וּמִי לֹא בְּקִצּוֹ – האסון בקרלין

אחרי ששמחת הילולת רשב"י בל"ג בעומר הושבתה בעקבות האסון הכבד בו נספו 45 בני אדם במירון, הושבתה גם שמחת חג השבועות כאשר עם כניסת החג הגיעו הדיווחים הראשונים על האסון בחסידות קרלין

זירת האסון בקרלין
זירת האסון בקרלין

דקות אחדות בטרם נכנס חג השבועות, הגיע דיווח שגרם לכולנו להחסיר פעימה. הפארנצע'ס בבית המדרש החד של חסידות קרלין בגבעת זאב, קרס על יושביו.

כאשר האבל הכבד על קורבנות מירון עודנו מהדהד, לאיש לא היה יכולת לשמוע על אסון נוסף, שבועיים בלבד לאחר האסון בליל ל"ג בעומר. מאחר והחג כבר נכנס, נאלצנו, כמו כולם, להמתין עם הדיווחים המסודרים עד לצאת החג. השמועות שהתרוצצו היו קשות, אך ברור היה שאי אפשר להסתמך על שמועות.

החג עבר בחרדה על כל מי שלא הספיק לשמוע את הדיווח הראשוני לפני החג. היו כאלו ששמעו מחבריהם בבית הכנסת. באירועים מסוג זה אנו רגילים לרב סרן שמועתי. השמועות על מספר רב של הרוגים נפוצו בעיצומו של החג.

עם צאת החג, התבררו הפרטים לאשורם. באסון הכבד קיפדו את חייהם האברך ר' מרדכי בנימין רובינשטיין והנער מאיר גלויברמן. למעלה מ-100 פצועים פונו בזה אחר זה ע"י כוחות מד"א מזירת האסון לבתי החולים שערי צדק, הדסה הר הצופים, הדסה עין כרם, שיבא ושמיר.

הרב אליהו קרפל, שנפצע קשות באסון, הובהל לביה"ח הדסה. במשך מס' שבועות הרופאים נאבקו על חייו. בשלב מסוים הצליח להתעורר והיה נדמה שיצליח להתאושש, אך לפתע מצבו החמיר והידרדר. ארבעים לאחר האסון, הלך הרב קרפל ז"ל לעולמו והיה להרוג השלישי באסון הכבד שניחת על חסידות קרלין.

הגורמים השונים העביר את האחריות מהאחד לשני. המועצה, המשטרה, פיקוד העורף וכל מי שהיה אמון על מתן האישורים לפתיחת בית הכנסת. עבור שלוש משפחות יקרות שאיבדו את היקר מכל, הוויכוח הזה חסר משמעות. ולוואי שלפחות יצליחו למנוע את האסון הבא.

השארת תגובה