מִי בַחֲנִיקָה: התמונות העצובות ממיאמי

סיכוייהם של הדיירים ששהו בביתם בזמן קריסת הבניין בשכונת סרפסייד שבפרברי מיאמי, לא היו גבוהים מלכתחילה. בבניין שמרבית דייריו היו יהודים חרדים, נספו 98 בני אדם, באחד האסונות הכבדים שידעה הקהילה החרדית בארה"ב

הבניין שקרס במיאמי
הבניין שקרס במיאמי

תשפ"א נצבעה בשלל אסונות שפקדו את היהדות החרדית. ממספרם הרב של יהודים חרדים שנספו במגפת הקורונה, בארה"ב, באירופה ובישראל, דרך אסון מירון שזעזע כל לב, האסון בביהמ"ד של חסידות קרלין, ועד לאסון מיאמי.

שבועות אחדים לאחר הטרגדיות במירון ובקרלין, הגיע הדיווח כי בניין מגורים בשכונת סרפסייד באחד הפרברים של מיאמי שבפלורידה, קרס על יושביו. הצילומים שהחלו להגיע מארה"ב הבהירו מיידית: מדובר באסון כבד, שספק רב אם מישהו מדיירי הבניין ייצא ממנו בחיים.

משלחות חילוץ מכל העולם, כולל מישראל שכללה משלחת של צה"ל, זק"א ואיחוד הצלה, עשו את דרכם למיאמי, בניסיון לסייע באיתור וחילוץ נפגעים מתחת להריסות. בימי החילוץ הראשונים, הצליחו כוחות החילוץ להוציא בחיים דיירים בודדים שנקברו תחת ההריסות. אולם עם כל יום שחלף התבהרה התמונה הקודרת: הסיכויים למצוא ניצולים בחיים אפסיים. בזה אחר זה הוצאו במשך חודש ימים, קורבנות ששילמו בחייהם. 98 בני אדם מצאו את מותם בקריסת הבניין. 11 פצועים שחולצו בחיים הובהלו לבית החולים.

מאחר ובאזור זה שוכנת קהילה יהודית גדולה היה ברור שיהודים רבים מתגוררים בבניין המדובר. מאוחר יותר התברר ש-90 אחוז מדיירי הבניין, שנבנה ע"י יהודי קנדי בתחילת שנות ה-80, הם יהודיים.

הרשויות התריעו מפני הסכנה ואף תוכנן לקיים שיפוץ של הבניין, אך השיפוצים טרם יצאו לפועל. את המחיר בעיכוב השיפוצים שילמו בחייהם 98 בני אדם, מרביתם יהודים, המשתייכים לקהילות החרדיות במיאמי.

האסון הכבד שנחת על הקהילה היהודית במקום עודנו מורגש. הסיפורים קורעי הלב על זוגות שנספו או הוריהם וילדיהם שקיפדו את חייהם באסון הכבד, ממשיך להעיב כצל קודר על הקהילה היהודית במקום שמתקשה להתאושש מהטרגדיה הקשה שניחתה עליה.

תמונת הבניין ההרוס וכוחות החילוץ שעושים כל שביכולתם כדי למצוא ניצולים, היא אחת התמונות הכואבות שנזכור משנת תשפ"א. שנה שעם סיומה נזכור כולנו לכוון בכוונת יתר במילים "תכלה שנה וקללותיה".

השארת תגובה