איגרת תמיכה ועידוד מרוסיה למיאמי

אילוסטרציה: הרב בערל לזאר
אילוסטרציה: הרב בערל לזאר

כמו כל יהודי באשר הוא, החרד לגורל הלכודים תחת ההריסות במבנה המגורים שהתמוטט לפתע לפני כשבוע ועדיין כולנו מצפים לישועה, יחד עם התפילות להצלחתם של כוחות ההצלה המוסרים נפשם לחילוץ הלכודים – גם יהודי רוסיה עצרו את נשימתם בשבוע שעבר, כאשר נודע דבר האסון הנורא, והם אפופי דאגה על הנפשות הרבות ובהן רבים מאחינו בני ישראל המסולאים בפז.

רבה הראשי של רוסיה, הגאון רבי בערל לאזאר שליט"א, שיגר איגרת נחמה ועידוד לבני המשפחות, לכלל המשפחה במיאמי ולכוחות ההצלה הפועלים במקום ללא הפסקה, באמצעות ידידו הרה"ח ר' שלום בער ליפסקר, רב בית הכנסת בשכונת בל הארבור במיאמי, ומי שעומד בחזית פעולות ההצלה והתמיכה במשפחות.

באיגרת כתב הרב הראשי: "…אין איתנו יודע עד מה, לדעת על מה עשה ה' ככה, אולם סמוכים ובטוחים אנו, שכל מה שמתרחש בעולם בזמן האחרון מהווה ללא כל ספק שלב אחרון בגלות המרה והחשוכה אשר אנו שרויים בה, והנה הנה משיח בא.

"בשנת ה'תש"כ, לאחר רעידת אדמה קשה שפרצה בעיר אגאדיר שבמרוקו ובה נספו יהודים רבים, נשא הרבי מליובאוויטש שיחה, שבה הרעיף דברי אמונה וביטחון "שגם מאלה שעדיין נמצאים שם ועוד לא הועברו למקום מבטחים, בוודאי ימצאו עוד הרבה ניצולים". ואף שלמרבה הצער היו כאלו שנספו באסון הנורא, והרי כל נפש אחת מישראל היא עולם מלא, סולל הרבי בעבורנו את הדרך הנכונה כיצד לנהוג מכאן ולהבא. הרבי הסביר את דברי חז"ל במדרש, שהוזכרו ב"אגרת התשובה", שאם האדם רגיל ללמוד בכל יום דף אחד, יוסיף ויכפול את לימודו וילמד שני דפים ליום, ואם רגיל לקרוא פרק אחד יקרא שניים; ואפילו יותר מפי שניים, שהרי בלוחות הראשונים היו עשרת הדיברות בלבד, ואילו בלוחות השניים נתן הקב"ה למשה הלכות, מדרש ואגדות – כפי שאמרו חז"ל במדרש שמות. ומכאן הורה הרבי, כי על כולנו להתחזק למרות האסון הקשה, להתנער מאבלנו ודווקא להכפיל את מעשינו הטובים, ולא חלילה להמעיט בהם. "במקום מוסד אחד – יקימו כמה מוסדות, במקום תלמיד אחד – יעמידו כמה תלמידים, ובמקום תלמידה אחת – יעמידו כמה תלמידות".

"הרבי הסביר בשיחתו, כי כל עם ישראל נחשב כקומה אחת שלימה, כמבואר בספרי הקבלה והחסידות, וכאשר הנשמה מגיעה לתיקונה אל העולם העליון, היא עולה ומתעלה שם מדרגה לדרגה באמצעות המעשים הטובים שעושים בני האדם בעולם הזה לטובת נשמתם, כגון לימוד, תפילה ונתינת צדקה למענם. ואם על ידי פעולה אחת שעושים לזכות הנשמה, אפשר להעלותה לדרגות גבוהות, על אחת כמה וכמה אפשר להוסיף ולהגביהן באמצעות כך שנוסיף להפיץ את אור התורה והחסידות בעולם, נבנה עוד נדבך במוסדות חינוך והרבצת תורה, נוסיף לקרב עוד ועוד מאחינו בני ישראל לאבינו שבשמים. כולנו תפילה, שישמע ה׳ לשוועתכם היוצאת מקירות לבכם, ויחיש את פדות נפש יקיריכם ואת פדות נפש עם ישראל כולו ושנזכה בקרוב לישועת ה׳ כהרף עין, ובמהרה תקוים נבואת הנביא ישעי׳: "ופדויי ה' ישובון ובאו ציון ברינה ושמחת עולם על ראשם, ששון ושמחה ישיגו ונסו יגון ואנחה", בגאולה האמיתית והשלימה בקרוב ממש".

האיגרת, שכאמור נשלחה לידי הרב ליפסקר ופורסמה בין המשפחות שיקיריהם נלכדו תחת ההריסות ובין חברי הקהילה היקרה, נסכה בהם רוח של אמונה ותקווה, ותחושת אחווה של כלל ישראל כולו אשר עמם בצרתם ומצפים לישועה כללית.

השארת תגובה