איזה הדברה הכי מומלצת לעכברים?

אדם מחטא בביתו
אדם מחטא בביתו

עכבר הוא אולי בעל החיים המזיק היחיד שזכה להפוך גם לדמות מצוירת מתוקה ואהובה מאוד, מיקי מאוס (וכמובן גם מיני מאוס). למרות זאת, אם גיליתם אצלכם בבית, בחנות או במשרד עכבר, אסור להתעלם מכך – וחשוב מאוד לטפל בבעיה בהקדם. איך מתבצעת הדברה נגד עכברים? למה חשוב להקפיד להזמין אנשי מקצוע מנוסים? איך תדעו שיש אצלכם עכברים גם כשהם מצליחים להתחבא? בכתבה זו תמצאו את התשובות לשאלה האלה, ואחרות.

איך להיפטר מעכברים במהירות וביעילות?

הדרך המומלצת להיפטר מעכבר או עכברים היא באמצעות הצבת מלכודות. ניתן אמנם לבצע הדברת עכברים על-ידי פיזור רעל, אבל במקרה כזה חשוב לקחת בחשבון שהעכבר לא מת מיד. למעשה, כשהחומר ישפיע על המכרסם שאורכו (בלי הזנב) הוא בסך הכל 7-9 ס"מ, בערך כמו אצבע של אדם בוגר, העכבר עלול להימצא במקום נסתר מהעין – למשל מאחורי המקרר. יש גם מצבים שבהם פיזור רעל עכברים מוביל לפגר של עכבר במקום שאין אליו גישה ישירה כמו תעלת מזגן או מתחת לגג רעפים.

בכל המקרים הנ"ל תרגישו בפגר רק כשהוא מתחיל להצחין, כלומר כשהגופה מרקיבה ומושכת אליה רימות, נמלים, תולעים ועוד חרקים – כך שיהיה צורך בטיפול גם במפגע החדש. סיבה נוספת להעדפת לכידה של עכברי על-פני הרעלתם היא שגופה של עכבר בחצר עלולה לגרום לשרשרת הרעלות שתפגע גם בחתולים, כלבים וציפורים.

על מה חשוב להקפיד כשמציבים מלכודות לעכברים?

האתגר העיקרי של לכידת עכברים הוא הצבת המלכודות בנקודות מדויקות – כאלה שגם העכברים הכי חכמים (ועכבר הוא בעל חיים אינטליגנטי ובעיקר כזה שרוצה לשרוד ולכן יודע לזהות סכנות) לא יצליחו להתחמק מהן.

המפתח לכך הוא ניסיון. לוכד שכבר טיפל במקרים רבים של בעיית עכברים במגוון רחב של מקומות – בתים, גינות, חנויות, מחסנים, מפעלים, משרדים ועוד – יודע בדיוק איפה למקם כל מלכודת כך שתוכלו לחזור לישון בשקט תוך זמן קצר.

אילו מלכודות ניתן להציב כשיש עכבר בבית או בעסק?

סוג אחד של מלכודות עכברים הוא מלכודות דבק. מלכודות אלה גורמות לעכבר להידבק אליהן, וכעבור זמן מה למות מרעב או צמא. בחלק מהמקרים העכברים, בניסיון להשתחרר מהדבק, פוצעים את עצמם. עכבר דבוק למשטח וגוסס לאיטו הוא מראה לא נעים וגם המוות עצמו אכזרי.

סוג שני של מלכודות הוא כזה שגורם להרג מידי של בעל החיים – באמצעות זרם חשמלי או ע"י קפיץ שחובט בו בעוצמה.

הסוג השלישי, שהוא גם זה שמומלץ ע"י כל לוכד עכברים מקצועי, הוא מלכודת כלוב. מלכודות אלה כולאות את המכרסם הקטן מבלי להרוג אותו. לאחר מכן הלוכד חוזר אל הזירה, אוסף את המלכודות ומשחרר את העכבר או העכברים בשטח פתוח הרחק מבני אדם כדי שיוכלו לחיות את חייהם.

הסימנים שמעידים על נוכחות עכבר בבית או בעסק

כשרואים עכבר, הצעד הנכון הוא כאמור להזמין מיד שירות לכידת עכברים. זוהי גם הפעולה הרצויה במקרים הבאים:

* כשיש סימני שיניים על מוצרי מזון שנשארו חשופים, אריזות וגם על כבלים חשמליים או פריטים אחרים (עכברים חייבים לחדד את השיניים ולכן נוגסים בכל דבר שהם נתקלים בו).

* כשמגלים גללים של עכברים – הגללים נראים כמו גרגרי אורז בצבע שחור.

* כשיש הפרשות שומניות, בעיקר לאורך קירות (משום שעכברים אוהבים לנוע במקומות שבהם הם חשופים מעט ככל האפשר).

למה חשוב להיפטר מעכברים?

עכברים מגיעים למרחבי המגורים והעסקים כדי לאכול. אין להם כמובן שום כוונה לפגוע בבני אדם, אבל הם כן עלולים להעביר מזהמים שונים – למשל סלמונלה (חיידק שגורם לבעיות מעיים קשות ונמצא לפעמים גם בביצים), לפטוספירה (החיידק שגורם לעכברת) והנטאווירוס (וירוס שגורם למחלה קשה).

השארת תגובה