טיפים לבטיחות בכניסת שבת וחג

ארגון "אמת ליעקב", בסיוע מומחי הבטיחות של פרויקט "נזהרים" וכבאות והצלה לישראל מחוז יו"ש, אסף עבורכם כללים נחוצים לשמירה על בטיחות בחגים:

אילוסטרציה: מיחם תוצרת הארץ מבית ראומה ,להשיג בירידי החגים אסופה מבית SHEEK ME בגבעת שמואל
אילוסטרציה: מיחם תוצרת הארץ מבית ראומה ,להשיג בירידי החגים אסופה מבית SHEEK ME בגבעת שמואל

● בישול: נוודא שמבוגר שוהה באזור עד סיום הבישול. מיקום הסיר, יהיה תמיד, בחלק הפנימי של הכיריים. יש למנוע הצטברות שומן באזור הכיריים, על מנת למנוע החלקה של סיר רותח. נמנע גישה לילדים לאזור הכיריים, נוודא, שלא מצוי חלון פתוח, המביא למשב רוח, העלול לכבות את הלהבה. נפנה חומרים דליקים, כגון מגבות נייר או בד. מומלץ להשתמש בכיריים חשמליים. בתום הבישול, מומלץ לסגור את ברז הביטחון של הגז.

● נרות השבת, הפלטה ומיחם המים: יש להעמידם על משטח ישר, יציב ולא דליק. כגון: משטח שיש, נירוסטה או זכוכית. נרחיק אותם, מחומרים דליקים במיוחד, כגון ספרים, מסמכים, ניירות, מדפים ווילונות. יש להרחיקם ככל הניתן ולמנוע גישת ילדים אליהם. לאחר הדלקת נרות השבת, נחזיר את קופסת הגפרורים למקומה, מיד בתום השימוש, רחוק מהשיג ידם של ילדים.

● עומס יתר: נוודא שאין מספר מכשירי חשמל, על שקע חשמלי בודד. נוודא שהכבל והתקע, תקינים ואינם חרוכים במקצת. השקע מקובע היטב לקיר. תמיד עדיף להשתמש, בשקע ללא מפצלים וכבלים מאריכים.

● בנסיעה בעיר, ובפרט אל מחוץ לעיר: יש לתכנן בטרם צאתנו, את זמן הנסיעה כך שיהיה כפול מזמן הנסיעה בימי חול, וזאת על מנת להימנע מחילול שבת, חלילה, כתוצאה מעומסי תנועה או עיכובים שונים אחרים בדרך. מעבר לחילול שבת ישנו חשש שעקב קוצר הזמן והבהילות להגיע ליעד, בטרם יתקדש היום, יאיץ הנהג את המהירות, תוך סיכון ממשי, לו לבני ביתו ולמשתמשי הדרך האחרים. כלל זה תקף בכל ימות השנה ובמיוחד בעונת הגשמים כשיש סכנת החלקה.

● לוח חשמל: לפני שבת וחג, יש לנתק את המתגים (מפסקים) בלוח החשמל – המזינים חשמל לאזורים/חדרים, שאינם שימושיים במהלך השבת או בתקופת ההיעדרות מהבית. מכשירים כגון: בוילר, כיריים חשמליים, מכונות כביסה וייבוש או שקעים בחדרים, שאינם שימושיים לעת עתה. בלוח החשמל הראשי, נשאיר רק את המפסקים (מתגים) המשמשים אותנו בשבת וחג מורמים כלפי מעלה. לדוגמה: מפסק תאורה, שקעים שימושיים במטבח וכו'. בדרך זו, נוכל למנוע קצרים, הפסקות חשמל או חלילה שריפה, הנובעת מקצר חשמלי או ממכשיר מקצר המחובר לחשמל.

● גז: לנתק את הגז, על ידי סגירת ברז הביטחון או הברז הראשי.

● מטען לסלולרי, מחשב, אופנים וכלל סוללות ליתיום: חשוב לוודא שאינם מחוברים לחשמל טרם כניסת השבת, יש להשתמש בסוללות ליתיום מקוריות בלבד, ככלל אין להשאירם להטענה ללא השגחה, וכבר נגרמו נזקים רבים לרכוש בעקבות טעינת יתר או סוללות לא מקורית ואלה אף עלו בחיי אדם.

● מנורות לילה: מקרים רבים של שריפות שפרצו בבתי מגורים ואף כאלו, שגבו קורבנות ר"ל גם בילדים, נוצרו, מכשל במנורות לילה הצמודות, בדרך כלל למיטות. הן מגופי תאורה והן ממנורות שאינן תקינות. קירבתם לכלי המיטה הדליקים, מהווים פוטנציאל חמור לדליקה מהירה. אשר על כן, חובה להקפיד על כך, בשימת לב מיוחדת ולהשתדל לא להפעילם בשבתות וחגים כלל.

● שעות שימוש: מומלץ להקדים, את שעות השימוש בחשמל, ולא להעמיס מידי בשעות האחרונות של ערבי שבת וחג, עומס יתר עלול לגרום לתקלות חשמל בבית ולתקלות אזוריות.

● נסיעה בכניסת השבת וחג: יש להימנע בכלל מנסיעה במכונית לאחר כניסת השבת או החג, היות ובשעה זו הולכי רגל, נמצאים כבר על הכביש והסכנה כפולה ומכופלת, וכבר נאבדו נפשות בשעה זו.

● נסיעה בפראות: חל איסור חמור, לנהוג ברכב, במהירות מופרזת או בפראות, האמור מתייחס, לאלו הדוהרים ברכבם, כדי לחסוך "צעידה" לבית הכנסת, או הנהגים המבקשים להגיע למחוז חפצם, ברגע שאחרי האחרון. הרי בקלות יכול להזיק ואף להרוג נפשות חלילה וקרוב להיות 'רוצח בשגגה', ושגגתו קרובה למזיד. הנוהג בשעה זו בפזיזות, מקבל את השבת ועוון בידו ראוי לכל בר –דעת, להסביר ואף למחות על כך.

● בדרך לבית הכנסת: על ההורים לוודא, שהילדים הצועדים לבית הכנסת, יצעדו רק על המדרכות, כל זמן שלא החשיך היום לגמרי, ילדים מתחת לגיל 9 חייבים בליווי מבוגר אחראי, כך גם מבוגרים הצועדים לבית הכנסת יצעדו רק על המדרכות, בכדי שלא יופתעו ע"י רכב, הנע במהירות בדרכים, והילדים הקטנים ילכו בעקבותיהם.

● משחקים: הילדים, ירדו לשחק רק לאחר שהחשיך, כדי שלא יופתעו חלילה באמצע משחק, ע"י רכב הנהוג בידי נהג פזיז, המסכן את משתמשי הדרך האחרים.

● גלאי עשן ומטף כיבוי: יש להתקין לפחות גלאי עשן אחד בכל בית, הגלאי מתריע על פרוץ השריפה ומאפשר לנו להימלט ולדאוג לחיי היקרים לנו, וכן מומלץ להחזיק מטפה כיבוי 3 קילו בקרבת מקום למקרה בו יש התלקחות של שמן או תבשיל אחר.
"ולמזהיר ולנזהר שלומים תן כמי נהר".

תגובה אחת
 1. מתרחקים מסכנות, שומרים על החיים
  מידי שנה ממלאים 'נפגעי ערב פסח' את חדרי המיון. השילוב הבלתי נמנע של ניקיון וחומריו, יחד עם ילדים מסתובבים ואף מבוגרים שחשופים למגוון סכנות, יוצרים יחד כר הזדמנויות לפגיעות מסוכנות. בעונה זו מקבלת מצוות 'ונשמרתם' משנה תוקף, ועלינו 'לדעת את האויב' , להיערך ולהישמר יותר מהרגיל.
  האסונות החוזרים על עצמם שוב ושוב למרבה הצער, שכיחים בעיקר במהלך ניקיון הבית, בהגעלת הכלים ובשריפת החמץ. מחובתנו לעשות את ההשתדלות הנדרשת על מנת להרחיק את הסכנות ככל האפשר, ולהבטיח ערב פסח בטוח ופסח כשר ושמח, ארגון "אמת ליעקב" בשיתוף מומחי בטיחות, מציגים בפניכם את הכללים שימנעו ממכם חלילה אסונות מיותרים :

  ניקיון הבית:
  • אל תניחו דליים וגיגיות מים ברחבי הבית. ילדים עלולים לטבוע גם בגובה של סנטימטרים בודדים מנפילה לתוך דלי או אפילו 'רק' מהכנסת הראש!
  • הרחיקו חומרי ניקוי מהישג ידם של ילדים. זכרו! תינוקות רגילים להכניס הכל לפה. הקפידו על שטיפה טובה של הבית אחרי שימוש בחומרי ניקוי, השאירו את חומרי הניקוי באריזתם המקורית, ואל תעבירו אותם בשום אופן לבקבוקי שתייה וכדומה.
  • בעת השימוש בחומרי ניקוי, סיד וצבע או כל חומר כימי אחר, הימנעו ממגע עורי עם החומר ומשאיפת אדים רעילים, ובמיוחד ממגע בעיניים.
  • אל תשאירו בשום אופן דלי צבע פתוח ונגיש לילדים.
  • אל תערבבו חומרי ניקוי! ערבוב של חומרים רבי עלול לגרום לריאקציה מסוכנת ולאדים רעילים.
  • בעת שימוש בחומרי ניקוי חריפים וודאו כי חלונות הבית פתוחים והאזור מאוורר כיאות, כדי שלא יצטברו אדים רעילים בחלל הבית.
  • בזמן ניקוי הכיריים, סגרו את ברז הגז הראשי.
  • רצפה רטובה, סולמות מאולתרים ולא יציבים, ניקיון בגובה, ניקיון מעקות וחלונות עלולים גם הם להוות סכנה להחלקה או נפילה. השמרו מהם.
  • בזמן הניקוי יוודאו כי הילדים עסוקים ומשחקים במקומות בטוחים ומרוחקים ממוקדי הניקיונות, אך כמובן גם רחוקים מהכבישים, ובכל מצב בליווי מבוגר.
  הגעלת כלים:
  • במוקדי הגעלת הכלים יש להפעיל ערנות מירבית, ולהרחיק מאוד גם את הילדים וגם את המבוגרים. אש גלויה, כמות אדירה של מים רותחים ובלוני גז צמודים עלולים להיות שילוב מסוכן מאד ל"ע.
  שריפת חמץ:
  • את שריפת החמץ העדיפו תמיד לקיים במיכל ברזל, על גבי משטח ישר ומרוחק מעשבים וקוצים. אלה עלולים לגרום להתפשטות האש ולאיבוד שליטה. כמו כן חשוב להתרחק מחוטי חשמל ורכבים חונים, גיצים מתעופפים למרחק וגורמים לשריפות.
  • אל תשרפו חמץ במרפסת או בחצר הבית, האש מתפשטת מהר משחשבתם. שרפו את החמץ רק במקומות המיועדים לכך.
  • הרחיקו ככל הניתן את מוקד האש מקרבת בתי מגורים. העשן מתפזר ומזיק מאד לבעלי קשיי נשימה, חולים וזקנים.
  • הרחיקו את מוקד האש מארונות חשמל, מיכלים וצוברי גז מכל סוג שהוא. אש קרובה עלולה לגרום להתפוצצות ולאובדן חיים חלילה.
  • הקפידו להרחיק גם את הילדים מהאש ומהעשן. הרוחות היבשות האופייניות לתקופה זו גורמות לאש להתפשט במהירות.
  • השגיחו שלא יושלכו לאש חפצים העלולים להתפוצץ כמו מיכלי ספריי, זכוכית וכדומה, או חומרי בעירה מהירים ומזהמים כמו נפט, פלסטיק, ניילון שכבר גרמו לא אחת לפגיעות קשות.
  • אל תדליקו את פח האשפה גם אם יש בו חמץ שהופקר והושלך. אש בתוך פחי אשפה עשויה לדלוק זמן רב ולהפיץ עשן רב המסוכן לבריאותם של חולים, זקנים ובעלי קשיי נשימה. גם האפר הנגרם מהעשן חודר לבתים וגורם ללכלוך רב.
  החלפת כיריים:
  • בבואכם להחליף את הכיריים של ימות השנה לכיריים של פסח, וודאו כי צינור הגז תקין וללא קרע, ושאין בו דליפה מסכנת חיים. וודאו כי החיבור מהודק כיאות ובכל מקרה העדיפו כיריים חשמליות הבטוחות הרבה יותר.
  בדיקת חמץ:
  • השתמשו בנר הדולק בזהירות רבה והרחיקו אותו מרהיטים או חפצים העלולים להתלקח.
  אגוזים:
  במהלך ליל הסדר וימות החג הרחיקו אגוזים ושקדים מהישג ידם של ילדים עד גיל 7, כדי למנוע חנק חלילה.

  ומי שאמר לעולמו די יאמר לצרותינו די
  “ולמזהיר ולנזהר שלומים תן כמי נהר"

השארת תגובה