כתרים בשיניים – חשוב להכיר

צילום: pixbay
צילום: pixbay

מזה עשרות שנים שאחד מסוגי טיפולי השיניים הנפוצים והאפקטיביים ביותר הוא התקנה של כתרים בשיניים. אמנם מדובר בפתרון רפואי ותיק יחסית, אך גם כיום כתרים הם עדיין פתרון עיקרי עבור מגוון בעיות שיניים שונות (ובפרט אובדן שיניים מסיבות שונות). למרות שמדובר באותו סוג של פתרון, הכתרים של היום הם לא הכתרים של פעם. מה חשוב לדעת ולהכיר בכל הנוגע לכתרים בשיניים?

כתרים בשיניים – במה בדיוק מדובר?

נתחיל עם השאלה הבסיסית ביותר – מהם כתרים בשיניים? כתרים הם למעשה מבנים מלאכותיים אשר מדמים שן בצורה מושלמת – כתר הוא בדיוק בצורה של שן, בצבע של שן ובמידת הקשיחות של שן, ולכן מהווה תחליף מושלם ומתבקש במצבים בהם מאבדים שן, הן אם את השן כולה (כמו במקרה של עקירה) והן אם רק חלק ממנה. במקרה ורק חלק מהשן אבד, הכתר בעצם משלים את החלק שנשאר במטרה לייצר שוב שן שלמה ומתפקדת.

כתרים מורכבים לרוב על גבי מבנה זה או אחר, אשר מקובע לשרידי השן המקורית, או למבנה מלאכותי המעוגן בפה במקום שן שאבדה (זה המקרה בהשתלות שיניים, בהן מושתל בעצם הלסת בורג קטן אליו נתפס מבחוץ חלק נוסף, אליו מחובר הכתר לאחר מכן). הם מהווים כאמור את התחליף המושלם והקרוב ביותר לשן אמיתית, ומחזיקים מעמד בפה למשך עשרות שנים בצורה מושלמת. ברגע שכתר החליף את השן, אנו כבר יודעים כי לא תהיה בו דלקת והוא לא יתחיל לכאוב.

אצל מי כדאי לעשות כתרים בשיניים?

כאשר נזקקים לכתר/ים בשיניים נפנה כמובן לרופא השיניים, אך חשוב להבין כי עולם רפואת השיניים של היום הוא רחב, עשיר וממוקצע יותר מאשר בעבר. כתרים בשיניים נכללים לרוב בתוך התחום של שיקום הפה, תחום בו מתמחים רופאי שיניים מסוימים. העצה הטובה ביותר עבור אדם הנזקק לכתרים בשיניים היא לעשותם אצל מומחה לשיקום הפה, או אצל רופא שיניים המתמחה ספציפית בכתרים. כך תבטיחו כי אתם בידיים המקצועיות והרלבנטיות ביותר, וכי הכתרים שיעשו לכם יהיו טובים מכל בחינה, ובפרט יחזיקו מעמד שנים רבות קדימה בלי בעיות מיוחדות.

זירקוניה או חרסינה – סוגים עיקריים שכדאי להכיר

נקודה נוספת שכדאי להכיר היא כי קיימים סוגים שונים של כתרים לשיניים לבחור מהם כיום, הנבדלים ביניהם בעיקר בסוג החומר ממנו עשוי הכתר עצמו.

אחד מסוגי הכתרים האיכותיים והנפוצים ביותר הוא כמובן כתר חרסינה – חומר זה משמש לכתר עצמו או לציפוי שלו, מכיוון שמדובר בחומר חזק ועמיד אשר גם מדמה וויזואלית שן אמיתית בצורה טובה מאוד. למידע נוסף על כתר חרסינה >>

סוג נוסף שכדאי להכיר כיום הוא של כתר זירקוניה – כתר העשוי מחומר בשם זירקוניום אשר נחשב למושלם עבור כתרים, אפילו יותר מחרסינה. משמש בעיקר לכתרים בשיניים הקדמיות, שכן כתר זה מדמה שן אמיתית בצורה טובה יותר אפילו מחרסינה. למידע נוסף על כתר זירקוניה >>

השארת תגובה