מעבר דירה: כיצד מכינים את הילדים לכך?

אוטוטו אנחנו בעונת מעבר הדירות ועבורינו זוהי טלטלה לא פשוטה • עבור הקטנטנים, המצב יכול להיות מלא בריגושים, הפתעות ותחושת חידוש, אבל גם תחושה של חוסר וודאות, פחד מהלא נודע, חששות משינויים, מחוסר יציבות, ובאופן כללי ממראות, קולות ואנשים לא מוכרים • אז איך נעשה את זה נכון?

אם אנחנו חוששים ממעברים ושינויים בחיינו, כמו למשל עבודה חדשה, קורס חדש, תפקיד חדש ותוהים מה יהיה, "האם אצליח במקום החדש"? "האם יאהבו אותי"? "האם לא אהיה בודד"? אצל תינוקות וילדים, כל החששות האלה כפולים ומכופלים משום שהם לא בחרו במעבר אלא אתם, הם לא מכירים כלל את המקום החדש, (אפילו אם עוברים לדירה אחרת באותו בניין, מבחינתם זה חדש לחלוטין) והכי מלחיץ, שאין להם כלל שליטה על המעבר, על התיזמון ועל המעורבים בו.

עדי קורנגולד חיון – אחות, יועצת הנקה ויועצת שינה, מייסדת BaLaOlam – balaolam.co.il' בטיפים מעשיים ומועילים למעבר חלק יותר עם הקטנטנים:

"ברור לנו שכל גיל מביא אתו את החששות שלו, את יכולת ההבנה של המעבר ואת היכולת להפנים אותו. מה שמשותף לכל הילדים הקטנים, זהו הצורך לשגרה מאד יציבה. לעולם מוכר ויציב. תינוקות וילדים שיודעים למה לצפות, פחות מופתעים, ומראש יותר רגועים. הפחד מ"התמוטטות העולם" כפי שהכרנו פוחת כשמצפים לשינוי. אגב, גם אצלנו המבוגרים הדבר הזה נכון. ולא מדובר פה רק על מעבר דירה, אלא על הצורך להתכונן מראש לכל שינוי. למשל, מעבר גן, לידת תינוק חדש במשפחה ואפילו טיול גדול, שינוי מקום עבודה של הורה או כל שינוי אחר בחיים".

אז מה לעשות בעצם עם מעבר הדירה הצפוי?

  • דבר ראשון, הכינו את הילדים מראש. בכל גיל, גם אם הילד בן חודש או חודשיים, וגם אם בן 11 או 12 שנים.
  • ספרו להם שאתם משנים בית, משנים מקום מבטחים. שוחחו איתם על המעבר, על ההתרגשות שלכם, ועל החלומות שלכם.
  • שתפו אותם בקבלת החלטות למשל, באיזה צבע ירצו שייצבע החדר, האם ירצו לתלות תמונות או מדבקות קיר, ריהוט מסוים וכו'.
  • אם ניתן, נסו שהמעבר יהיה הדרגתי עד כמה שניתן. קחו אותם לראות את הבית החדש. אפילו אם הוא בשיפוץ או בצביעה (כמובן תוך הקפדות על כללי הבטיחות).
  • שחקו איתם בחדר החדש לדקה אחת או שתיים. מספיק אפילו "משחקי קוקו", שיר קטן, דילוגים והרבה חיוכים.
  • המטרה, שיאספו חוויות חיוביות מהבית החדש. ככל שיהיו חוויות טובות כאלה, הם ירגישו במקום החדש יותר בטוחים משום שהוא יהיה יותר מוכר ועם המון זיכרונות של שימחה.

"והאמת היא, שעבור תינוקות ופעוטות, גם מעבר חדר באותו הבית, למשל מעבר תינוק מחדר ההורים לחדר משלו, הוא חוויה דומה למעבר דירה. בפרט, משום שהיום רוב מרכז חיינו בסלון. גם המשחקים וכל החוויות. בנוסף, לישון עם ההורים זה המצב הרגיל והבטוח. כשעוברים לחדר חדש, הוא אינו מוכר כלל, אין בו לרוב חוויות כייפיות וגם, אין בו את ההורים. אז מה לעשות? ממש באותה הדרך, פעם, פעמיים, שלוש ביום למשך דקה אחת או שתיים. היכנסו יחד לחדר החדש, שחקו בכיף, שירו שיר, תקפצו ותשמחו ותצאו. תאספו כמה שיותר חוויות כייפיות מהחדר ואז תהליך המעבר יהפוך להיות קל ונעים בהרבה".

מאחלת לכם שינויים טובים ומעברים נעימים!

 

השארת תגובה