שומר חומות: סבב בלתי פוסק

אין דרך להכניע את ארגון הטרור חמאס, כשם שאין מוצא לסכסוך הישראלי פלסטיני. העימותים הצבאיים ליוו את נתניהו ב-12 שנות שלטונו, כפי שליוו את קודמיו וכפי שילוו את כהונתו של נפתלי בנט

מבצע שומר חומות
מבצע שומר חומות

האמת שהתרגלנו. התרגלנו לסבבים בלתי פוסקים בעזה. גם בהיותה תחת שלטון הרשות הפלסטינית וגם כאשר חמאס אוחז בהגה השלטון. אף ראש ממשלה לא הצליח להביא לרגיעה מוחלטת בעזה. לא הסכמי שלום ולא הפצצות מהאוויר, ואפילו לא כניסה קרקעית לעזה. לכולם ברור: גם כיבוש עזה לא יביא לשקט.

בזיכרון הקולקטיבי של אזרחי ישראל, עזה נצרבה בתודעה כמדמנה שמובילה מעת לעת למבצעים שרק שמותיהם משתנים: גשמי קיץ, עופרת יצוקה, עמוד ענק, צוק איתן ועוד מבצעים רבים, עד למבצע האחרון, מבצע 'שומר חומות', שפרץ ביום ירושלים האחרון, כ"ח באייר, העשירי במאי.

כל ראשי הממשלה שלאחר מלחמת ששת הימים, מלוי אשכול ועד נפתלי בנט, הבינו ברגע שהתיישבו על כס ראש הממשלה, שלסוגייה הפלסטינית בעזה, אין פתרון חד משמעי. נתניהו טרם עלייתו לשלטון ב-2009 הבטיח למוטט את שלטון חמאס. בדיעבד, הוא רק חיזק את מעמדו של ארגון הטרור ששולט בעזה. נתניהו, כחלק ממדיניות עקבית, הבין שאין דרך לפתור את הסכסוך ולכן בחר לנהל את הסכסוך. הכסף הקטארי הועבר במזוודות עמוסות בדולרים, כאשר לכל הצדדים ברור שמרבית הכסף מועבר להרחבת פעילות הטרור של חמאס ולמימון חפירת מנהרות הטרור.

גם הממשלה הנוכחית, שראשיה הבטיחו לנקוט ביד קשה על כל פעילות טרור מחרישה לנוכח בלוני הטרור המשוגרים מעזה ומכלים דונמים רבים בשדות יישובי העוטף. גם ירי מכוון שפצע את חייל מג"ב בראל חדריה שמואלי, שנכון לשעת כתיבת השורות, הרופאים עדיין נלחמים על חייו, לא הניב תגובה משמעותית של ישראל. בנט בחר באופציית ה"איפוק זה כוח" שבו נקט אריאל שרון, עד שגם הוא הבין שאין מנוס מלצאת למבצע "חומת מגן". מדינה לא יכולה לאפשר ירי אינסופי על שטחה.

מבצע שומר חומות נולד בעיצומו של המשא ומתן הפוליטי, שבועות אחדים לאחר סבב הבחירות הרביעי. באותם ימים החל נפתלי בנט להכין את דעת הקהל לכך שבכוונתו להקים ממשלה יחד עם מפלגות גוש 'רק לא ביבי'. מבצע צבאי אמור היה לגדוע את חלומותיו.

ואכן, עמוק אל תוך המבצע, כאשר צה"ל הפציץ באופן חסר תקדים את עזה, וכאשר במקביל ערביי ישראל יצאו למסעות פוגרום ולינצ'ים כנגד יהודים בערים המעורבות בתוך ישראל, היה ברור שהקרע בין החברה הערבית לציבור הישראלי, אינו ניתן לאיחוי. בשיחות סגורות בנט הודיע שאופציית ממשלת השינוי ירדה מהפרק.

בדיעבד, היה זה תרגיל נוסף ברשימת התרגילים הארוכה של בנט להרדים את מחנה הימין. בנט לא אמר בקולו שלא יקים ממשלת שינוי. הסיפור הודלף לעיתונאי יאיר שרקי בחדשות 12. במחנה הימין חגגו. נתניהו נשם מעט לרווחה, אך לא שיער שבנט לא מתכוון למה שאמר ושאלו ימין האחרונים בשלטון. המטרה של בנט ולפיד הייתה להמתין לסיום המבצע ולחדש את המשא ומתן עם כל סיעות הגוש, כולל רע"מ.

כל השאר היסטוריה. בשוך הקרבות, נתניהו הבין שנעשה לו תרגיל. כמי שעשה לא מעט תרגילים ליריביו הפוליטיים מבית ומחוץ, נתניהו נפל בעצמו לטריק פוליטי. היה זה כבר מאוחר מידי. בנט היה נחוש להיכנס למשרד ראש הממשלה, רק כדי לראות את היריב הפוליטי הגדול שלו, זה שהכניס אותו לממשלותיו רק כאשר הוכרח לעשות זאת (ברית האחים ב-2013 והחשש מפני עריקה לממשלת כחול לבן ב-2019). כאשר היה לו רוב בלעדיהם, נתניהו הותיר את בנט ושקד מחוץ לממשלה. ב-2021 בנט הגיש לנתניהו את הנקמה הפוליטית הגדולה ביותר.

מבצע שומר חומות אולי הביא הישג צבאי גדול אבל לא היה בכך כדי להביא לנתניהו הישג פוליטי. תושבי עזה הרגישו את נחת זרועה של ישראל. נתניהו הרגיש את נחת זרועם הפוליטית של בנט, לפיד, סער, ליברמן ושאר ראשי הסיעות שנשבעו להוריד את נתניהו מהשלטון.

אנחנו אולי התרגלנו לסבב אינסופי של מבצעים צבאיים. מי שלא הצליח להתרגל אלו תושבי העוטף וערי הדרום. כבר 20 שנה שהם יודעים שזה מתחיל בטפטוף של קסאמים ורקטות וככל שחולף הזמן הטפטוף הופך לגשם שוטך ולמבול של טילים ולאינספור אזעקות צבע אדום. לזה אי אפשר להתרגל לעולם. תשאלו את ההורים המתגוררים ביישובים אלו, כיצד דור שלם גדל בחרדה מתמדת ובדריכות אינסופית לקראת האזעקה הבאה.

הם יודעים שלא חשוב מי עומד בראשות הממשלה ומי הרמטכ"ל המכהן. מבצע צבאי הוא עניין של זמן. זה יתחיל בירי תועה של ארגונים סוררים בעזה, ימשיך בירי חד פעמי, יתעצם ככל שהתגובה הישראלית תהיה רפה ויסתיים בעוד הבטחות למכת מחץ על ראשי החמאס ומפקדותיו, עד לסבב הבא. וחוזר חלילה.

התמונה הנלווית לכתבה הזו מסכמת אולי את המבצע כולו: בעוד חמאס מוכיח את יכולותיו ויורה למעלה ממאה טילים בתוך דקות ספורות, מערכת כיפת ברזל, משגרת מאות טילים להשמדת הטילים. בצד אחד של המשוואה עושים הכל כדי לערער את חייהם של אזרחי ישראל, בהשקעה של אלפי שקלים בודדים לרקטה. בצד השני עושים הכל כדי להציל חיי אדם, גם כאשר מדובר בהשקעה של מאות מיליוני שקלים.

השארת תגובה