תוכן ממומן על ידי ישראכרט: אילו פעולות פיננסיות ניתן לבצע באופן דיגיטלי

 צילום: shutterstock
צילום: shutterstock

אין כיום כמעט פעילות פיננסית שלא ניתן לבצעה בקלות ובנוחות מהבית או מרחוק. אז מה בדיוק ניתן לעשות היום באופן דיגיטלי מול הבנק, חברת האשראי, חברות ממשלתיות ומסחריות, הבורסה לניירות ערך ואנשים פרטיים? מדריך מקוצר

גם לספקנים שבנינו, הבהירה הקורונה חד משמעית וסופית, שאין כיום כמעט פעילות פיננסית שלא ניתן לבצעה בקלות דרך המחשב או הסמארטפון. הצורך לבקר בסניף הבנק למשל, כמעט נעלם והבנקים אכן מנצלים את המגמה כדי להמשיך להתייעל, לסגור סניפים ולהפחית את מספר העובדים ונותני השירות שלהם.

במקביל, פחת משמעותית נפח השימוש של כולנו במוקדי השירות הטלפוניים, שבעבר נראו לנו כמו ישות שלעולם לא נוכל לוותר עליה. כעת, רובנו פשוט נכנסים לאתר או לאפליקציה של הבנק כדי לבצע פעולות שונות כמו להפקיד כסף או להזמין כרטיס אשראי אונליין. רק אם זה לא מצליח (ואין סיבה שלא), נשקול להיעזר במוקד השירות המאויש בנציגי החברה. במידה ואתם לא בטוחים אילו פעולות פיננסיות תוכלו לבצע בקלות באופן דיגיטלי, להלן הפעולות המרכזיות שיוכלו לחסוך לכם המון זמן יקר:

פעולות מול הבנק

כל לקוחות הבנקים יכולים להיכנס בקלות לאזור האישי שלהם באתר או באפליקציית הבנק, לאחר שהצטיידו כמובן בשם משתמש ובסיסמה. שם הם יכולים לבדוק יתרת חשבון, למשוך כסף מחשבון העו"ש או להפקיד אליו; למשוך כסף מפיקדונות או להפקיד אליהם; להפקיד צ'ק אונליין; להוציא אישורים נדרשים למס הכנסה, רואה החשבון ולמעסיקים שונים; לבקש ולקבל הלוואה ועוד.

פעולות מול חברת האשראי 

תשכחו מהימים שחברות האשראי היו מעין שלוחות של הבנקים, שסיפקו לכולנו את כרטיסי הפלסטיק המפורסמים. בישראל, במיוחד לאחר יישום המלצות דו"ח שטרום והפרדת חברות האשראי הגדולות מהבנקים, החברות המופרדות מציעות לנו עולם פיננסי רחב. העולם הרחב כולל בראש ובראשונה אפשרות להזמנת כרטיס אשראי אונליין, כמו גם יכולת להתעדכן בכל רגע נתון בפירוט העסקאות, יכולת לפרוס אותן לתשלומי קרדיט מרחוק, וליהנות מעולם שלם של הנחות והטבות באלפי בתי עסק בישראל ובחו"ל. כל זאת עוד לפני שאמרנו מלה על שדרוג האפשרויות בעת שאנחנו נמצאים בחו"ל – הכולל מעבר לביצוע קל ופשוט של תשלומים, יכולת להתעדכן בעסקאות בחו"ל, קשר ישיר ומהיר לשירות הלקוחות ואפשרות לחסימה מיידית של הכרטיס במקרה אובדן או גניבה.

בנוסף לכך, נדבך חשוב לא פחות בפעילותן של חברות האשראי הוא היכולת של הלקוח לקבל הלוואות** – בדגש על הלוואות אונליין שמוצעות באתר או באפליקציה ונבדקות דיגיטלית גם התשובה אם לאשר או לדחות את ההלוואה נמסרת למבקשים באופן דיגיטלי לחלוטין, אם כי חלק מהחברות עדיין שומרות לעצמן את הזכות להרים טלפון ללקוח בעניין זה.

הבנקים וחברות האשראי אינם הגופים היחידים שמעניקים כיום הלוואות אונליין: בזירה התחרותית הזו פועלים גם חברות ביטוח, בתי השקעות, חברות מימון ואפילו גופים להלוואות חברתיות, המשדכים בין מלווים ללווים פרטיים.

תשלום חשבונות מול חברות ממשלתיות, מוניציפליות ומסחריות 

תשלום חשבונות הוא פעולה פיננסית יסודית, שאנו מבצעים כיום כמעט בלי להקדיש לה מחשבה. בעבר פעולה זו נעשתה רק דרך הטלפון, אבל כיום היא הרבה יותר פשוטה – בין אם זה תשלום חשמל, מים או טלוויזיה רב-ערוצית, הדרך המהירה, הנוחה והקלה ביותר לשלם אותו היא באופן דיגיטלי.

תשלומים לעסקים קטנים ואנשים פרטיים 

בשנתיים האחרונים נכנסו לתמונה שחקנים נוספים: הארנקים הדיגיטליים, ובהם אפליקציות התשלום המקומיות והבינלאומיות, שהופכים את התשלום לספר, האינסטלטור או החברים שהזמינו איתנו סושי לפשוט ונוח מאי פעם. הכל דיגיטלי וניתן לביצוע ממגוון רחב של מכשירים.

פעולות מול הבורסות לניירות ערך 

יותר ויותר אנשים, הן בעולם והן בישראל בפרט, ניצלו את תקופת הקורונה כדי לפתוח חשבונות מסחר עצמאיים ולהתחיל לסחור בשוק, בין אם בבורסה ברמת גן, וול סטריט או בורסות אחרות בעולם. בשנת 2020 לבדה נפתחו בבורסה בישראל לא פחות מ-140 אלף חשבונות מסחר חדשים. הסוחרים החדשים אוהבים לסחור במניות ישירות מביתם הפרטי, סביב השעון ולא פחות חשוב – מתוך עצמאות כמעט מלאה. אמנם, המסחר עובר דרך גופים מתווכים, המכונים בשוק ההון הישראלי "חברי בורסה", אבל הכל מתבצע באופן שקוף ודיגיטלי לחלוטין.

השורה התחתונה ברורה: פעולות פיננסיות מבוצעות כיום כמעט תמיד באופן דיגיטלי, בין אם בבדיקת חשבון הבנק, הזמנת כרטיס אשראי חוץ בנקאי, תשלום חשבונות ואפילו מסחר עצמאי בבורסה. הגופים הפיננסיים מבינים את זה, הלקוחות שלהם הבינו את זה עוד לפניהם והמגמה רק הולכת ומתחזקת ככל שעוברים הימים.

עם זאת, מאחר שאנחנו עדיין בתקופת מעבר בין דורית מבחינה טכנולוגית, חשוב תמיד שנשים לב גם למה שקורה לאלו שנשארים מאחור, כמו למשל קשישים או אנשים חסרי השכלה פיננסית שמתקשים עם המעבר בעולם הדיגיטלי. באחריות הגופים הפיננסים לאפשר לאותם אנשים להתמודד עם סביבה החדשה שנוצרה ולתת להם פתרונות שהם לא בהכרח דיגיטליים.

*הנפקת הכרטיס וגובה המסגרת נתונים לשיקול דעתה הבלעדי של המנפיקה ישראכרט בע"מ ו/או ישראכרט מימון בע"מ. בכפוף לתנאי החברה ולתנאים המפורטים באתר, ההטבות עשויות להשתנות מעת לעת. אי עמידה בפירעון ההלוואה או האשראי עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

** הפרסום איננו מהווה הצעה ו/או התחייבות למתן הלוואה/אשראי.

*** מידע כללי בלבד. אין לראות באמור משום המלצה ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא.

השארת תגובה