לראשונה בישראל: נשים במחלקה לרפואת הנפש יקבלו טיפול משותף עם התינוק

2-1 מכל אלף יולדות מפתחת פסיכוזה אחרי לידה • נשים במחלקה לרפואת הנפש יקבלו טיפול משותף עם התינוק על מנת לחזק את הקשר אם-תינוק

חדש בשיבא: נשים בחצי השנה הראשונה אחרי הלידה אשר מאושפזות במחלקה לרפואת הנפש, יוכלו לשמור על הקשר עם התינוק שלהן ולקבל טיפול דיאדי (אם-תינוק) יומיומי לחיזוק הקשר ביניהם.

הפרעות נפשיות הן מסיבוכי הלידה השכיחים ביותר. דיכאון וחרדה בתקופת טרום הלידה ואחריה קורים לכ-20% מהיולדות כאשר 2-1 מכל אלף יולדות מפתחת פסיכוזה אחרי לידה – מצב חירום המתפתח במהירות ומחייב אשפוז במחלקה לרפואת הנפש.

במדינת ישראל אין כיום מחלקה לבריאות הנפש המאפשרת אשפוז עם התינוק. אמא המתאשפזת אחרי לידה מופרדת מהתינוק שלה. הפרדה זו, שנמשכת לרוב מספר שבועות, בזמן הקריטי של היווצרות הקשר אם-תינוק היא בעלת השפעות ארוכות טווח על האם, על הילוד ועל הקשר ביניהם. בין ההשפעות האפשרויות על היילוד: עיכובים התפתחותיים והפרעות נפשיות בגיל צעיר.

במדינות רבות (אנגליה, צרפת, אוסטרליה, ניו זילנד, הודו, ארצות הברית ועוד) קיימות יחידות אשפוז אם-תינוק, המאפשרות אשפוז משותף של האם ותינוקה.

עד לפתיחה של יחידה כזאת גם בישראל, נפתחה בשיבא – מחלקת אשפוז נשים סגורה ופתוחה – עם אפשרות לנשים להתאשפז בחצי השנה אחרי לידה ולקבל התערבות דיאדית אינטנסיבית. המפגשים נעשים בנפרד ממטופלות אחרות ותוך שמירה על בטיחות התינוק. הנשים מקבלות במחלקה את הטיפול הנפשי הנדרש במצבן, ובמקביל פוגשות את התינוק חמש פעמים בשבוע לטיפול דיאדי על ידי צוות מרפאת חוה.

בשיבא פועלת גם יחידת טיפול אינטנסיבי אם-תינוק המעניקה טיפול כוללני ואינטנסיבי לנשים הסובלות מדיכאון, חרדה ותסמינים נפשיים נוספים עד חצי שנה אחרי הלידה אך אינן נזקקות לאשפוז.

  • ליצירת קשר עם מרפאת חווה בשיבא חייגו: 03-5305915

השארת תגובה