הסתיים המחזור הראשון ב'עתודת רבני אירופה'

נשיא הועידה הגר"פ גולדשמידט: 'אתם חוד החנית והציר המרכזי העומדים כחומה בצורה להגן לחזק ולהרחיב את הקהילה היהודית'

סמינר לרבנים צעירים סופיה צילום- אלי איטקין (8)
סמינר לרבנים צעירים סופיה צילום- אלי איטקין (8)

הסתיים המחזור הראשון להכשרת 'העתודה הרבנית של אירופה' של 'ועידת רבני אירופה. שלושים ושמונה רבנים צעירים מתשע עשרה מדינות סיימו בימים אלה תוכנית מקיפה לרבנים להתמודדות מול האתגרים בקהילה.

במסגרת התוכנית הייחודית שהתקיימה לראשונה בעולם הרבנות באירופה למדו והשתלמו הרבנים לעומק בהלכה ובמעשה במשך שנתיים בנושאים רבים ובהם; בדיקת מקוואות, השגחה על משגיחים במפעלים ובמסעדות, בירור יהדות מקדים ועוד. כך גם קיבלו הרבנים הכשרה מקצועית וכלים לפיתוח וניהול הקהילה בתחומי; תקשורת, מנהיגות, בניית הקהילה , ניהול וגיוס כספים, הופעה בפני קהל ועוד.

בטקס מרשים בהשתתפות ראשי 'ועידת רבני אירופה', חברי בית הדין הגדול של אירופה והועדה המתמדת, נציגי הארגונים השותפים והתורמים; 'נר לאלף' 'נצח' ו'מתנאל' והרבנים הצעירים, הציגו עשרה רבנים ממשתתפי התוכנית פרויקט גמר תכנית מעשית לקידום הקהילה שהוא עומד בראשה – מצגת מאלפת ומרגשת של הקמת קהילות ישראל, יש מאין, וגיבושם. בחלקם קהילות שרגל יהודי לא דרכה בבית הכנסת כשמונים שנים.

במהלך הטקס המיוחד הוענקו לשלושה מהרבנים; הרב דניאל ברזאנר רבה של מינסק בבלארוס, הרב דניאל אשכנזי רבה של ברצלונה בספרד והרב אבינועם ציטרון רבה של ליברפול בבריטניה בפרס 'מעולם האצילות לעולם העשייה'. שלושה רבנים נוספים; הרב נחום זיכרמן ממוסקבה, הרב דייוויד בסוק מוורצלב שבפולין והרב אליהו קריבושי מישיבת 'תורת חיים' במוסקבה זכו בפרסי עידוד אישיים.

'ועידת רבני אירופה' החלה לפני שנתיים בהפעלת תוכנית; 'העתודה הרבנית של אירופה' לההעצמת רבני הקהילות ולהכשרתם כעתודה הרבנית בהלכה ובקירוב ברחבי אירופה. בתוכנית השתתפו רבנים צעירים המכהנים כרבני קהילות בערים בגרמניה ספרד שוויץ רוסיה צרפת בריטניה פולין בלארוס לטביה מולדובה שבדיה בולגריה פולין יון רומניה אוסטריה גיאורגיה אוקראינה ואסטוניה.

את התוכנית ליוו נשיא הועידה ורבה של מוסקבה הגאון רבי פנחס גולדשמידט, אב בית הדין הגדול של אירופה וביה"ד לונדון יו"ר הועדה המתמדת הגאון רבי מנחם געללי, וועדת רבנים קבועה של בעלי ניסיון רב ברבנות ובקירוב שבראשה; הגאון רבי משה לבל ראש ישיבת 'תורת חיים' במוסקבה והמנהל הרבני של הועידה, הרה"ג רבי ראובן לויכטר מנהלה הרוחני של 'נר לאלף' והרה"ג רבי נפתלי שיף מייסד ארגון 'נצח' והעומד בראשו. הרבנים שמעו שיעורי הלכה למעשה מפי גדולי הרבנים וזכו למנטור צמוד של עשרים רבנים חברי הועדה המתמדת מכל רחבי אירופה, חברי מועצת הרה"ר לישראל ובית הדין 'דרכי תורה'.

הגר"פ גולדשמידט אמר בטקס כי "רבני הקהילות הם המנהיגים את העם ועלינו מוטלת החובה להכשירם להנהגה. הרבנים הם מתלמידיו של אברהם אבינו; המביא אך ורק ברכה וחסד לעולם ואהל פתוח לכל דורש ה'. מנהיג ללא צבא, ללא מדינה, כאשר כל העולם מעברו השני, והשפעתו בדיבור ובמעש היא הגדולה ביותר בתולדות האנושות – האתגרים העומדים היום בפני רב הקהילה בעולם כולו ובאירופה במיוחד הם רבים, וההתמודדות חייבת שתהי' על ידי הכלים המתאימים לתנאי הסביבה של ימינו. אחוזי ההתבוללות הם גבוהים מאוד ורבני הקהילות הם חוד החנית והציר המרכזי העומדים כחומה בצורה להגן לחזק ולהרחיב את הקהילה היהודית שברובה, לצערנו, אינה שומרת תורה ומצוות'.

הגר"מ לבל אמר כי "אנו מצווים להכשיר את הדור הבא של הרבנים שיוכלו 'להלך נגד רוחו של כל אדם' כפי שמסביר רש"י בפרשת השבוע על בקשתו של רועה ישראל משה רבנו; 'יפקוד ה' איש על העדה… ולא יהי' כצאן ללא רועה' – הקריטריון הוא 'איש אשר רוח בו' – תפקידנו ואחריותנו היא לתת לרבנים את הכלים והמיומנות הנדרשת כדי שיוכלו לפעול בעוז רוחני להעביר את מסר היהדות האותנטית השורשית ללא פשרות ויחד עם זאת להנעימה על הצעירים לחבר אותם לערכי התורה ולצרפם לחייה הפעילים של הקהילה".

הגר"מ לבל שיבח את ראש מטה נשיא הועידה מר גדי גרוניך שהניע את התוכנית שהופעלה בחסותם האדיבה של 'קרן פטריק ולינה דרהי', 'קרן פילג'נס' וגב' ג'ואל אפללו מראשי 'מתנאל', ואת מזכ"ל הועידה הרב אהרן שמואל בסקין שריכז את התוכנית.

השארת תגובה