מנדבליט: לא למכור חותמות מאושוויץ

מנדלבליט
מנדלבליט

היועץ המשפטי לממשלה הודיע על התייצבותו להליך בו הגיש מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, בקשה לאסור על מכירתן הפומבית של חותמות מקוריות ששימשו לקעקוע המספרים על זרועות אסירי מחנה ההשמדה אושוויץ. לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, אין זה ראוי כי חותמות אושוויץ ימכרו לידיים פרטיות לכל המרבה במחיר. סחר מעין זה פסול מבחינה ערכית, מוסרית, לאומית וציבורית. מכירה פרטית של חפץ זה, מעבר לזילות שבמכירתו לכל המרבה במחיר, עלולה אף להביא לאובדן הוכחה חשובה להנצחת הזיכרון הלאומי ולאובדן של פיסת היסטוריה חשובה ביותר לעם היהודי.

ועוד כמה מאמרים שכתבתי:

עו"ד נועם קוריס כותב בכלכליסט

עו"ד נועם קוריס בערוץ 13

עו"ד נועם קוריס – הבלוג

את החשיבות שמקנה מדינת ישראל להגנה על ערכים אלה ניתן ללמוד, בין היתר, באמנות והכרזות שמדינת ישראל חתומה עליהן ותומכות בהבעת עמדה זו, וביניהן, הכרזת שטוקהולם אשר מדגישה את: "…הצורך לנצור ולזכור למען הדורות הבאים ולזיכרון נצח את ההיסטוריה והמורשת הייחודית של השואה". בעמדתו מדגיש היועץ המשפטי לממשלה את חשיבות ההגנה על ערכים אלה והשמירה על נכסים אשר באמצעותם ניתן להנציח את זיכרון השואה ולתעד אותה ואת אשר התרחש במהלכה, על אחת כמה וכמה, לאור עלייה של קולות בעולם אשר מכחישים או מבקשים לגמד את מאורעות השואה.

עוד הוסיף היועמ"ש שישנה חשיבות להעברת מסר ברור, שלפיו מדינת ישראל לא תשלים עם מכירה פומבית של חפצים מיוחדים ונדירים מסוג זה, הקשורים קשר הדוק לליבת מאורעות השואה. מכירתם עלולה אף להביא לזילות של זיכרון השואה, ליצור שוק כלכלי לחפצי זוועה אנטישמיים ולגרום לגלוריפיקציה של חפצים מזוויעים כאלה. חפץ שהיה חלק מהותי מתהליך תעשיית המוות הנאצית צריך לשמש אך לצורכי חינוך, לימוד ומחקר – זאת מטעמים ערכיים, מוסריים ופרקטיים כאחד. לאור האמור מקומן הראוי של חותמות אושוויץ הוא ביד ושם, שם, הפריטים ישמרו באופן מיטבי, ישמשו כעדות היסטורית, יונגשו לציבור הרחב ויאפשרו מחקר לגביהם.

עמדת היועץ המשפטי לממשלה גובשה על ידי עו״ד אביעד אמרוסי מהמחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה ועו״ד דורית יפרח, מפרקליטות מחוז ת"א (אזרחי) בשיתוף מחלקת ייעוץ וחקיקה (משפט ציבורי- מנהלי).

עו”ד נועם קוריס בעל תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן, משרד נועם קוריס ושות’ עורכי דין עוסק בייצוג משפטי וגישור מאז שנת 2004.

השארת תגובה