היוזמה בזק"א; הדלקת נר בבית השכן הבודד

בעקבות מקרים רבים בהם מתנדבי זק"א מגיעים לזירות של גופה במצב ריקבון יוצאים בארגון בקריאה להדליק את נר החנוכה בביתו של השכן הבודד. "הדבר יגביר את המודעות על הצורך בלבדוק מידי יום את שלומו של השכן הבודד בכדי שחלילה לא נגיע למקים שכאלה"

הדלקת נר חנוכה בבתי קשישים
הדלקת נר חנוכה בבתי קשישים

לאחר מקרים חוזרים ונשנים של גופות שאותרו במצב ריקבון, בארגון זק"א הפועל יום ולילה למען כבוד המת יוצאים ממש בימים אלה בקריאה לציבור כולו לגלות אחריות אזרחית ולהדליק את נרות החנוכה יחד עם השכן הבודד שחיי לו לבדו. הקריאה של הארגון מגיעה בעקבות מקרים רבים בהם אנשים הלכו לעולמם בביתם, אך בעקבות כך שהם חיים לבד השכנים שמו לב לחסרונם רק לאחר כשבועיים או אפילו שלוש בעקבות ריח ריקבון שהתפשט בבניין המגורים.

בארגון זק"א מציינים כי לא מדובר במקרים חריגים. כמעט מידי יום מתרחש מקרה שכזה בו מתנדבי זק"א המסורים מגיעים לבית של אדם בודד בעקבות קריאת השכנים על ריח ריקבון. מתנדבי זק"א שמגיעים למקום נחרדים כל פעם מחדש לגלות כי מדובר באדם – לאו דווקא קשיש – אשר ניהל אורח חיים רגיל, אך באמצע השגרה הוא מעד וכך הוא מצא את מותו לבדו בלי שהוא יכל לקרוא ולהזעיק עזרה.

כך לדוגמה, במקרים רבים מתנדבי זק"א מוצאים את הנפטר כשהוא שרוע על רצפת מטבח הבית כשברז המים עוד דולק. בכירים בארגון סיפרו כי "מזעזע לחשוב כמה סיפורי מוות כאלה היינו יכולים למנוע אם אותו אדם היה יכול לקרוא לעזרה, או מנגד אחד השכנים היה מגיע לדרוש בשלומו ואז היה מבחין באירוע הקשה ומזמין מיד את כוחות ההצלה".

כמדי שנה ישנם כמאתיים מקרים שכאלה בהם אנשים שחיים לבד מוצאים את עצמם הולכים אל מותם בייסורים קשים. בארגון זק"א החליטו להוביל קריאה לפיה כל אדם יקיש פעם ביום על דלת ביתו של השכן הבודד ויראה שהכל תקין. וכך, בהקשה על דלת השכן יהיה ניתן להציל חיים כפשוטו ולמנוע מקרים נוראיים שכאלה בהם האדם הבודד ימצא את מותו לבדו.

כעת, בעיצומם של ימי החנוכה החליטו בארגון זק"א לצאת בקריאה לבוא ולהדליק את נרות החנוכה בבית של השכן או השכנה הבודדים בכדי להעלות את המודעות בנושא הכאוב כל כך. בזק"א אמרו כי "ללא ספק, אם אנשים יחשבו יותר על השכן הבודד, יהיה ניתן להציל חיים ממש ולמנוע מקרים של מוות בריקבון. אנו מצפים כי על ידי הדלקת נר החנוכה אצל השכן או השכנה הבודדים אנשים יבנו עד כמה חשוב להקיש בדלתם אפילו רק פעם ביום. זה מציל חיים כפשוטו".

 

השארת תגובה