לחיות עם האוכל בשלום – הכל על הפרעות אכילה

pexels
pexels

אוכל הוא מרכיב בסיסי לקיום שלנו על פני האדמה. בלעדיו, נאבד אנרגיה, לא נוכל לתפקד ובמקרים קיצוניים, נאבד גם את עצמנו. אפשר רק לתאר את הסבל שעוברים אלו שחווים הפרעות אכילה ומקיימים מערכת יחסים רעילה ולא מאוזנת עם מצרך שאמור להיות חלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלהם. מה הן הפרעות האכילה? כיצד הן באות לידי ביטוי ומה אפשר לעשות כדי לעזור?

שלושה סוגים של הפרעות אכילה

בגדול, הפרעות אכילה הינו מושג המתאר הפרעות נפשיות הקשורות להרגלי אכילה לא סדירים, חרדות ומצוקה הקשורות בשינויים השונים שחלים בגוף בעקבות צריכה או אי צריכה של מזון. הפרעות אלו יכולות להתפתח בכל שלב בחיים, בדרך כלל לצד מצבים נפשיים אחרים כגון דיכאון, חרדה וכדומה, כשהאחוז הגבוה ביותר הוא במהלך הבגרות הצעירה או שנות העשרה. קיימים שלושה סוגים של הפרעות אכילה:

  • אנורקסיה נרבוזה – הפרעה זו מתבטאת בחרדה אובססיבית מפני עליה במשקל, תפישה לא מציאותית של דימוי הגוף בעצמי, ועוד. אלו הסובלים מאנורקסיה יגבילו עצמם בכמות המזון שהם צורכים, וגם כשברור שהמשקל תקין או בתת-משקל, יראו עצמם בעלי משקל עודף. אנורקסיה יכולה להיות בעלת השפעות הרסניות כדוגמת דלדול עצם, אי פוריות, נזק מוחי, פגיעה רב מערכתית ואף מוות.
  • בולמיה נרבוזה – הפרעה זו מתבטאת בהתקפים חוזרים של בולמוסי אכילה (המלווים בתחושת סבל, בושה ולרוב מתקיימים בסתר), אחריהם האדם מרגיש צורך לפצות על אכילת היתר; באמצעות הקאות, שימוש קיצוני במשלשלים, פעילות גופנית מופרזת ועוד. הסובלים מבולמיה מעידים על חשש מפני עליה במשקל ובושה הקשורה למראה גופם. בולמיה יכולה להשפיע לרעה על מערכת העיכול, על הלב, להביא להתייבשות ועוד.
  • אכילת יתר – זוהי הפרעת זלילה המאופיינת באיבוד שליטה על דפוס האכילה, אך בשונה מבולמיה, התקפי הזלילה כאן אינם מביאים אחריהם התנהגויות שאמורות לפצות עליהם. מסיבה זו, אלו הסובלים מהפרעת זלילה נוטים למשקל יתר באופן מסוכן, ובהמשך לכך לפתח בעיות רפואיות נוספות כגון מחלות לב, כלי דם, סוכרת ועוד. אלו הנאבקים בהפרעה חווים לרוב רגשות אשמה ובושה עצומים, מצוקה ומבוכה – כל אלו קשורים באופן ישיר להפרעת הזלילה. מנקודת מוצא זו, מתפתחת לרוב הפרעת אכילה נוספת.

הפרעות אכילה אמנם שונות זו מזו בתסמינים שלהן, אך הסובלים מהן חולקים קו מחשבתי דומה המאופיין בחוסר גמישות וקשיחות כלפי עצמם, גישה של 'הכל או כלום' שבאה לידי ביטוי בכל אספקט בחייהם, ועוד.

אז איך אפשר לטפל?

הדבר החשוב ביותר שעליכם לדעת הוא – הפרעות אכילה ניתנות לטיפול! אם בעזרת טיפול רפואי ומעקב, מעקב תזונתי, טיפול פסיכולוגי ותרופות. בדרך כלל, יהיה צורך ביותר משיטה אחת על מנת להצליח להשתלט על ההפרעה, ולהחזיר את האדם לשגרת חיים שלווה ושקטה, ובעיקר – ללא רגשות אשם ומערכת יחסים רגילה עם המזון שהוא צורך.

השארת תגובה