומו, מנקודת מבט מקורית.

WhatsApp Image 2021-07-19 at 21.12.17 (1).jpeg

הספר בנוי כך שהוא מלווה את המסע בין אתרים נבחרים ברחבי הארץ, לאורך גבולות המדינה ומעבר להם, ומאפשר שיח בנושאים רבים שקיימים במדינת ישראל והם מצויים כבר שנים רבות במוקד של מחלוקות מורכבות, בין היתר בנושאי דת, היסטוריה, גיאופוליטיקה, גיאוגרפיה, כלכלה, תרבות והוויה קיומית.

השאלות, הן מהעבר והן מהעתיד, נועדו כך נראה לא רק לשמש מקור ממנו ניתן להבין מה התרחש בעבר אלא בעיקר מה עלינו ללמוד מכך בעתיד שכן כבר אמר יגאל אלון "עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל."

המחבר בוחן את סוגיות היסוד בחברה הישראלית כמו למשל איך הפכה מצדה לאתר עלייה לרגל? למה לא נקבעו גבולות ישראל? מדוע לובשים החרדים שחור? למה לא הפציצו את אושוויץ? האם היהודים אשמים בצליבתו של ישו? מה מרגיש ישראלי המוצא עצמו במחנה פליטים פלסטיני? שאלות שכאלו מזמנים עיסוק נרחב מבחינת המשמעות שלהם והמחבר אכן מקדיש לכל אחד מהשאלות הללו ואחרות מענה בתוך מארג העלילה המסקרן.

הרקע לכתיבת הספר עולה גם מכך שהמחבר, מיכאל באואר, הוא מרצה ומורה דרך שמתמחה בסיורים גאופוליטיים ומנחה סמינרים העוסקים בישראל ובמזרח התיכון, מלמד ומדריך סיורי עומק בנושאי יהדות אירופה ושואה.

מיכאל הקים את חברת Bauer Trails המספקת שרותי הדרכה ויעוץ לחברות תיירות וארגונים בינלאומיים. הוא פיתח סמינרים העוסקים בנושאים מגוונים: מיעוטים, עוטף עזה, גבולות הצפון, קו התפר, מזרח ירושלים, הגדה המערבית ועוד. בתחומים אלו הוא מרצה במסגרות שונות בצפון אמריקה, מדריך ומנחה אנשי ממשל ומעצבי דעת קהל בין לאומיים.

במסגרת מסעותיו לצפון אמריקה הרצה לקהלים שונים, ביניהם, הפרלמנט הקנדי, אוניברסיטת הרווארד ועוד. בנוסף, מיכאל מלמד ומדריך סיורי עומק בנושאי יהדות אירופה ושואה בברלין ובפולין.

מיכאל נשוי לאלה ואביהם של: ים, גל, מעיין, טל ויובל. המשפחה מתגוררת בקיבוץ בית גוברין וכתחביב מיכאל עוסק ברכיבת שטח על אופנוע, קריאה והרבה טיולים.

לחצו כאן והיכנסו לקריאה נוספת ולהזמנת הספר:

עותק אחד ב-75 שקלים, שני עותקים ב-100 שקלים, עותק דיגיטלי ב-35 שקלים.

השארת תגובה