מִי יִשָּׁפֵל – טראמפ הלך, הטראמפיזם נשאר

דונלד טראמפ הפתיע את המפלגה הרפובליקנית כשניצח את יריביו במפלגה הרפובליקנית והפך למועמדה בבחירות לנשיאות 2016. הוא הדהים את מנהיגי העולם כשניצח את הילארי קלינטון

דונלד טרמפ עוזב את הבית הלבן | צילום: דוברות הבית הלבן
דונלד טרמפ עוזב את הבית הלבן | צילום: דוברות הבית הלבן

מעטים הנשיאים האמריקאים שכיהנו קדנציה אחת בלבד. מרביתם השלימו 2 קדנציות. דונלנד טראמפ, שהיה מהידידותיים לישראל שבנשיאי ארה"ב, לא הצליח להיבחר לנשיאות שניה.

גם הקדנציה הראשונה הצליחה להפתיע את מרבית מנהיגי העולם. אחרי שמונה שנות שלטון אובמה, אך טבעי שמחליפתו, הילארי קלינטון, תהיה לנשיאה הראשונה של ארה"ב. כאשר טראמפ הביס את יריביו במפלגה הרפובליקנית ונבחר כמועמדה לבחירות, קלינטון הייתה בטוחה שדרכה סלולה אל הבית הלבן. היא לא שיערה שטראמפ ינצח גם אותה.

קלינטון קיבלה אמנם מס' קולות גבוה יותר מטראמפ אך הוא ניצח אותה במדינות המפתח וגרף מספר אלקטורים גבוה יותר. מעטים מבין מנהיגי העולם שמחו על ניצחונו. אחד מהם היה בנימין נתניהו. ארבע שנות כהונתו של טראמפ והעובדה שהוא נמנה עם מעריציו של נתניהו, סייעו לישראל בשורה של מהלכים מדיניים. למעשה, נתניהו השפיע על מדיניות ארה"ב, יותר מכל מנהיג אחר בעולם. העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, ההכרה ברמת הגולן, ארבעת הסכמי השלום, ומעל הכל פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין עם איראן, היו תולדה ישירה של החברות הקרובה בין השניים.

גם מתנגדיו של נתניהו מחד ושל טראמפ מאידך, הודו שישראל היא המרוויחה הגדולה. אבל לטראמפ היו גם בעיות פנימיות. משבר הקורונה אותו ניהל טראמפ הפוך מכפי שניהל אותו נתניהו, גרם לרבים מתומכיו שלא להצביע עבורו פעם נוספת. מדינות שסחפו אותו אל הניצחון ב-2016, העבירו את תמיכתם לביידן, שהגיע עם רקורד ציבורי של עשרות שנים בתפקידי מפתח, כולל בתפקיד סגן הנשיא בתקופת אובמה.

טראמפ סירב לקבל את תוצאות הבחירות. הוא בטוח שהן נגנבו ממנו. הוא קרא לתומכיו להגיע לגבעת הקפיטול, באחד האירועים הקשים שידעה הפוליטיקה האמריקאית. הפלישה של תומכי טראמפ אל תוך הבית הלבן והעימותים האלימים אל מול השוטרים, העיבה על סיום כהונתו של טראמפ, על אף הגינוי המאוחר שלו לאירועים.

כהונתו של טראמפ לוותה בשורה ארוכה של שערוריות. את דבריו לאומה בחר לעשות באמצעות ציוצים ברשת החברתית. כך גם בחר לפטר את בכירי ממשלו שלא יישרו קו עם מדיניותו. רשימת המפוטרים והמאוכזבים ארוכה. בסיום כהונתו, כל הרשתות החברתיות המובילות, החליטו באופן חסר תקדים לסגור את חשבונותיו לצמיתות ולא לאפשר לו להתבטא בהן. המהלך קומם רבים בארה"ב ובעולם כולו. מדובר בסתימת של מחצית מאזרחי ארה"ב שרואים בו מנהיגם.

טראמפ אמנם סיים את כהונתו בתשפ"א וספק אם יצליח לחזור אל הבית הלבן, אולם הטראמפיזם עודנו כאן. לא מעט מנהיגים במערב אימצו את המודל של טראמפ שהביא אותו אל השלטון. האם הוא יצליח לעשות את הבלתי ייאמן ולחזור לכהונה נוספת בבחירות 2024? ימים יגידו.

השארת תגובה