"סליחה שהאמנתי" – חה"כ ליצמן מתנצל

ליצמן: "סליחה מהציבור החרדי שהאמנתי לנפתלי בנט ושקד" • פינדרוס: "סליחה ממרנן ורבנן, שאולי לא העברנו מספיק חזק את המסר שלהם" • מלכיאלי: "האיש מרעננה ששיקר ורימה לאורך כל הדרך"

ליצמן וגפני, צילום: דוברות הכנסת
ליצמן וגפני, צילום: דוברות הכנסת

סיום השנה הוא גם זמן לחשבון נפש, כידוע, וזמן הוא המצרך שנותר לחברי הכנסת החרדים בשפע. כעת, כשהם באופוזיציה, הם נאלצים להעביר שעות ארוכות בהמתנה כמעט חסרת תוחלת להצבעות שתוצאותיהן ידועות מראש (למעט אי אלו הפתעות פה ושם). הם חווים (חלקם לראשונה) את טעמה של חוסר היכולת לקדם מהלכים משמעותיים מהספסלים האחוריים של הכנסת, טעם מר שרק מי שהורגל בעודף פעילות יכיר בו.

פנינו לשלושה מחברי הכנסת החרדים – ח"כ יעקב ליצמן, ח"כ יצחק פינדרוס וח"כ מיכאל מלכיאלי, אחד מכל סיעה, וביקשנו מהם להשיב על מספר שאלות זהות, לסכם את השנה הקודמת ולהיערך לשנה החדשה. הפתעות גדולות לא היו, אבל תשובות מרתקות היו גם היו. אם יש שני דברים שהח"כים שלנו חידדו בשעות הקטנות של לילות פיליבסטר אופוזיציוניים, הם הידוק היחס עם התקשורת ושיפור היכולת להתנסח בטקסטים נמלצים, איכותיים ומרתקים.

סיקשנו לשמוע מנציגינו בכנסת כיצד הם מסכמים את השנה שבה המפלגות החרדיות עברו מהקואליציה לאופוזיציה, האם לדעתם מחכה לנו שנה קשה, מה הסיכוי שנלך לבחירות שוב, מהם האתגרים באופוזיציה, מהם האירועים המשמעותיים של השנה מבחינתך, את מי הם בוחרים לאיש השנה, ולרגל ימי הרחמים והסליחות, האם תרצה לבקש סליחה ממישהו.

ליצמן: "שנה קשה בכל ההיבטים"

ליצמן, שהושמץ אשתקד לא מעט בתקשורת הכללית על התנהלותו כשר הבריאות – במסגרת מסע ההסתה המורחב נגד הציבור החרדי, זוכה כעת דווקא לעדנה, כשהעיתונאים נזכרים פתאום שהוא דווקא סגר את השמים ראשון, ומשרד הבריאות בראשותו התמודד באופן יחסי בהצלחה עם הקורונה (עוד לפני בוא הדלתא, כמובן).

בשונה מאחרים, ליצמן הוא מהיחידים שלא ניכרת בהם ה'נפילה' מתפקיד השר לתפקיד החכפ"ש (חבר כנסת פשוט). בעוד בכירי הליכוד מתקשים לתפקד ללא גינוני השררה וחלקם כבר שוקלים מרד כזה או אחר, שר השיכון והבריאות לשעבר פשט את חליפת השר בקלילות ונכנס לתפקידו העדכני באסרטיביות.

תן לנו את סיכום השנה מנקודת מבטך.

"אנו מסכמים שנה קשה בכל ההיבטים. הנציגות החרדית מתמודדת עם קואליציה דורסנית שהוקמה בידי ממשלה רפורמית שהחליטה להילחם כנגד כל הקדוש והיקר לנו, תוך איבוד כל הגבולות ובניגוד לכל ההבטחות שלהם.

"יודגש, אופוזיציה אינה עונש וזה לא כזה נורא. כבר היינו שם ולפעמים מצליחים יותר ולעיתים פחות, זה חלק מהדמוקרטיה ומהמשחק הפוליטי. אבל כאן מדובר באיבוד כל הבלמים ונגד כל כללי היסוד בפוליטיקה ובערכים. ממשלה שנתונה בידי קצוות של דעות ועמדות מבלי שיש משהו מחבר ביניהם אלא רק שנאה לנתניהו ולחרדים. כל תחומי החיים שלנו כשומרי תורה ומצוות וכל זכויות הציבור החרדי בסכנה ממשית, ובהפקרות".

האם מחכה לנו שנה קשה?

"כנציגי ציבור אנו פועלים בכל דרך למנוע את הגזירות אך כידוע כוחנו מוגבל. הממשלה הזו פועלת להרוס את כל ערכי הדת, ברפורמות בכשרות, בקבורה, בשבת, בגיור ונגד כל מה שהוא חלק מצביון ומסורת ישראל".

מה הסיכוי שנלך לבחירות?

"הכל אפשרי. ראינו שאין דרך לצפות את העתיד והקב״ה מנהל את העניינים".

מה האירועים המשמעותיים של השנה?

"ההישג המשמעותי שלנו הוא השת"פ בין ראשי המפלגות החרדיות, אני עם גפני ודרעי וכל הסיעות יחד. עובדים יחד ופועלים במשותף נגד הממשלה הרעה הזו. לא מתפתים לכל מיני הצעות ולא מצליחים ליצור סדקים בתוכנו. זו האחריות שלנו".

ממי תרצה לבקש סליחה?

"סליחה מהציבור החרדי שהאמנתי לנפתלי בנט ושקד, וקיימתי איתם ברית אחרי שעזבו את לפיד בפעם הקודמת, לאחר שהבטיחו שזו הייתה פעם אחת כתקלה ושלא יחזרו ללפיד. זה היה בניגוד לחבריי שסברו אחרת ולא קיימו איתם שת"פ. התבדיתי והוכח שבנט שיקר לי בפנים. מדובר בנוכלות פוליטית מהסוג השפל ביותר. סליחה".

פינדרוס: "לנסות לעצור את ההרס"

פינדרוס, הפרלמנטר הכי טרי מבין השלושה, הפך בשנה וקצת שהוא מכהן כח"כ לאחד הח"כים המוכרים והססגוניים ביותר. כזה שכמעט קשה לדמיין את הכנסת בלעדיו. כתבים פרלמנטריים מרותקים למוצא פיו, פניות ציבור מציפות את לשכתו, ולאף אחד אין ספק, אם יש מישהו שמחבר את יהדות התורה לקהלים חדשים בשנים האחרונות ומביא רוח רעננה לשורות המפלגה, פינדרוס הוא האיש.

תן לנו את סיכום השנה מנקודת מבטך.

"הייתה שנה מאתגרת, גם מבחינה פוליטית וגם מבחינה בריאותית, עם כל גלי הקורונה. ברוך השם למרות הקשיים הצלחנו לסייע ככל האפשר, ועל כך אנו מודים לריבונו של עולם.

"השנה הקשה הייתה גם שיעור חי וחשוב באמונה. הקב"ה הזכיר לכולנו שוב שיש מנהיג יחיד לבירה, שכל מה שקורה כאן בעולם הכל רק ממנו. לא משנה אם ראש הממשלה הוא נתניהו או בנט, אם הנשיא הוא טראמפ או ביידן ואם מי שרוצה לזרוק אותנו במריצות למזבלה מכהן כשר האוצר, היחיד ממנו אנו אוכלים ובגללו אנו חיים זה מי שאמר והיה העולם".

האם מחכה לנו שנה קשה?

"אני מקווה ומייחל שלא. על פי דרך הטבע נראה שהממשלה תעשה הכל על מנת להציק ללומדי התורה ועמליה. גם היחס לדת במרחב הציבורי מצד הממשלה גרוע מאוד, כפי שכבר ראינו ברפורמות הכשרות והגיור. אבל בדיוק על כך אנו מתפללים בראש השנה שכולם יכירו אך ורק במלכות של רבש"ע. יהי רצון שהתפילות שלנו יתקבלו".

מה הסיכוי שנלך לבחירות?

"המבחן הרציני של הממשלה זה העברת התקציב. במידה והממשלה תעמוד במשימה, לא נראה שיהיו בחירות בקרוב. עם זאת, בפוליטיקה הכל יכול לקרות, גם הבלתי צפוי. בפרט שמדובר בממשלה הנשענת על חודו של קול. כל דינמיקה בעייתית שלא מטופלת כראוי, יכולה להידרדר למשבר פוליטי ומשם לבחירות.

"בכל מקרה, צריך לזכור שבחירות זה לא דבר קל והן לא מבטיחות כלום, כפי שכבר ראינו בארבע המערכות האחרונות. בנוסף, הן גם עולות הון לציבור. בשביל להחליף ממשלה לא חייבים בחירות, יש גם דרכים אחרות. אנחנו מתפללים ופועלים לשם כך. אבל אם בחירות יהיו הדרך היחידה להפיל את ממשלת הזדון, לא נחשוש ונפעל לשם כך".

מה האתגרים באופוזיציה?

"די ברור לכל שהאתגר הראשון זה לנסות לעצור את ההרס, את היוזמות לפגוע ביהדות במרחב הציבורי, לפעול למנוע את הגזירות המכוונות נגד עמלי התורה ולומדיה. זו גם ההזדמנות להוקיר את תודתנו לאברכים ובני הישיבות על עמלם בתורה ועל החזקת העולם בזכותם. הלוואי ומעבר למניעת ההרס נצליח גם לחזק את עולם התורה ואת זכויות הציבור החרדי, למרות העדר השלטון".

מה האירועים המשמעותיים של השנה?

"הפלת ממשלת הימין – דתיים והקמת ממשלת השמאל – חילונים בתרגילי הונאה. מעבר לכך, הוכחה לכל אורך הקורונה העדר השלטון של הממשלה. ליתר דיוק, העדר היגיון. תחושה קשה של איש הישר בעיניו יעשה".

מי איש השנה שלך?

"צוות הלשכה שלי שעמלו לילות כימים בעזרה מול אלפי פניות, בעיקר בשיאי תקופת הקורונה" (מדין אל תמנע טוב מבעליו, מדובר כמובן על הרל"ש המסור מוישי רבר ועל הצוות הייחודי בהובלת חיים פרידלנדר ומשה מילר. א.ג.).

ממי תרצה לבקש סליחה?

"ממרנן ורבנן, מרן שר התורה הגר"ח קניבסקי ומרן ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין שליט"א, שאולי לא העברנו מספיק חזק את המסר שלהם על ערך לימוד התורה, למרות הקורונה. אולי לא מספיק הגבנו כשתינוקות שנשבו ודומיהם לעגו על הוראתם וליהגו נגד פתיחת בתי המדרש ולימוד תשב"ר. כעת גם הרחוקים ביותר מבינים את מה שהורו רבותינו אז. אנחנו לצערנו לא תמיד עמדנו על המשמר מול אותם מלהגים ועל כך אנחנו וודאי חייבים להתנצל".

מלכיאלי: "שנה מטלטלת מאד"

שנת התשפ"א הייתה שנת הפריצה קדימה של ח"כ מיכאל מלכיאלי. מי שסומן כבר לפני שנים אחדות על ידי יו"ר המפלגה, השר דרעי, כצעיר מקומי מוכשר שמקומו בזירה הארצית, הוכיח שהצעד היה מוצדק וזכה שוב לקידום, הפעם למקום הרביעי ברשימה, מקום שבימים טובים יותר – פוזל כבר לשולחן הממשלה.

מלכיאלי נושא עמו את החותמת כמבשר הדגל של גל 'צעירי ש"ס', שהמשיך אחריו עם משה ארבל וינון אזולאי. רענון השורות נמשך גם במערכות הבחירות האחרונות, עם שמות חדשים בפוליטיקה הארצית כמו חיים ביטון, אוריאל בוסו, משה אבוטבול ויוסי טייב. אבל מלכיאלי הוא היחיד שנושא את החותם באופן רשמי, וגם כזה שנראה שלנצח הוא יישאר צעיר ורענן.

תן לנו את סיכום השנה מנקודת מבטך.

"אין ספק שהייתה שנה מטלטלת מאד מבחינה פוליטית, כאשר רוח הקורונה לא הפסיקה לרחף בחלל למעט הפסקות קצרות והשפיעה כמעט על כל תחום והרגל בחיינו. זו שנה שהציבה לפנינו אתגרים לא פשוטים, בתחילה זו שמירה על עולם התורה מתוך הקואליציה, הן מבחינת הגבלות הקורונה והן מבחינה כלכלית, ובסופה הקמת ממשלת שמאל שרודפת כל דבר שריח של יהדות נמצא שם, ממשלה שבהחלטה של רגע הולכת להביא אסון על עולם הכשרות, על עולם הדיינים ועוד ועוד, אין ספק שהשנה כשנתפלל בבית הכנסת "תכלה שנה וקללותיה" יש לנו הרבה יותר על מה לכוון".

האם מחכה לנו שנה קשה?

"נבואה כידוע ניתנה לאנשים מאד מסוימים, אבל זה וודאי שקברניטי הממשלה הרעה הזו (קברניטים בלשון רבים, היות ועל כל תחום יש נטול אחריות אחר המופקד עליו) לא חושבים כיצד להיטיב עם המגזר החרדי, ולפי איך שנראה עד עכשיו גם טובת הציבור הכללי לא מופיעה בתוכניות שלהם. אני עדיין חושב כבעבר שבחירות זה צעד של בזבוז כספי ציבור, אך אחרי שאנחנו רואים את בזבוז הכספים האדיר של הממשלה המשונה הזאת, חושבני שמערכת בחירות כעת רק תציל את המדינה".

מה הסיכוי שנלך לבחירות?

"כמו בכל דבר בחיים ישנם שני צדדים למטבע. ישנן מספיק סיבות להאמין שהממשלה הזו תיפול בשנה הקרובה, אך היו גם מספיק סיבות והיגיון שהיא לא תקום ובשמיים החליטו אחרת".

מה האתגרים באופוזיציה?

"האופוזיציה נראית כמצב מאד משעמם, גם כך אין סמכויות ומה כבר ניתן ואפשר לעשות, אך לא היא: ראשית, צרכי עמך מרובים מאד והיכולת לסייע באמת מצטמצמת באופן משמעותי, כמו גם היכולת להעביר חוק או תקנה כזו או אחרת לטובת הציבור. בנוסף, ישנה ציפייה של בוחרינו ושל כלל מחנה הימין שנלחם עד כלות הכוח להפלת הממשלה, ולכן באיזה שהוא מקום אופוזיציה מאתגרת ומורכבת יותר. אתגר מרכזי שיש בפני כל אופוזיציה זה להביך את הקואליציה, אבל הקואליציה הזאת מביכה את עצמה בכל יום מחדש, וכל מה שהיא עושה או מנסה לעשות – הארכיון קופץ ומביא תיעוד של עד כמה הם חשבו אחרת, תפקידנו ליצור אי אמון ביניהם ובע"ה גם נצליח".

מה האירועים המשמעותיים של השנה?

"הקורונה התחילה לפני כשנה וחצי, אז רק ההמשך שלה היה השנה, אבל אירוע אחד נדיר שהיה כאן זו הנוכלות האדירה של האיש מרעננה ששיקר ורימה לאורך כל הדרך (גם ברגעים אלו ממש – שהרי הוא לא יכול אחרת).

"זו נוכלות שנכתב וייכתב עליה רבות. ישנם רגעים שחבריי בש"ס ואני מתביישים בחברי כנסת מסוימים והתנהגותם בעת הזו, האיש המציא מחדש את המושג נוכלות ברמה הלאומית, המהלך של לקחת קולות של מצביעי ימין ולהעניק אותם לשמאל הקיצוני של מרץ זה אירוע שלא ייסלח, אני מכיר לא מעט מצביעי ימינה שמרגישים מרומים ושגנבו להם את הכל-הקול!"

מי איש השנה שלך?

"יו"ר ש"ס הרב אריה דרעי – ללא ספק, אריה אמיתי שנלחם השנה בכל החזיתות תוך אומץ וגבורה אמיתיים, מהמתקת גלולת הקורונה במגזר החרדי מול הבירוקרטיה הסבוכה ועד הקמתו והחזקתו של גוש הימין בעור שיניו. מנהיג שעשוי מחומר נדיר ואני גאה להיות חלק ממפלגה שהוא קברניטה. מי שעוקב אחר פעילותו של יו"ר התנועה הרב דרעי מבחין שאין אצלו יום ללא עשיה, סיורים בכל עיר וירידה לפרטים הקטנים, תוך ניהול של כל מלחמת האופוזיציה והפלתה של הממשלה".

ממי תרצה לבקש סליחה?

"אני מביט קדימה אל כל אותם מוחלשים מהציבור הכללי, כמו גם עמלי התורה אשר סומנו כמטרה לאכזריות של הממשלה הרעה הזו, אולי לא עשינו מספיק, אני יודע שבדרך הטבע אצטרך להשיב פני רבים מהם ריקם בשנה הקרובה – אבל אין לנו על מי להישען אלא על אבינו שבשמיים ובעוד כמה ימים מיליוני יהודים מאמינים בכל העולם יעמדו בטלית לבנה בשלל נוסחים כאשר בפיהם בקשה אחת – 'כי תעביר ממשלת זדון מן הארץ'. שנה טובה ומבורכת".

השארת תגובה