השקעות קטנות בנדל"ן – 3 אפיקי השקעה שכדאי לבחון

top-view-dubai (1)
top-view-dubai (1)

בשנים האחרונות אנשים רבים הבינו כי אפיק ההשקעה המשתלם ביותר הוא זה הקשור בנדל"ן. יחד עם זאת, לא לכל אחד ישנם האמצעים הכספיים על מנת לרכוש דירה להשקעה בישראל היקרה ולכן חשוב להכיר אפשרויות נוספות בתחום זה, כאלו שנחשבות לקטנות וזולות בהרבה אך בכל זאת מסוגלות להניב רווחים נאים בהחלט. הנה סקירה של שלושה אפיקי השקעה קטנים בתחום הנדל"ן שפשוט אסור לפספס.

רכישה של קרקע חקלאית

בישראל רק 7% מכלל הקרקעות נמצאות בבעלות פרטית ולא בבעלות המדינה, כך שאם תצליחו להיות מספיק ברי מזל ולשים את ידיכם על קרקע שכזאת, הרי שכל שינוי ייעוד שלה (כל קרקע מוגדרת בתחילה כקרקע חקלאית) וקידום של תוכנית בנייה כזו או אחרת על גביה, תשיג לכם רווחים עצומים. היתרון של רכישת קרקע חקלאית להשקעה הוא במחיר הנמוך שלה לעומת רכישה של קרקע שכבר הופשרה או של דירה מוכנה, כך שלא תצטרכו כלל ליטול משכנתא וגם המיסוי שלה יהיה אפסי, אם בכלל.

יחד עם זאת, חשוב מאוד לדעת בדיוק מה רוכשים ולוודא כי אכן מדובר בקרקע חקלאית שנמצאת בתהליכי שינוי ייעוד ברור לקראת מגורים, מסחר או מלונאות, כזאת שמקודמת על ידי גופים גדולים כמו עיריות ורשויות מקומיות ונמצאת באיזורי ביקוש (ערים גדולות, קירבה לים ולעורקי תחבורה ראשיים). במידה ותקפידו על דברים אלו, תוכלו להיות סמוכים ובטוחים כי הקרקע שלכם תעבור מספר השבחות עד להפשרה תוך מספר שנים לא רב ואתם תוכלו לבחור מתי למכור אותה, ככל הנראה ברווח של עשרות אחוזים על כל שנה. עוד מידע על קרקעות אפשר למצוא באתר הבא.

רכישה של משרד להשקעה

עוד אפשרות נדל"נית מבטיחה עבור משקיעים בסדר גודל קטן עד בינוני היא קניית משרד להשקעה. משרדים אלו בדרך כלל מוקמים במבנים גדולים בבנייה רוויה ומיועדים למסחר ותעסוקה. חלקם חדשים לחלוטין ונמצאים בשלבי בנייה מתקדמים ואילו אחרים כבר קיימים ורק מחכים לחברות ועסקים שיאכלסו אותם. מדובר בהשקעה משתלמת ביותר שכן משרדים אינם יקרים כמו מבני מגורים (בשל שטחם הקטן יחסית), כשהתשואה החודשית שלהם יכולה להגיע עד לכדי פי 2 מהתשואה שתקבלו עבור השכרת דירת מגורים.

במידה ותקפידו לרכוש משרד במקום אטרקטיבי, תיהנו מנכס שמשביח את עצמו לאורך השנים, כזה שתמיד יהיה לו ביקוש ולעולם לא יעמוד ריק ללא אכלוס, כשאף הוא, בדומה לקרקע להשקעה, ניתן תמיד למימוש ומכירה מידיים כאשר תהיו זקוקים לסכום כסף גדול.

רכישה של נכס בחו"ל

גם השקעה בנכס בחו"ל נחשבת בימינו לאפשרות שכמעט כל אחד יכול להרשות לעצמו, בזכות המחירים הנמוכים משמעותית לעומת הארץ. במחירים פשוט מצחיקים של כמה עשרות אלפי דולרים או יורו ונהלי מיסוי נוחים בהרבה ממה שמקובל בישראל, תוכלו לרכוש לעצמכם נכס מניב בחו"ל ולזכות באפיק השקעה משתלם עם תשואה גבוהה במיוחד. במרבית מדינות העולם לא מקשים יותר מידי על משקיעי נדל"ן זרים ותוכלו לנצל זאת לטובת השגת עסקה משתלמת במחיר שלא ניתן להשיג בארץ. כמובן שרצוי לעשות זאת באמצעות ליווי של חברה שמתמחה בהשקעות נדל"ן בחו"ל ולא לקפוץ למים ללא ידע מקדים באשר לזהות הפרויקט והבירוקרטיה הנדרשת במדינת היעד.

השארת תגובה