סוער ברע"מ: 'ישראל מדינה יהודית'

לאחר הצהרה של יו"ר רע"ם: בחברה הערבית תוקפים אותו בחריפות – ומבהירים: עמדתו לא מייצגת אותנו • יו"ר רע"ם הקודם מסעוד גנאים: "אנחנו בתנועה ובמפלגה לא מכירים במדינה כיהודית

מנסור עבאס: צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
מנסור עבאס: צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

החברה הערבית גועשת בעקבות ההצהרה של יו”ר רע”ם, ח”כ מנסור עבאס, לפיה “ישראל היא מדינה יהודית וככה היא תישאר”.

לפי דיווח בחדשות 12, ביקורת רבה נמתחה על עבאס גם מצד מצביעיו ברשתות החברתיות, וגם מצד פוליטיקאים ערבים מהתנועה ומחוצה לה.

אמש הוא הוציא הבהרה בערבית שבה ביקש ממי שראה חלק מהטקסט להבין שהוא מכיר במציאות וקורא למקד את מאבק הערבים במעמדם, ולא בזהות ואופי המדינה.

לפי הדיווח, ההצהרות של עבאס בוועידת גלובס התקבלו בכעס רב בכל קצוות הקשת הפוליטית בחברה הערבית, כולל מבית.

בתוך רע”ם עד עכשיו לא יצאו בפומבי נגד עבאס, אבל הפעם הופתעו לשמוע את הדברים. “לא כל עמדה אישית של עבאס מייצגת את עמדתה הרשמית של התנועה האסלאמית ורע”ם”, הבהיר יו”ר המפלגה לשעבר, מסעוד גנאים. “אנחנו בתנועה ובמפלגה לא מכירים במדינה כיהודית, ופועלים כדי לשנות את יחס המדינה לכלל האזרחים כיחס שווה ללא קשר לשייכות לאומית.

“אנחנו כמובן לא מתכחשים למציאות שבה מדינת ישראל מגדירה עצמה כיהודית, אך לא מקבלים ולא מכירים במציאות הזאת”.

יו”ר ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל, מוחמד ברכה, גינה את דבריו של עבאס – אך הבהיר: “הבעיה עם רע”ם ועבאס היא לא הצהרה כזו או אחרת, אלא החטא העיקרי הוא החתימה על קווי היסוד של ממשלת ימין מובהקת. כל הצהרה מבין הצהרות הנפל של מנסור עבאס רק מוסיפה עוד נדבך של החטא העיקרי”.

השארת תגובה