בג"צ למדינה: למה מפלים לימודי רבנות?

בג"צ הורה למדינה להשיב בתוך חודש, על העתירה שהגיש ארגון 'אמת ליעקב' נגד שר האוצר איווט ליברמן, שרת הכלכלה אורנה ברביבאי והממונה על זרוע העבודה

מבחני סמיכה , צילום לוי נזרוב (34)
מבחני סמיכה , צילום לוי נזרוב (34)

מדובר בעתירה שהוגשה לבג"צ על רקע ההחלטה להפסיק מימון מעונות יום לילדים שומרי מצוות.

עוד בנושא: עתירה לבג"ץ: אפליה נגד לומדי דיינות ורבנות

בסעיף 2.2 של מבחני התמיכות, נדרש הורה הלומד לרבנות או לדיינות ומעוניין לקבל את הסבסוד המדובר, להוכיח כי הוא לומד כבר שנה לפחות, וכי עבר בהצלחה לפחות בחינת חובה אחת החל מינואר בשנה שקדמה להגשת הבקשה.

מדובר באפלייה מוחצנת נגד שומרי התורה בארץ ישראל. שלוש הגדרות שונות שלא קיימות באף מקצוע לימודים אחר:

1. הדרישה כי הלימודים יחלו כבר בשנה שקודם למתן הסבסוד, בניגוד לכל סטודנט בכל תחום שאינו נדרש להתחיל את לימודיו שנה קודם לכן.

2. הדרישה כי יוצג מבחן שהלומד עבר בהצלחה, דרישה שאינה קיימת בשום מקצוע לימודי.

3. הדרישה המחוצפת אף יותר, כי אותו מבחן יהיה אחד משלושת מבחני החובה (מתוך שנים עשר מבחנים) במסגרת לימודי רבנות ודיינות. גם זו, כמובן, דרישה שאינה קיימת בשום מקצוע לימודי אחר.

מארגון 'אמת ליעקב' נמסר: "הרדיפה האישית של הציבור החרדי על ידי השר ליברמן זועקת מכל מילה בתבחינים שפורסמו. אם כל העניין הוא שילוב הגברים בשוק התעסוקה, מדוע ולמה להתנכל דווקא לגברים שלומדים רבנות ודיינות, שהם מקצוע מפרנס לכל הדעות? למה סטודנט לפילוסופיה סינית זכאי לסבסוד מלא למעונות יום לילדיו החל מהרגע שהוא מתחיל בלימודים, ו'סטודנט' לרבנות או דיינות חייב להוכיח שהוא לומד כבר שנה ועבר מבחן חובה אחד בהצלחה? אנחנו מאמינים כי בג"ץ יעמוד לצדנו, כפי שעמד בעתירה הקודמת וידרוש מהמדינה לשנות את התבחין הפסול".

השארת תגובה