הלהיט הנוכחי של עולם הצילום – מצלמות פולארויד עושות קאמבק

מצלמה:freepik
מצלמה:freepik

צילום הוא ללא ספק אחד התחומים אשר עברו במהלך העשורים האחרונים את השינויים, ההתפתחויות והמהפכות הנרחבות והמשמעותיות ביותר. עולם הצילום הוא אחד המקומות הראשונים בהם המהפכה הדיגיטלית ניכרה והורגשה בצורה הברורה והמהירה ביותר, כאשר מצלמות דיגיטלית הוציאו במהרה משימוש את מצלמות הפילם הישנות והמוכרות, רק כדי כמעט להיעלם בעצמן עם הופעתם של הסמארטפונים והמצלמות המתקדמות שניתן למצוא היום. לכן מעט מפתיע ומסקרן לבחון את אחד הטרנדים הלוהטים והמעניינים ביותר של השנים האחרונות בעולם הצילום – חזרתה למשחק של מצלמת הפולארויד.

לצלם ולקבל תמונה במקום, מילולית

ייתכן ורבים מהצעירים שבינינו אפילו לא יודעים מהי מצלמת פולארויד, ייתכן אף כי לא ראו אחת כזו מעולם. בכמה מילים – מצלמת פולארויד הייתה אחד הגימיקים המעניינים היעילים ביותר בעולם הצילום בשנות התשעים. מדובר באותן מצלמות אשר מיד לאחר הצילום מוציאות מחלקן התחתון תמונה, וזו נראית בהתחלה חשוכה ולא ברורה אך מתבהרת לאחר כמה שניות והופכת לתמונת מזכרת מיידית ומרגשת. במצלמות פולארויד מצלמים ומקבלים תמונה במקום, במובן המילולי ביותר של המילה.

מצלמות אלו שימשו (וכאמור עדיין משמשות, גם כיום) לצילומים עם חברים, צילום של פגישה מרגשת עם אנשים אחרים, צילום באירועים חגיגיים (האורחים יכולים לקחת את התמונות עצמן איתם הביתה) ועוד. מכיוון שמספר התמונות מוגבל וכל תמונה מודפסת על נייר מיחד המוטען מראש למצלמה, מי שמשתמש במצלמה זו דואג שכל תמונה ותמונה יהיו משמעותיות ובעלות ערך. זאת בניגוד למצלמות דיגיטליות, מצלמות סמארטפונים וכד' בהן רבות מהתמונות מאבדות לא מעט ממשמעותן, מכיוון שפשוט אפשר לצלם כל הזמן וכל דבר בלי "לדפוק חשבון". במצלמת פולארויד יש במובן זה משהו מיוחד, זכר לעולם ישן יותר בו לא כל דבר היה דיגיטלי, ולכן גם איבד מייחודו (מפני שניתן לשכפל ולהפיץ אתו ללא כל בעיה או עלות). כמו שעם מצלמות הפילם היינו צריכים לחשוב פעמיים לפני כל תמונה שהיינו מצלמים, אבל גם היינו משקיעים ומקפידים לפתח כל תמונה כזו לשים אותה באלבום או מסגרת, כך גם עם מצלמת פולארויד כל תמונה שאנחנו מצלמים היא מיוחדת במינה זוכה לתשומת לב מיוחדת מאיתנו ומכל הנוכחים בה.

כשכבר חשבנו שראינו הכל, מצלמות הפולארויד חוזרות

בשנים האחרונות עושות כאמור מצלמות הפולארויד סוג של קאמבק, ניתן לראות יותר ויותר אנשים הרוכשים אותן ומסתובבים עימן בכל מיני מקומות, בין אם ברחוב ובין אם באירועים חגיגיים למיניהם.

מה הסיבה לקאמבק הזה, בשיאו של העידן הדיגיטלי בו מצלמות הן משוכללות, קטנות ונפוצות יותר ממה שיכולים היינו לדמיין רק לפני עשרים שנים?

ובכן, חלק מהסיבות הוזכרו למעלה – יש בתמונות של מצלמת פולארויד משהו מיוחד וייחודי, משהו שלא ניתן למצוא במצלמות דיגיטליות רגילות או במצלמה של הסמארטפון. שימוש לב שכשאתם ראים מישהו עם מצלמת פולארויד זה אוטומאטית מושך את העין, מסקרן וגורם לנו להעריך יותר את התמונה בה אנו מופיעים, ואולי אף לרצות לשמור אותה. כמה מהתמונות שאנחנו מצלמים בסמארטפון אנחנו רוצים להדפיס ולשמור?…

השארת תגובה