וּמִי יָרוּם: שנת חילופי השלטון

את תשפ"א נתניהו מסיים בחופשה פרטית עם משפחתו בארה"ב, בעוד יריבו המר נפתלי בנט מתקבל בכבוד ע"י נשיא ארה"ב כראש ממשלת ישראל. זו תמצית הסיפור הפוליטי בישראל בשנה האחרונה

בנט בוושינגטון צילום אבי אוחיון לע''מ
בנט בוושינגטון צילום אבי אוחיון לע''מ

במושגי הפוליטיקה הישראלית, שנת תשפ"א תיזכר כשנת המהפך. אינו דומה המהפך של מנחם בגין בתשל"ז למהפך הנוכחי, אולם אחרי 12 שנות כהונה רצופות, סיום כהונתו של בנימין נתניהו כראש ממשלת ישראל הוא לא רק חדשה פנים פוליטית בישראל. מהדורות החדשות ברחבי העולם, פתחו מהדורות ודיווחו על החלפת השלטון בישראל.

עד לפני מספר חודשים, סיכוייה של הממשלה הנוכחית, היו בעיקר תיאורטיים. איש לא העלה בדעתו שנפתלי בנט על שבעת המנדטים שקיבל יכהן כראש ממשלה. איש לא שיער שיסכים לשבת בממשלה אחת עם מפלגת העבודה, מרצ ורע"ם. ימים אחדים לפני הבחירות התייצב בנט מול המצלמות והצהיר שלא יישב עם יאיר לפיד בממשלה אחת. לא ברוטציה ולא בכל קונסטלציה אחרת. הוא חתם על מסמך שבו הוא מתחייב לכך וקרא לנתניהו לחתום על המסמך, תחת ההנחה שנתניהו יקים ממשלה בתמיכת רע"ם. לאחר הבחירות, היוצרות התהפכו. בנט שעט לממשלה שבה רע"ם חברה בקואליציה ונתניהו שיכול לבוא בטענות בעיקר לעצמו על שהכשיר את השיח עם מנסור עבאס, גרם לליכוד לאבד את השלטון לראשונה אחרי 12 שנה.

במבחן שבו פוליטיקאים נמדדים על הפרת בחירות, בנט מככב בראשות הרשימה. שורה ארוכה של הבטחות בחירות הוא הופ בזו אחר זו, לטובת הבטחת בחירות אחרת: למנוע בחירות חמישיות.

בליכוד בטוחים שבנט ושקד רקמו את המהלך הזה מבעוד מועד. לטענתם, ההצהרות של בנט ולפיו יש לנתניהו את שבעת האצבעות של 'ימינה' היו הצהרות סרק מאחר והם ידעו שח"כ סמוטריץ' לא יסכים לכונן ממשלה בתמיכת רשימת רע"ם. הם נתנו לזמן לעבור. המנדט עבר מנתניהו ללפיד. לפיד, שמכיר היטב את בנט מימי ברית האחים בקואליציית 2013, רקם הקמת ממשלה שבה בנט יעמוד בראשות הממשלה במחציתה הראשונה של הקדנציה בתמורה לכך שיחצה את הקווים. בנט אכן חצה את הקווים. בוחריו, לפחות רובם המכריע, התנגדו להקמתה של הממשלה הנוכחית.

בשלב הזה בקריירה הפוליטית שלו, לבנט אין מה להפסיד. הוא יצטרך לבנות לעצמו קהלים חדשים. לפני למעלה משנתיים, לפני בחירות מועד א' ב-2019, נטש יחד עם איילת שקד את הבית היהודי והקים את הימין החדש, כדי לפנות לקהלים חדשים. חסרו למפלגה פחות מ-2000 קולות כדי לחצות את רף אחוז החסימה. התמונות שבהן בנט נאבק על כל פתק בחדר ועדת הבחירות המרכזית נצרבו בתודעה הציבורית. באופן אבסורדי, נתניהו היה המנצח הגדול. בנט ושקד, שהחלו את הקריירה הפוליטית בלשכתו ב-2006 והפכו לבלתי רצויים בקרב משפחת נתניהו, נותרו מחוץ למערכת הפוליטית. אלא שאז החליט ליברמן שזמנו של נתניהו תם וסירב להצטרף לממשלתו בכל מחיר. ישראל הלכה לסבב בחירות נוסף ובנט שהבין שעתידו הפוליטי תלוי בגורל שותפיו מהעבר, הקים את גוש איחוד מפלגות הימין ונתת לשקד לעמוד בראש. לקח עוד סבב בחירות נוסף עד שנתניהו הצליח לפצל את כחול לבן ולכונן בישראל את הממשלה הפריטטית הראשונה.

נתניהו בחר להותיר את חברי ימינה מחוץ לממשלה. זה היה משגה אחד יותר מידי. בנט המתין לשעת הכושר כדי לתבוע את עלבונו הפוליטי. עם סיומה של מערכת הבחירות הרביעית, כאשר גוש נתניהו מנה 59 חברי כנסת כולל שבעת חברי ימינה, הבין בנט, שזמנו של נתניהו תם. הדיל להקמת הממשלה הפריטטית השניה היה סגור מראש. הפרטים האחרונים נסגרו בימים האחרונים למנדט שקיבל לפיד מהנשיא. בנט ניסה להכשיר את המהלך בדעת הקהל. מחנה השמאל שבעבר כינה את בנט בכינויי הגנאי החריפים ביותר, נאלץ לשבח ולהלל את מנהיגותו. מחנה מתנגדי נתניהו בימין שכולל את גדעון סער, אביגדור ליברמן, בנט ושקד, חברו יחד כדי לכונן בישראל ממשלה חדשה שבראשה לא עומד בנימין נתניהו. בשורה התחתונה: בנט הגיש לנתניהו את הנקמה הפוליטית מבלי לומר זאת מפורשות. רצית להשאיר אותי מחוץ לחיים הפוליטיים, סופך שקיבלת אותי כראש ממשלה בעודך צועד לאופוזיציה.

נתניהו מסיים את תשפ"א עם הרבה מאד חשבון נפש. אילו היה נזהר יותר בכבודו של גדעון סער ומעניק לו את אחד ממשרדי הממשלה החשובים כראוי למי שהגיע לחמישייה הראשונה בפריימריז של הליכוד. אילו לא היה משאיר את בנט ושקד באופוזיציה בעת הקמת ממשלת נתניהו-גנץ. אילו לא היה נכנס לעימות מול אביגדור ליברמן. אילו היה מצליח לשכנע עוד שני מנדטים של ליכודניקים לצאת להצביע וחוצה את מחסון 61 המנדטים. אולי, ורק אולי, יכול היה לצלוח עוד ארבע שנים בראשות הממשלה.

השאלה המסקרנת ביותר בסיומה של תשפ"א במערכת הפוליטית, היא האם תם זמנו של נתניהו כראש ממשלה. האם יצליח אי פעם לשוב לכס ראש הממשלה? מרבית ההערכות שהסיכויים לכך נמוכים. כל עוד משפטו מתנהל והאישומים נגדו עודם מרחפים, ראשי המפלגות שהחרימו את הישיבה עימו, ידבקו בכך גם בהמשך. לרשימה הארוכה של מפלגות שהפכו למתנגדי נתניהו, הצטרפה בתשפ"א גם מפלגת ימינה.

בסופו של דבר בתשפ"א, נתניהו לא רק איבד את שלטונו. גם בלוק הימין שעמל רבות על קיומו ותיחזוקו, הצטמצם באופן משמעותי. בארבע מערכות הבחירות האחרונות בלוק הימין נע כל העת בין 58 עד 60 מנדטים. חסרה לו אצבע אחת עד שלוש כדי לצלוח את רף שישים ואחד המנדטים. חציית הרוביקון של בנט למחנה 'רק לא נתניהו', גרעה מבלוק הימין שישה חברי כנסת. מחנה נתניהו מונה כיום וגם ע"פ הסקרים האחרונים 53-54 חברי כנסת. כדי להדביק את הפער נתניהו יצטרך לחולל את הבלתי ייאמן. מצד שני, אם יש מישהו שיכול לחולל זאת, הוא נתניהו עצמו. הוא עשה זאת ב-1996 כאשר הימין שלאחר רצח רבין היה חבוט וחבול תדמיתית וציבורית. הוא עשה זאת ב-2009 אחרי קדנציה שבה שלטה קדימה הפופולארית שבבחירות 2006 ריסקה את הליכוד בראשות נתניהו ל-12 מנדטים. ימים יגידו האם יצליח נתניהו לעשות זאת בפעם השלישית.

את תשפ"א נתניהו מסיים בחופשה פרטית עם משפחתו בארה"ב, בעוד יריבו המר נפתלי בנט מתקבל בכבוד ע"י נשיא ארה"ב כראש ממשלת ישראל. זו תמצית הסיפור הפוליטי בישראל של השנה האחרונה.

דבר אחד בטוח: כפי שנתניהו ידע לחזור מ-12 המנדטים והליכה משמימה לאופוזיציה לאחר בחירות 2006 ל-27 מנדטים וראשות הממשלה לאחר בחירות 2009, וכפי שבנט שלא צלח את אחוז החסימה בסבב א' של בחירות 2019 הוכתר לראש ממשלה אחרי סבב ד' בבחירות 2021, מוקדם יהיה לצפות פני עתיד. המערכת הפוליטית עוברת שינויים תכופים ותמורות שקשה מאד לחזות מראש. זה אולי המסר הפוליטי המובהק שניתן ללמוד מתשפ"א.

השארת תגובה