תביעה: 'עצרתי חולה קורונה ונדבקתי'

בלש משטרה שעצר חשוד בפלילים חולה קורונה, נדבק בנגיף, ונותר עם מגבלות משמעותיות – לאחרונה הוכר הבלש ע"י המוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה – ויזכה לגמלה חודשית לשארית חייו

עו''ד גיל קראוס  צלמת יעל אורבך
עו''ד גיל קראוס צלמת יעל אורבך
תושב צפון הארץ, בלש במשטרה, לא יכול היה לשער לעצמו שכך יסתיים מעצר של חשוד בפלילים. הוא נקט בכל האמצעים הנדרשים כדי להגן על עצמו מסכנה  לרבות מהידבקות בנגיף הקורונה, אך לא יכול היה לדעת שהעצור אותו עצר הוא חולה קורונה מאומת.
בתביעה, שהוגשה בשמו למוסד לביטוח לאומי (המל"ל), באמצעות עורכי הדין גיל קראוס ושירי אלון, נטען כי מאז שהחלים הבלש מהנגיף, הוא סובל מתסמיני פוסט קורונה, ובהם: כאבי ראש חזקים, פגיעה בזיכרון לטווח קצר, חולשה כללית, כאבי שרירים ועוד. המל"ל הכיר בו לאחרונה כנפגע עבודה ושילם לו סכום ראשוני בסך עשרות אלפי שקלים.
עוה"ד קראוס ואלון מסבירים, כי מי שנדבק בקורונה כתוצאה מחשיפה לחולה מאומת במקום עבודתו, עשוי להיות מוכר על ידי המל"ל כנפגע עבודה, ובתנאי שהצליח להוכיח את הקשר הסיבתי ברמת סבירות גבוהה שבין ההידבקות בנגיף למקום העבודה.
אולם, לדבריהם, כאשר מדובר בין היתר בעובדי מערכת הבריאות, שוטרים, מורים, עובדי נתב"ג וכו' שנמצאים בקו החזית הראשון מול הנגיף, כמו במקרה שלפנינו, המצב עשוי להיות יותר פשוט, שכן לגבי אלה יותר פשוט להוכיח שנחשפו בצורה כלשהי לחולה קורונה במהלך עבודתם.
השיח היומיומי בנושא הקורונה נסוב בעיקר סביב מספר החולים הקשים, המחוסנים במנה הראשונה והשנייה, תפוסת בתי החולים ושיעור התמותה.
"פחות מדברים על החולים הרבים שכביכול כבר החלימו, אבל בפועל נותרו נכים וסובלים מתסמיני פוסט קורונה קשים ביותר", אומרים  עוה"ד קראוס ואלון. במקרה של השוטר הוא סובל מפגיעה לאחר הידבקות בנגיף הקורונה מעל 10 חודשים.
לדבריהם, להכרה של המל"ל בחולים אלה כנפגעי עבודה יש משמעויות מרחיקות לכת, שכן מעבר לנכות ולתשלומים הזמניים, עשוי המוסד לביטוח לאומי לקבוע להם בהמשך, כמו במקרה זה, נכות קבועה שתזכה אותם במקרים לא מעטים בגמלה חודשית קבועה או במענק חד פעמי לא קטן. כמו כן, זכאים הנפגעים בין היתר גם להטבות שונות בקופות החולים במסגרת הפגיעה בעבודה בעקבות הידבקות בנגיף הקורונה.
כמו כן, מסבירים עוה"ד קראוס ואלון, כי חוק הביטוח הלאומי קובע, כי מי שהוכר על ידי המל"ל כנפגע עבודה ומצבו הרפואי מתדרדר סביב אותה נכות שנגרמה לו בעבודה, יוכל להגיש בכל עת תביעה להחמרת מצב על מנת שאחוזי הנכות שלו יגדלו, ובהתאם גם יגדלו הזכויות להן יהיה זכאי.
עוד מדגישים עוה"ד קראוס ואלון, כי נפגעי העבודה זכאים גם להחזרים כספיים עבור ההוצאות הרפואיות שנגרמות או שייגרמו להם בעתיד, כתוצאה מנכותם – כמו למשל מימון טיפולים משקמים או החזרים מלאים להוצאות בגין משככי כאבים או קנאביס רפואי.
עו"ד גיל קראוס https://eghert-kraus.co.il/ מומחה בתביעות לנזקי גוף לרבות תאונות דרכים ותאונות עבודהמיצוי זכויות מול המוסד לביטוח לאומירשלנות רפואית ותביעות ביטוח
2 תגובות
  1. נו מכחישי קורונה איפה אתם? נרדמתם?

  2. החיסון לא עזר, מסכן

השארת תגובה