אלף חסידים בהכנסת ספר תורה

סת2
סת2

למעלה ממאלף חסידי חב"ד ויהודים המקורבים לחסידות הגיעו ברכבת אווירית למדינת קזחסטן להעתיר בתפילה על ציונו של המקובל הרה"ק רבי לוי יצחק שניאורסאהן, אביו של הוד כ"ק האדמו"ר מליובאוויטש לרגל יומא דהילולא שחלב-כ' במנחם-אב.

רבי לוי יצחק, שהיה גאון ומקובל ורבה של יעקטארינוסלב (כיום דנייפרופטרובסק), העיר השנייה בגודלה באוקראינה. הוא החזיק בתפקיד ביד רמה בין השנים תרס"ט לתרצ"ט ואז נאסר בידי השלטון הקומוניסטי בשל פעולותיו להפצת יהדות, שהיו אסורות על פי חוקי ברית המועצות. הוא נחקר, עונה, נשפט ונשלח לגלות בעיר צ'יאלי שבקזחסטן, שם שהה 4 שנים שבהן התייסר מאוד וחלה. בחודשים האחרונים לחייו עבר לאלמטי, שהייתה אז עיר הבירה הקזחית, נפטר ומנוחתו כבוד שם.

ב-25 השנים האחרונות, עם נפילת מסך הברזל, קיימת תחייה יהודית של ממש בקזחסטן – שהיתה רפובליקה סובייטית – בקרב כ-20 אלף יהודים, מתוך אוכלוסייה כללית של כ-19 מיליון נפש, רובם המוחלט מוסלמים. כיום פעילות במדינת הענק 7 קהילות מרכזיות ב-7 ערים גדולות, בהן הבירה נור-סולטן – וכל זאת בניצוחו של הרב הראשי ישעיה כהן שליט"א המשמש גם כשליח חב"ד במדינה, בסיוע קרוב למניין רבנים ושלוחים. המרחק ביניהן גדול מאוד, בגלל גודלה של קזחסטן שמשתרעת על פני שטח הגדול פי 90 מישראל; קזחסטן היא המדינה המוסלמית בעלת השטח הגדול בעולם.

בשנים האחרונות, עם שיפוץ קברו של רבי לוי יצחק שניאורסון והקמת בית כנסת בסמוך לבית העלמין שבו הוא טמון, מגיעים מאות יהודים – רובם מארצות הברית, רוסיה ומדינות ברית המועצות לשעבר. מחירם של כרטיסי הטיסה מישראל לקזחסטן יקרים מאוד, בין היתר משום שאינם ישירים ומגיעים לעלות של כאלף דולרים. זו גם הסיבה שאין כמעט חסידים מישראל שנוסעים להילולא בקזחסטן.

כמידי שנה בקיץ אף הוקמה ישיבה במקום ואליה מגיעים בעיקר בחורי ישיבה מרוסיה ששוקדים על לימודם בכל תקופת בין הזמנים.

הרב ישעיה כהן, רבה הראשי של קזחסטן ושליח חב"ד במדינה, סיפר כי "משנה לשנה מספר המגיעים לציון גדל בקצב ענק, גם בגלל הרצון לכבד את אביו של הרבי וגם בגלל סיפורי המופתים שאירעו למי שהתפללו בציון ותרמו להחזקתו. השנה, אחרי שנת הקורונה שמנעה מרבים להגיע, אנו רואים את המספר הגבוה ביותר אי-פעם של חסידים ואנשי מעשה המגיעים להעתיר במקום הקדוש".

עוד אומר הרב כהן "ציונו של רבי לוי יצחק ידוע כמקום המסוגל לישועות. בכל תקופת הקומוניזם היו מגיעים לכאן בחשאי יהודים מכל רחבי ברית המועצות להעתיר בתפילה כי יזכו לצאת בשלום מעמק הבכא הקומוניסטי, ורבים-רבים מעידים כי נושעו בזכות תפילה במקום הקדוש".

הרב כהן גם משבח את מנהיגי המדינה על סיועם הרב למען יהודיה והארת הפנים לתיירים המגיעים אליה.

בעיר אלמא-אטא שבקזחסטן התקיימה הכנסת ספר תורה לעילוי נשמת רבי לוי יצחק. את ספר התורה – שנכתב ומוכנס ביום סגולה למקום קדוש זה, כסגולה לעצירת המגיפה, ע"ד הסיפור על ס"ת המיוחד שכתב הבעש"ט הק' לעצירת מגיפה – תרם הנדיב מר אלכסנדר משקביץ והוא הוכנס לבית הכנסת "לוי יצחק" הסמוך לציון בעל ההילולא.

במקביל לאירועי יום ההילולא, התקיימה ועידת 'כינוס השלוחים למדינות ברית המועצות לשעבר', בהשתתפות של 250 שלוחים מכל רחבי ברית המועצות. הועידה כללה סדנאות, התוועדויות ומושבים מיוחדים. בין המשתתפים גם הגאון הרב בערל לאזאר רבה הראשי של רוסיה, הרב ישעיה כהן רבה הראשי של קזחסטן, סיו"ר המרכז לענייני חינוך הרב משה קוטלרסקי ורבנים חשובים נוספים.

השארת תגובה