מה עושים עם שיעול בסתיו?

תמונה: RF123
תמונה: RF123

עונת הסתיו כבר כאן והסיכוי לשיעול עולה בעקבות צינון, נזלת או שפעת. שיעול הוא אומנם רפלקס טבעי של הגוף שנאבק בהוצאת הזיהום ובניקוי המערכת, אבל הוא יכול להכביד מאוד, לפגוע בשגרת החיים ובתפקוד המיטבי.

קיימים מגוון סוגים של שיעול: שיעול עם ליחה המכונה שיעול יצרני שנובע בעקבות הצטברות ריר בריאות, שיעול יבש ללא ליחה וגם שיעול נבחני הנפוץ יותר בקרב פעוטות וצליליו דומים לנביחה.

איך להעביר שיעול עם ליחה או שיעול מסוג אחר בעונת ההצטננות והשפעת?

חומרים שמרגיעים שיעול

מנטול נחשב לבסיס טוב למאבק בשיעול, כיוון שיש לו אפקט של קירור המרגיע את הרקמות המגורות. ניתן לצרוך בחליטה עם דבש, מעל גיל שנה. בכל מקרה, גם אם לא מנטול – הרבו בנוזלים חמים העשויים להקל על גרון דואב בעקבות השיעול שמייבש מאוד.
דבש המתאים לטיפול בשיעול מעל גיל שנה נחשב למצרך חיוני בעת התמודדות עם שיעול, כיוון שהוא בעל תכונות אנטי דלקתיות שמפרקות את הריר ומרגיעות את כאבי הגרון ואת עוצמת השיעול. ניתן להוסיף לחליטת נענע, ג'ינג'ר, קורנית (טימין), שורש מרשמלו ועשבי תיבול נוספים בעלי מאפיינים אנטי דלקתיים ואנטי ויראליים כמו כורכום המכיל כורכומין, שפעולתו מועצמת בשילוב עם פלפל שחור.

מגרשים את היובש – מוסיפים לחות ומלח

אחד האויבים הגדולים של השיעול הוא היובש, וכאן נכנס לפעולה מכשיר האדים, שדואג להוספת לחות לאוויר על מנת להרגיע את רקמות הגרון ולסייע בהוספת הלחות החשובה בעת שיעול. אפשר גם לשבת בתוך אמבטיה מהבילה או להרכין ראש אל תוך קערה עם מים חמים וללכוד את האדים באמצעות מגבת מעל הראש.

אגב אדים, מסתבר שגם אדי בצל יכולים לסייע כל עוד קוצצים את הבצל – אז משתחררים האדים העזים של הבצל שיכולים לסייע בהפחתת השיעול. נהוג לחתוך רבעי בצל ולהשאיר אותם בצלחת ליד המיטה.

פעולה של גרגור מי מלח אף היא יכולה לסייע בתהליך הרגעת השיעול, כיוון שמי המלח מרגיעים רקמות מודלקות ומעודדים ריפוי. נהוג לגרגר מי מלח עם מים חמימים ולא לבלוע אלא לירוק החוצה את המים המלוחים לאחר ביצוע הגרגור.

הסביבה אף היא משפיעה על השיעול. חשוב להימנע מחומרים מגרים שיכולים לעורר את רפלקס השיעול ולהחמירו כמו תמרוקים, מזהמים, עשן, מוצרי ניקוי או שיער של חיות מחמד.

אפשר להשתמש במטהרי ומסנני אוויר למיניהם, שיכולים לסייע בהפחתת החומרים האלרגניים והתסמינים האלרגיים כמו קרדית אבק. כדאי להעדיף בדים נושמים ולשמור על אוויר נקי באמצעות פתיחת החלון.

מנוחה היא קריטית להתמודדות עם שיעול, וגם למנח הראש יש אפקט על השיעול, במיוחד למי שחווה בעת השיעול גם זיהום בסינוסים או נזלת – נסו להגביה את הראש בעת שכיבה באמצעות "הר" של כריות. מומלץ לנקות גם את מעברי האף באמצעות טיפות מי מלח.

ניתן לנסות להיעזר גם בתוספי תזונה טבעיים להקלה בשיעול, במידה והוא מפריע להתנהלות היומיום. גרינטוס הינו דוגמא לסירופ טבעי המכיל צמחים ודבש להקלה בשיעול.

השארת תגובה