רוצים לשמור 'שמיטה'? כך תעשו את זה נכון

רכישת קרקע או עץ ושותפות במצוות שמיטה? • מי מציע מה, היכן מתעדים את המכירה בחוזה משפטי מוסדר ואיפה תקבלו מידע חסר, מי מציע רישום בטאבו ומי מוכר שדה לגידול שחת ובאלו רבנים מתהדר כל ארגון

מצעד השמיטה - בסיום השמיטה הקודמת
מצעד השמיטה - בסיום השמיטה הקודמת

מצוות שמיטה היא מהמצוות הנדירות באופן יחסי, וניתן לקיים אותה רק אחת לשבע שנים ורק מי שבבעלותו קרקע המחויבת בשמיטה. אין צורך להכביר במילים על חשיבות קיום המצווה, ורבים מגדולי ישראל הקפידו לרכוש בעצמם לאורך השנים פיסת קרקע בארץ ישראל כדי לזכות בה.

אכשר דרא, והיום כל אדם, גם מי שאינו חקלאי במקצועו, יכול לזכות בקיום המצווה בדרכים שונות. אם על ידי רכישת קרקע ושמיטתה ואם באמצעות אחזקתם ותמיכה בחקלאים השומטים את הקרקע שברשותם.

במסגרת זו, לקראת שנת השמיטה הקרובה, ה'תשפ"ב, קמו ארגונים לרוב, רובם ככולם מציעים את מרכולתם בסגנון זהה – רכישת קרקע או עץ על מנת לזכות ולקיים את מצוות השמיטה, ובעקיפין, לתמוך גם בחקלאי שומר שביעית.

אבל אליה וקוץ בה, בישראל, מרבית הקרקעות אינן בבעלות החקלאי אלא בבעלות המדינה, המחכירה את הקרקע לחקלאים. בקרקעות כאלו אין לרוכש כל אפשרות לקיים שמיטה כהלכה משום שהוא עצמו שוכר משוכר, וזה עוד לפני שעסקנו בפן החוקי של רכישה בכאילו, כאשר לרוב הרכישה אינה מלווה בהליך משפטי חוקי, ולכל היותר ניתנת איזו תעודה או חוזה חסר משמעות עם מספר העץ המכור.

יצאנו לבדוק בקרב ארגוני השמיטה, מי מציע מה ועד כמה ההצעה מחוברת לקרקע, תרתי משמע. חשוב להדגיש כי בכל הנוגע לפיקוח רבני, הסתמכנו על הנאמר לנו על ידי הארגונים, אך לא מן הנמנע כי בחלק מהמקרים הרבנים אינם מודעים לשימוש שנעשה בשמם, ומן הראוי לוודא את הנושא בטרם רכישה.

שבת הארץ

פתחנו בשיחה עם ארגון שבת הארץ. במוקד הארגון הוצע לנו לשכור עץ עם האדמה סביבו, ב-180 שקל ליחידה למשך שנת השמיטה. המוקדנית ידעה להסביר שהקרקע אכן נמצאת בידי החקלאי רק בהחכרה משום שהיא שייכת לרמ"י (רשות מקרקעי ישראל) אך ציינה כי למיטב ידיעתה זה מספיק מבחינה הלכתית. הלקוח לא מקבל שטר מכר חוקי מבחינה משפטית, במקום זאת, הוא יסתפק בשטר בחתימת החקלאי עם מספר השורה והעץ. ה'חוזה' גם מסביר שפירות שנה שישית יישארו בידי החקלאי ופירות שנה שביעית יופקרו על ידי הרוכש.

לפי המוקד, השטר נכתב על ידי דיין והפרויקט כולו זכה לכשרות מרבה של בית חלקיה. היא גם ידעה לציין ש"היינו אצל רבנים כולל אצל הרב קופשיץ", ואף הדגישה כי מדובר בחקלאים יראי שמים ואין כל חשש שהם יעבדו בשדה בשנת השמיטה.

סיכום:

שדה ומיקום: שטר עם מספר השורה והעץ

פיקוח הלכתי: רבה של בית חלקיה

פיקוח משפטי: אין

מחבבי שביעית

הארגון הבא שנבדק הושק רק השנה – מחבבי שביעית, מטעמה של משפחת בוסקילה ממושב תירוש. לדבריהם, הם שומרים שמיטה במטעי הזיתים שלהם זו הפעם הרביעית ברצף. ההצעה ללקוח כוללת 4 אמות (1.20 מטר רבוע) תמורת 500 שקל טבין ותקילין, בפריסה של עד עשרה תשלומים.

גם כאן, הרכישה נעשית ללא עו"ד, אבל הלקוח יקבל שטר מהחקלאי שקנית ממנו, ו"אם אתה באמת רוצה לבוא לשם, תדבר עם החקלאי והוא יסביר לך איפה השטח שלך". תהינו מי מפקח על הפרויקט וכיצד ניתן לבצע רכישת קרקע שאינה כוללת רישום מוסדר בטאבו, ונענינו כי הפיקוח נחלק לשניים: "הרב מרדכי גרוס מפקח על השטרות ושיהיה לכל אחד שטח נפרד והוא עצמו קנה גם, והרב מנדלסון מקוממיות מפקח שלא עובדים בשמיטה".

סיכום:

שדה ומיקום: אין מיקום מדויק

פיקוח הלכתי: הרב מרדכי גרוס והרב מנדלסון מקוממיות

פיקוח משפטי: אין

ושבתה הארץ

הארגון הבא הוא ושבתה הארץ (אל תתבלבלו עם 'שבת הארץ' שהוזכר לעיל, מתברר שיצירתיות בבחירת השם היא עניין קשה), אף הוא טרי טרי מהשמיטה הנוכחית. ההצעה כוללת רכישת מטר מרובע של חקלאי "בקניין גמור", כדברי המוקדן, תמורת מחיר מבצע – 33 שקל כפול לשנים עשר חודשים ליחידה, עם אופציה למבצע ברכישת מספר יחידות.

תהינו באוזני המוכר הנמרץ איך ניתן לבצע מכירה שאינה כוללת טאבו, והוא שטח לנו פלפול נרחב בתמורה. בתמצית, הלקוח מקבל שטר קניין שנעשה בבית הדין ובחתימת החקלאי, ולטענתם, "מה שנעשה בבית ההוראה קביל גם בערכאות" ואין צורך ברישום בטאבו.

בארגון ידעו לספק רשימה נכבדה במיוחד של רבנים ש"מעורבים במכון", כולל הגרב"ד פוברסקי, הגר"ר אלבז ועוד. ובדגש על נשיא המכון הרב אהרן אבוטבול והרב דוד אטדגי. הקניין, אם תהיתם, נעשה בבית הדין של הרב נוסבוים, וכמובן, למכון יש סיירת שמפטרלת כדי לוודא שהחקלאים בקרקעות המדוברות אכן שובתים בשביעית, "וגם טכנית לא משתלם לחקלאי לעבוד", כפי שהם מסבירים.

לאחר פרסום הדברים, התבקשנו על ידי הארגון לחדד: ראשית, באתר הארגון מפורט כי הרוכש מקבל מיקום מדויק של הקרקע ביישוב זבדיאל. שנית, עו"ד יואל פדלי מלווה את הארגון מבחינה משפטית.

סיכום:

שדה ומיקום: ביישוב זבדיאל

פיקוח הלכתי: הרב אהרן אבוטבול והרב דוד אטדגי, בית הדין של הרב נוסבוים

פיקוח משפטי: עו"ד יואל פדלי

קרן השביעית

דווקא בקרן השביעית הותיקה, לא מתיימרים לשכנע את הלקוח שהוא זוכה לקיים את מצוות שמיטה בעצמו או שהוא רוכש קרקע. בשיחת הטלפון מוסבר כי הקרן באופן רשמי וממוקד עוסקת בפרנסתם של חקלאים בשנת השמיטה. אוספים את הכסף עבורם ומי שתורם לזה הוא שותף למצווה בזכות תרומתו. הא ותו לא.

ראוי להזכיר כי קרן השביעית היא ארגון שהוקם ביוזמתם ובעידודם של מרנן גדולי ישראל והיא זוכה לליווי צמוד מטעמם, ואף רכשה לה שם של כבוד בציבור כמי שמקדמת את נושא השמיטה והמודעות לשמיטת הקרקע בשנה השביעית.

סיכום:

שדה ומיקום: אין

פיקוח הלכתי: יש

פיקוח משפטי: לא רלוונטי

מקדשי שביעית

הארגון הבא שנבדק הוא "מקדשי שביעית", במסגרתו ניתן לרכוש עץ גפן במושב יסודות תמורת 180 שקלים (בפריסה של עשרה תשלומים) החל מסוף שנה שישית. בשטר הקניין שתקבל מצוין מיקום העץ, מספר שורה וחלקה, והוראות הגעה, אם תרצה לבדוק את העץ מקרוב.

גם כאן ידעו להסביר במוקד כי בחוזה יש תנאי השכרה משום שמדובר בשכירות ולא במכירה, ו"יותר מ90% מהקרקעות בארץ שייכות לרמ"י ולא לחקלאים, אבל אין צורך בקניה של הקרקע, רק שבשנה השישית זה יהיה ברשותך, לא צריך שיהיה שלך". הפיקוח, לדברי הארגון, נעשה על ידי היישוב ועל ידי רב היישוב, הרב קליין.

סיכום:

שדה ומיקום: יש מספר עץ, שורה וחלקה

פיקוח הלכתי: רב היישוב יסודות

פיקוח משפטי: אין

אגודת שמיטה

הבדיקה הבאה נערכה לאחד הארגונים היחידים שמציג ותק נאה – אגודת שמיטה פעיל זו השמיטה השלישית ברצף, והוא גם הארגון היחיד שמציע רישום מלא ומוסדר בטאבו, והקפדה על קרקע פרטית. המוקדן ידע להסביר לנו שהקרקע המוצעת, קרקע חקלאית ביבנאל, היא מתוך ה-7% קרקעות בישראל שאינן שייכות למנהל מקרקעי ישראל, והרישום בטאבו נעשה בליווי מוסדר של עו"ד משה מורגנשטרן מב"ב.

באגודת שמיטה מציעים רכישה של אמה על אמה במחיר של 89 שקל כפול שנים עשר תשלומים, ולמהדרין, ד' אמות כדי לקיים גם מצוות יישוב ארץ ישראל בתעריף מוזל של 149 שקל כפול 12. השטח הספציפי שנמכר לך משורטט במפה מסודרת ונשלח לביתך, כולל הוראות הגעה מדויקות על מיקום השדה והאמה שרכשת. ההליך כולו מתנהל בפיקוח צמוד של הרב שמואל אליעזר שטרן, רב מערב ב"ב, שגם ביקר לאחרונה בשדה. הרב שטרן גם הבטיח שישתדל לבוא בעצמו מפעם לפעם לוודא שהקרקע אכן אינה נעבדת בשמיטה, וגם ישלח מפקחים מטעמו.

סיכום:

שדה ומיקום: יש, כולל מפה מדויקת ורישום בטאבו

פיקוח הלכתי: הרב שמואל אליעזר שטרן

פיקוח משפטי: עו"ד משה מורגנשטרן

לגעת בשמיטה

בחזרה לארגון חדש מהשמיטה הנוכחית – לגעת בשמיטה. הארגון מציע קרקע באזור חברון, כאשר לדברי המוקדן מדובר בקרקע פרטית שנרכשה על ידי משפחת שפיצר ב-1936, וכיום מחזיקים הבעלים בחוזה חכירה בלתי מוגבל מול המנהל האזרחי (מאחר ומדובר בשטחי יו"ש). הרוכש יקבל תעודה עם מיקום מדויק של העץ, כולל שורה וגוש. לטענתם, החוזה נבדק מול רבנים ויש לו גם תוקף משפטי.

תמורת 280 שקל כולל מע"מ תקבלו עץ גפן ואת הקרקע הנדרשת שלו (בערך מטר רבוע) למשך שנת השמיטה, ניתן לקחת את הפירות במהלך השנה לצורך שימוש ביתי, והיקב הסמוך מציע גם שירות בתשלום של הכנת יין ביתי. במהלך שנת השמיטה המוכרים מתחזקים את הכרם כפי שההלכה מתירה, בפיקוח של מנחם לבני ובהנחיית הרב דוב ליאור.

סיכום:

שדה ומיקום: יש, כולל תעודה עם מיקום מדויק של העץ

פיקוח הלכתי: הרב דוב ליאור

פיקוח משפטי: הנושא נבדק משפטית

ברכת הארץ

ארגון נוסף הוא ברכת הארץ, מיזם העוסק ברכישת שטחים מחקלאים כדי למנוע מהם לעבוד בשביעית, ואז, לפי הארגון, אתה נחשב שותף להשבתה. כאן המחיר זול במיוחד – 180 שקל לחצי דונם ו-360 לדונם, ואיפה הקץ'? המוקדנית מסבירה: "אצלנו זה שדות של שחת למאכל בהמה ולכן זה זול יותר",

לשאלתנו האם נעשה קניין מסודר בקרקע, היא משיבה בשלילה: "זה נקרא שאתה רוכש אבל בעצם זו שותפות והשטח לא הופך להיות שלך, אלא הרבנים אומרים שזה נחשב גם שלך וכאילו השבתת את הארץ". ומה באשר לפיקוח רבני? המוקד משופע בשמות: ר' מנחם מנדל לובין, ר' יחיאל רוטשטיין, ר' שלום בעדני ואפילו שמו של גדול הדור מרן הגר"ח קנייבסקי הוזכר, והמוקדנית מסכמת: "זה רבנים גדולים והם לא יעלימו עין והארגון מן הסתם מפקח שלא יעבדו בשמיטה".

סיכום:

שדה ומיקום: אין

פיקוח הלכתי: רשימה ארוכה של שמות רבנים

פיקוח משפטי: אין

7 תגובות
  1. איזו השקעה 🙂

  2. לא להאמין באיזה שטויות אנשים עוסקים. זה מה שנקרא "הערמה במצוות", כמו במכירת חמץ לגוי. עושים ב"כאילו" לקב"ה ומישהו גובה את הכסף.

  3. כל הכבוד על הכתבה המקיפה! שבת שלום

  4. תמשיכו״לעודד״ נטיעות ולשמור על כדור הארץ

  5. קמה תעשיית תרומות שלמה שעוסקת במצווה בעלת חשיבות בינונית. לטובת עם ישראל עדיף להתמקד בעשרת הדברות בתור התחלה.

  6. תודה ממש על הסקירה , הנכם שותפים במצווה הגדולה

  7. באמריקה לא עושים שמיטה והיא אסם התבואה הגדול בעולם. אם לא ירד שם גשם, כל העולם בצרות. לא שמעתי על ביסוס מדעי הקשור ל"מנוחת האדמה". יערות פורחים ומשגשגים, ושדות נזרעים כל השנה בכל שנה ובכל בעולם.

השארת תגובה