טלית שכולה תכלת: מהייצור ועד לברכה

אם תבואו לבקר במפעל משכן התכלת תגלו את התהליך המדהים שעושות הציציות והטליתות עד להבאתן לשימוש • במקום נערכים גם סיורי בר מצווה שמומלצים מאד ויתרמו רבות לחווית ה"מתברמץ" שלכם • לפניכם הצצה מעניינת וגם כמה טיפים חשובים לשמירה על הטלית שלכם

מפעל משכן התכלת | צילום: עידן אסלן
מפעל משכן התכלת | צילום: עידן אסלן

מפעל משכן התכלת הוקם ב- 1995 באיזור התעשייה ‘עמק שרה’ בבאר שבע, ובו מייצרים את כל סוגי הטליתות, טלית קטן וציציות עבודת יד. תחת קורת גג אחת מתבצעים כל תהליכי הייצור הכוללים את ייצור הבגד וייצור הציציות. המפעל מייצר מגוון עצום של טליתות וט”ק (טלית קטן). מגוון זה משתנה בהתאם לסוג האריגה, צבע הפסים, גודל הטלית וסוג הציציות.

החברה מעסיקה כ- 400 עובדים בשלושה ענפי פעילות ונחשבת לגדולה והמובילה בתחומה:

  • מפעל – העוסק בייצור טליתות, טלית קטן וציציות עבודת יד.
  • רשת חנויות – חנויות הפרושות ברחבי הארץ העוסקות במכירה קמעונאית של תשמישי קדושה ויודאיקה.
  • מכירה סיטונאית – בארץ ובחו”ל.

במפעל קיים מרכז מבקרים המתאר את תהליכי הייצור לאור ההלכה. ביקור במרכז המבקרים מאפשר לכל קבוצה, משפחה ולקוח, לראות מקרוב את איכות הייצור ואופן ההקפדה על ההלכה שהיא נר לרגלי החברה בכל פעילותה. כמו כן ניתן לראות וללמוד את כל תהליכי ייצור בגד הטלית והציציות. ערך מוסף בביקור הוא לימוד מלאכות שבת הקשורות לייצור בגד.

כאמור, לחברה כ- 30 חנויות ברחבי הארץ, המוכרות את כל סוגי הטליתות, תשמישי הקדושה והיודאיקה, כאשר כוונת החברה להתרחב ולהקים סניפים נוספים. בנוסף בימים אלו עוברת החברה תהליך של שינוי מיתוגי אשר בסופו כל חנות ברשת תותאם באופן מיטבי לפלח האוכלוסיה בסביבה הקרובה בו היא ממוקמת. השינוי המיתוגי יכלול התאמת המוצרים לחסידות המובילה, עובדים המתמחים מתוך הקהילה עצמה, עיצוב החנות בצבעים וסידורה שיזוהה באופן מיידי עם צרכי הקהילה ועוד.

טליתות לכל העדות | צילום: עידן אסלן

מפיתוח לייצור

שלמה אברהמי, מנכ"ל חברת משכן התכלת שדרכו בענף החלה לגמרי במקרה, שלמה עבד בתעשייה צבאית בחיפה בתחום הפיתוח עד שיום אחד גיסו הציע לו לעזוב את העבודה ולפתוח יחד איתו מפעל לטליתות. למרות שתחום הטקסטיל היה שונה לגמרי מהתחום בו עסק עד אז שלמה התלבט זמן רב ובסופו של דבר הרצון בשינוי הכריע. עד מהרה מצאו השניים מקום בבאר-שבע, השקיעו בהקמת המפעל והחלו להפעילו ממש מאפס לפני 26 שנה. בשלב שלאחר מכן הם התמקצעו בתחום: "למדנו את השוק, את הטכנולוגיה, ואת שיטות העבודה דרך יועצים שונים, סוכנים ועוד. במקביל לתהליך הלימוד התחלנו להזמין ציוד, להכשיר את המקום, למצוא ספקים ועובדים".

"המפעל מורכב משני זרועות: זרוע ייצור וזרוע של מכירות". מספר לנו אברהמי, "בייצור מייצרים טליתות ותפילין, במכירות יש רשת חנויות קמעונאיות שמוכרות ברחבי הארץ ויש גם חנויות בארה"ב. המפעל עצמו מייצר טליתות גדולות וקטנות, ציציות, וגם מייצר תפילין עבודת יד וחוטים של ציציות בעבודת יד עם מכונות ללא מנוע וללא חשמל ואלקטרוניקה שזה הכי מהודר. כמובן, כל הצוות יהודי יראי שמיים. העובדים חייבים לברך לשם מצוות ציצית לפני העבודה".

מסיירים במשכן התכלת | צילום: דן בר-אל

סיורי בר מצווה

"יש לנו מרכז מבקרים שבו אנחנו מארחים כיתות ובתי ספר, ישיבות ותלמודי תורה ללימוד הלכות ועשיית ציצית. כמו כן, יש לנו סיורי בר מצווה לילדים, הילדים מגיעים ומייצרים לעצמם את התפילין האישיות שלהם ולוקחים אותם איתם. בד"כ לסיורי בר מצווה מגיעים כל המשפחה ועושים מזה טקס מרשים וזו בעצם חוויה לכל המשפחה".

"אנחנו מעסיקים כ-400 עובדים, חצי בייצור וחצי בחנויות. יש לנו 30 חנויות ברחבי הארץ. אנחנו פונים לכל המגזרים ולכל הקהילות. יש לנו חמש השגחות שונות מבד"צ העדה החרדית ועד רבנות ת"א".

טיפים לשמירה על הטלית

טלית הינה פריט הלבוש המזוהה ביותר עם העם היהודי. אין ספק שמצוות הטלית חשובה ומשמעותית ועל כן הידורה של הטלית הינה רק דבר מתבקש. לשם כך פניתי לניר כהן מנכ"ל רשת חנויות משכן התכלת המוכרת ומייצאת לכל רחבי העולם מגוון רחב של טליתות כדי לשמוע מה חדש בתחום היום.

"היום אפשר לראות את השינוי שחל בציבור הקונים. רכישת הטלית הינה שמורה רק למתפלל עצמו אלא יש הרואים בהענקת טלית כמתנה בעלת משמעות סמלית וערכית לכל דבר ועניין." פותח את השיחה ניר. "בחנויות תוכלו למצוא מבחר רחב של טליתות מסוגים שונים. החל מצבעים שונים, דרך טליתות דוחות נוזלים, טליתות דרייפיט ועוד. בנוסף כהידור יותר גבוה קיימות היום טליתות ועטרות המשובצות באבנים טובות וקריסטלים שמגדילות את ההידור. כמובן שטליתות אלא לא מתאימות לכל אחד ויש לא מעט שעדיין מחפשים לחזור למקורות בטליתות צמר וגם שם יש חידושים", מוסיף ניר. בין החידושים שניר מדבר עליהם מדובר על טלית מיוחדת לחסידות בעלז שבאמצעות הטכנולוגיות הקיימות היום הגיעה לצבע כחול שהיה נהוג לפני מאות שנים ומאוד קרוב לשחור. העובדה שאי אפשר היה להגיע לצבע הזה השכיחה אותו בקרב הציבור שעד לרגע זה התרגל לטלית עם פסים בצבע שחור כתחליף.

שמירה על הטלית חשובה, אין ספק כי בשימוש תדיר הטלית עלולה להתבלות במהירות, לשם כך פנינו לניר וקיבצנו כמה טיפים חשובים לשמירה על אורך חייה של הציצית ועל הנראות שלה.

ראשית, ניר מציין שטעות נפוצה בקרב רבים היא כיבוס הטלית עם אבקות כביסה רגילות ובטמפרטורה רגילה דבר הגורם לקשירת הציציות הממוקמות בפינות. "במקרה של כביסה רגילה לא פעם אנחנו פוגשים אנשים שהציציות בטלית גם נפרמות כתוצאה מהכביסה. אני מבין שזאת טרחה אבל עדיף לשלוח את הטליתות לניקוי יבש בכדי שיעברו כביסה ייעודית להן". בנוסף, רוב הציבור לא מקפיד במקום אחסון הטלית, כך שלדברי ניר מאחסן אותה במקומות לחים שפוגעים בצמר, לכן בהמלצתו יש לאחסן את הטליתות במקומות יבשים.

הטיפ האחרון נוגע לתרחיש שמוכר בכל שכונה בשבת, שיירת המתפללים הולכים עטופים בטלית בדרך אל בית הכנסת או חזרה ממנו, הפעולה הזו חושפת את הטלית לשמש באופן רציף, במיוחד בקיץ הישראלי ובכך בד הטלית הופך צהוב דבר המקשה על השמירה עליה, כי חשיפה לשמש ואבק מזיקה לה".

 

 

השארת תגובה