זהירות: כניסת השבת והחגים

אילוסטרציה: תאונה עלולה להיגרם מחיפזון בכביש
אילוסטרציה: תאונה עלולה להיגרם מחיפזון בכביש

קריאה קדושה בעניין הזהירות הנדרשת בעת כניסת השבת והחגים.

לקראת חודש תשרי הבעל"ט, המרובה בשבתות ובימים טובים, ארגון "אמת ליעקב" באמצעות פרויקט "נזהרים". מרכז עבורכם, דברים נחוצים, ובקריאה של מצוה, אל אחינו בני ישראל, האמונים על שמירת התורה והמצוות, אשר בכלל מצוות התורה מוזהרים אנו על הציווי של 'ונשמרתם מאד לנפשותיכם', ונכלל בזה החיוב על כל אחד לשמור על עצמו, בני ביתו ועל אחרים.

והנוהג בכל האמור, יזכה לשמירה ממעל, להינצל מכל צער ונזק, והנשמר למטה מגינים עליו מלמעלה, ולמזהיר ולנזהר שלומים תן כמי נהר.

 • בישול: נוודא שמבוגר שוהה באזור עד סיום הבישול. מיקום הסיר בחלק הפנימי של הכיריים. נמנע הצטברות שומן באזור הכיריים, נמנע גישה לילדים לאזור הכיריים, נמנע משב רוח העלול לכבות את הלהבה. נפנה חומרים דליקים, כגון מגבות נייר או בד. מומלץ להשתמש בכיריים חשמליים. בתום הבישול מומלץ לסגור את ברז הביטחון של הגז.
 • נרות השבת, הפלטה ומיחם המים, יש להעמידם על משטח ישר, יציב ולא דליק. כגון משטח שיש, נירוסטה או זכוכית. נרחיק אותם מחומרים דליקים בקלות, כגון ספרים, מסמכים, ניירות, מדפים ווילונות, יש להרחיקם ככל הניתן מאפשרות שילדים יגיעו או יגעו, לאחר הדלקת נרות השבת, נחזיר את הגפרורים למקומם המוגן מילדים מיד בתום השימוש.
 • עומס יתר: נוודא שאין כמה מכשירי חשמל על שקע חשמלי אחד. נוודא שהכבל והתקע תקינים ואינם חרוכים במקצת. השקע מקובע היטב לקיר. תמיד עדיף להשתמש בשקע ללא מפצלים וכבלים מאריכים.
 • בנסיעה בעיר, ובפרט אל מחוץ לעיר, יש לתכנן בטרם צאתו את זמן הנסיעה כפול מזמן הנסיעה בימי חול, שלא יבא לידי חילול שבת חלילה, כתוצאה מעומסי תנועה או עיכובים שונים אחרים בדרך . נהג לעיתים בגלל קוצר הזמן והבהילות להגיע ליעד בטרם יתקדש היום, לא יאיץ הנהג את המהירות, תוך סיכון ממשי, לו לבני ביתו ולמשתמשי הדרך האחרים. האמור בכל ימות השנה ובמיוחד בעונת הגשמים.
 • לוח חשמל: לפני שבת וחג, יש לנתק את המתגים (מפסקים) בלוח החשמל – המזינים חשמל לאזורים/חדרים שאינם שימושיים במהלך השבת או בתקופת ההיעדרות מהבית. כגון בוילר, כיריים חשמליים, מכונות כביסה וייבוש או שקעים בחדרים שאינם שימושיים לעת עתה. בלוח החשמל הראשי נשאיר מפסקים (מתגים) מורמים רק אלו המשמשים אותנו בשבת וחג, כגון לתאורה, שקעים שימושיים במטבח וכו'. כך ימנעו קצרים, הפסקות חשמל או חלילה שריפה הנובעת מקצר חשמלי או ממכשיר מקצר המחובר לחשמל.
 • גז: לנתק את הגז ע"י סגירת ברז הבטחון או הברז הראשי.
 • מטען סלולרי: לוודא שאין מטען סלולרי או כל סוג מטען אחר שנותר מחובר לחשמל שלא לצורך.
 • מנורות לילה: מקרים רבים של שריפות שפרצו בבתי מגורים, ואף כאלו שגבו קורבנות ר"ל וגם בילדים, נוצרו מכשל במנורות לילה הצמודים בדרך כלל למיטות, הן מגופי תאורה והן ממנורות לא תקינים. קירבתם לכלי המיטה מהווים פוטנציאל חמור לדליקה מהירה. אשר על כן חובה להקפיד על כך בשימת לב מיוחדת ולהשתדל לא להפעילם בשבתות וחגים כלל.
 • מטען: חובה לנתק מטענים, מחשבים ניידים או מטען לסוללות ליתיום מכל סוג שהוא, לפני כניסת השבת והחג.
 • שעות שימוש: מומלץ להקדים שעות השימוש בחשמל, ולא להעמיס מידי בשעות האחרונות של ערבי שבת וחג, עומס יתר עלול לגרום לתקלות חשמל בבית ולתקלות איזוריות.
 • נסיעה בכניסת השבת וחג: יש להימנע בכלל מנסיעה במכונית לאחר כניסת השבת או החג, היות ובשעה זו הולכי רגל נמצאים כבר על הכביש והסכנה כפולה ומכופלת, וכבר נאבדו נפשות בשעה זו.
 • נסיעה בפראות: חל איסור חמור לנהוג ברכב במהירות מופרזת או בפראות, האמור לאלה הדוהרים ברכבם כדי לחסוך "צעידה" לבית הכנסת, או הנהגים המבקשים להגיע למחוז חפצם ברגע שאחרי האחרון. הרי בקלות יכול להזיק ואף להרוג נפשות חלילה, וקרוב להיות רוצח בשגגה, ושגגתו קרובה למזיד. הנוהג בשעה זו בפזיזות מקבל את השבת ועוון בידו וראוי להסביר ואף למחות על כך.
 • בדרך לבית הכנסת: על ההורים לוודא שהילדים הצועדים לבית הכנסת יצעדו רק על המדרכות כל זמן שלא החשיך היום לגמרי, ילדים מתחת לגיל 9 בליווי מבוגר, כך גם מבוגרים הצועדים לבית הכנסת יצעדו רק על המדרכות, בכדי שלא יופתעו ע"י רכב  הנע בפזיזות בדרכים. ושהילדים הקטנים ילכו בעקבותיהם.
 • משחקים: הילדים, ירדו לשחק רק לאחר שהחשיך, כדי שלא יופתעו חלילה באמצע משחק עם רכב הנהוג בידי נהג פזיז המסכן את משתמשי הדרך האחרים.

ומי שאמר לעולמו די יאמר לצרותינו די "ולמזהיר ולנזהר שלומים תן כמי נהר"

השארת תגובה