פריטים נדירים מגדולי הדורות: כיסא הרבי מגור, מקטרת היהודי הקדוש

פריטים מרתקים מגדולי הדורות מוצעים כעת למכירה בבית המכירות "אוצרות" בירושלים ובהם גולת הכותרת: המקטרת של היהודי הקדוש

מקטרת
מקטרת

המקטרת של "היהודי הקדוש" מפשיסחא, שלו מיוחסות יכולות אגדיות, מוצעת כעת למכירה במחיר פתיחה של מאה אלף שקלים בבית המכירות הפומביות אוצרות בבני ברק (יום שלישי, 5 באוקטובר בשעה 19:00).

וישנם עוד פריטים חשובים:

בנוסף, במכירה מוצעים ספרי קודש, מכתבים וחפצי צדיקים נדירים ומיוחדים כמו הכיסא קודש של ה"בית ישראל זיע"א. כתב יד קבלי מבעל ה"עמק המלך" זיע"א ועוד

רבי יעקב יצחק רבינוביץ, שמכונה "היהודי הקדוש" מפשיסחא (1766 – 1813), הוא אחד הדמויות המוכרות ביותר בעולם החסידי. בתחילת דרכו הוא למד אצל חלק מגדולי הדור דאז, ועם נישואיו עבר לעיר אפטא והתמנה שם לראש ישיבה.

אלא שעם הזמן הוא התחבר לגישה החסידית, עזב את ראשות הישיבה ויצא ללמוד אצל "החוזה מלובלין". שם גם קיבל את התואר "היהודי הקדוש" בשל קדושתו המופלגת, וזכה להערצה בקרב גדולי הדור, כולל בחוגי המתנגדים.

בשלב מסוים הקים חצר חסידית בפשיסחא ופיתח תורת הנהגה ייחודית משלו, שמאופיינת בהעמקה, בלמדנות, בחריפות ובדרישה עצמית מחמירה. תלמידיו הפכו לגדולי מנהיגי החסידות בפולין. בשנים שלאחר פטירתו הפכה חסידות פשיסחא למעין מורת דרך לחצרות חסידויות רבות בהנהגת צאצאיו.

כעת, המקטרת שבה עשה שימוש היהודי הקדוש, שמכונה "לולקע", מוצעת למכירה בבית המכירות אוצרות. מדובר במקטרת שבה היה הרב מעלה בה קטורת.

בבית המכירות מציינים: "סגולה נוראה להחזיק את המקטרת שהייתה כולה עבודת הקודש של 'היהודי הקדוש' כפי שהעיד בעל החידושי הרי"ם. אשרי מי שמחזיק בה, אשרי מי שזוכה בה. ידוע כי גדולי החסידות היו מייחדים ייחודים בעישון ה'לולקע', ופועלים על ידי כך תיקונים נשגבים, נפלאות וישועות".

בבית המכירות פירטו את הדרך שבה עברה המקטרת בירושה מהמאה ה-19 עד ימינו, מבנו רבי נחמיה מביחוב ועד לבנו של אשר פערנץ שמחזיק בה כיום.

בין היתר מסופר כיצד הבעל שם טוב הראה לתלמידו את "השמיים החדשים" שברא בעת עישון המקטרת "ורבי דוד התעלף מרוב אימה ופחד".

מסופר גם כי פעם נגנבה המקטרת מהיהודי הקדוש וחזרה אליו "באורח פלא". על פי הסיפור, המקטרת נמכרה לשר מחוז "אשר קיבל פצעים על לשונו בכל פעם שניסה לעשן בה".

צפו:

https://il.bidspirit.com/ui/lotPage/source/catalog/auction/16757/lot/19203/%D7%A7%D7%95%D7%93%D7%A9-%D7%94%D7%A7%D7%93%D7%A9%D7%99%D7%9D-%D7%94%D7%9C%D7%95%D7%9C%D7%A7%D7%A2-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%99?lang=he

 

השארת תגובה