מרהיב ומיוחד: סדר ברית מילה על קלף

כתב יד מצויר על קלף – סדר דינים ותפילות לברית מילה – מעשה ידיו של האמן הנודע חיים בן אשר אנשיל מקיצע. פריט מוזיאוני

winners-auctions_34799_014
winners-auctions_34799_014

שכיית חמדה: 'מוהל בוך' – סדר דינים ותפלות השייכים לברית מילה, עם ציורים נאים, וספירת העומר עם הכוונות. כתיבת סופר נהדרת על קלף, עם איורים צבעוניים וציורים מרשימים, מעשה ידיו של האמן בחסד עליון חיים בן אשר אנשל. נכתב וצוייר בעיירה קיצע הסמוכה לפרשבורג, בשנת תקכ"ט 1769. פורמט כיס.

הפריט המדהים מוצע כעת למכירה בבית המכירות מכירה פומבית  Winner'S בירושלים. כמו כן, עומדים למכירה גם דפוסי ערש, חסידות, חפצי צדיקים, קמיעות, ספרי סגולה, כתבי יד, מכתבים, חב"ד וספרים נדירים.

שער מצוייר ביד, עם דמויות משה רבינו ולוחות הברית, ואהרן הכהן בבגדי כהונה, ומעליהם זוג נשרים מלכותיים. בששה מקומות תיבות הפתיחה נכתבו באותיות גדולות, ומסביב להן איורים פרחוניים בצבעים משובבי עין.

בדף בסמוך לקטע העוסק בהבאת התינוק לכסאו של אליהו הנביא, מופיע ציור נדיר ומרשים במיוחד, ובו נראה הרך הנימול כשהוא מונח על כסא אליהו, מצדדיו עומדים המוהל, הסנדק ועוד. כולם לבושים בסגנון ייחודי האופייני ליהודי הונגריה במאה ה18. בסוף הכרך רשימות-מילה של מוהל מומחה, המעיד על עצמו שמל למעלה מאלף פעמים!

כתב היד המרשים שלפנינו נכתב וצויר בידיו הברוכות של הסופר חיים בן אשר אנשל מקיצע. ידועות כיום קרוב ל30 יצירות שלו, השמורות בגנזי הספריות והמוזיאונים החשובים בעולם. לחלקן אף יצאו פקסימיליות.

כתב היד כולל: נוסח ברית המילה עם הוראות והנהגות [9 דף], סדר ברכת המזון [9 דף], הלכות מילה ביידיש בכתב 'צאינה וראינה' [14 דף], סדר ספירת העומר [9 דף], רשימות של מוהל מומחה – בריתות בין השנים תקס"ו-תרי"ב [10 דף].

צפו בפריט המדהים

השארת תגובה