תם עידן העושק: ממשלת השינוי

שלושה שבועות רקחו מפלגות השמאל הסכמים עם רע"מ והמסית מ'ישראל ביתנו' מול יאיר לפיד – ואז הגיע נפתלי בנט והחתים 'הסכם מחייב' לא ייפגע הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה

משכן הכנסת. צילום: דוברות הכנסת – נועם ריבקין-פנטון
משכן הכנסת. צילום: דוברות הכנסת – נועם ריבקין-פנטון

נפתלי בנט ויאיר לפיד התחייבו בהסכם הקואליציוני כי כל המפלגות מחויבות להצביע נגד כל שינוי בסטטוס-קוו הדתי. בכך נסתם הגולל על כוונותיהם של מפלגות השמאל ואחרים שחרתו על דגלם הסרת כל סממן יהודי ממדינת ישראל.

בהסכם קואליציוני זה, מגיעה לסיומה תקופה של שנים קשות לאזרח שומר תורה במדינת ישראל.

אם בעת הקמת 'הקריה החרדית' בבית שמש, עלתה דירת 3 חרדים חדשה מקבלן 70.000$ – בתקופה שחלפה העמירו מחירי הדיור ודירה שכזו בעיר הזו תעלה פי עשרה.

תקציבי הישיבות ותמיכת הכוללים הוקטנה פעם אחר פעם לאורך שנות כהונתו של נתניהו כראש ממשלה. גם קיצבואת הילדים קוצצו שוב ושוב. גם מוסדות החינוך לגיל הרך 'נענשו' ותקציבי בסיס הפכו כ'פתיון' להתערבות בתכני הלימודים.

יוקר המחיה הרקיע שחקים ותוצרת ישראלית נמכרת ברחובות ישראל עשרות מונים יותר מארש אותה תוצרת תימכר מעבר לים.

הטייקונים חלשו על המשק כשפעם אחר פעם הצהיר ראש הממשלה היוצא על 'רפורמה' שרק הדילה את הריכוזיות במשק ואיפשרה להעלות מחירים כל מוצרי צריכה בסיסיים.

לאורך שנים, מנע ראש הממשלה היוצא כל חקיקה שתגן על אורח חייו של אזרח שומר תורה ומצוות, גם כשבית המשפט העליון העניק ארכה פעם אחר פעם.

השנתיים החולפות, הדגישו והבליטו את רדיפת שומרי התורה בארץ ישראל. שנתיים בהם כיתתו האזרחים את רגליהם פעם אחר פעם אל הקלפי, כשהמערכה מתנהלת על גב הציבור החרדי ברדיפה קשה כאילו הם ותקציביהם חורגים מהמינימום הנדרש והמחוייב.

ראש הממשלה היוצא, לא מצא לנכון אפילו לא פעם אחת לעמוד מכסאו ולהכריז: זה שלהם בדין.

לאחר סבב בחירות רביעי, במהלכו הכריזו גם גורמים מהימין כי בראש מעיינותיהם מטרה עיקרית אחת: לעצור את הסאגה הזו. להפסיק את עיסוק הממשלה בביצור מעמדה השלטוני, 'ולהתחיל לנהל את המדינה'. גבר כוחו של 'גוש השינוי' וכל ניסיונותיו של ראש הממשלה היוצא למנוע את הקמת הממשלה עלו בתוהו.

ראש הממשלה היוצא, ניסה להטיל את האחריות לכשלונו על אנשי ג'וש השינוי' שהסכימו להצטרף לכל ממשלה שיקים – כשהוא מצפה מהם ואף דורש לנקוט בצעדים שיקלו עליו להקים ממשלה שתעסוק גם היא בביצור המעמד השלטוני ולא בניהול המדינה.

משראו כל הסיעות כי אין בכוונת ראש הממשלה היוצא להקים ממשלה בכוחות עצמו, פנו אל גוש השינוי והצטרפו כשהם מטילים 'וטו': יישמר הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה, הממשלה תדאג לצרכי כל המגזרים (בהתייחסות מפורשת למגזר החרדי).

עם חתימת ההסכמים הקואליציוניים שהוגשו לכנסת, קצובה זמנה של הממשלה הנוכחית ובתוך כשבוע תושבע הממשלה החדשה.

בכוונת הממשלה החדשה להתייצב חוצץ נגד כוונותיו של ראש הממשלה היוצא להיאבק ולמנוע את תפקודה מתוך כוונה לחזור לראשות הממשלה. בכדי לאפשר לממשלה לתפקד ולנהל את המדינה וצרכי אזרחיה.

בממשלה החדשה יהיו 28 שרים, הממשלה תעביר את החוק הנורבגי, בנט לא יוכל לכהן בממשלה אחרת כדי למנוע את הפלת ממשלת החילופים.

הממשלה גם תקבע שמספיק ארבעה חברי כנסת לפצל סיעה וזאת בניסיון לפצל את הליכוד.

במסמך נכתב, בין היתר: “הממשלה תפעל לאיחוי השסעים בין רכיביה השונים של החברה הישראלית ולחיזוק יסודותיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית וברוח מגילת העצמאות”.

“הממשלה תפעל לצמיחתה ושגשוגה של ירושלים תוך המשך הבניה בה בהיקפים משמעותיים והפיכתה למטרופולין דינמי וחדשני. תוך זמן קצר מהשבעתה תיושם החלטת הממשלה להעברת כלל משרדיה ויחידותיה הארציות לירושלים”.

“הצדדים מסכימים כי הממשלה תפעל לביצור הביטחון הלאומי של ישראל ולשמירת ביטחונם של כלל אזרחי המדינה, זאת לצד חתירה מתמדת לשלום. הצדדים מסכימים כי יש לפעול לחיזוק משרד החוץ כגורם המתכלל את יחסי החוץ של מדינת ישראל”.

בין הסעיפים בקווי היסוד, עליהם הסכימו כלל המפלגות, ניתן למצוא חוק המגביל את כהונת ראש הממשלה ל-8 שנים או שתי קדנציות. יקודם חוק שמוציא לצינון כפוי של ארבע שנים את מי שכיהן כראש ממשלה בפרק של שמונה שנים – חוק שימנע מנתניהו לשוב לכהן כראש ממשלה בתקופה זו, בתקווה שהדבר ימנע מנתניהו להיאבק ולהפריע לפעילות הממשלה.

המשמעות היא שאם החוק יעבור, הוא לא יורשה להתמודד לכנסת בבחירות הבאות. כך לנתניהו נוצר אינטרס בשימור כהונת הכנסת, שכן אם זו תיפול לפני הזמן, הרי שמישהו אחר בליכוד יהיה מועמד לראשות הממשלה.

“על מנת להעניק פתרון כולל לסוגיה (גיוס חרדים – מ.ק.), ראש הממשלה ושר הביטחון יבחנו הפעלה של מודל חדש בתחום השירות הלאומי אזרחי לאוכלוסיות מסוימות. לצורך כך תוקם ועדה בראשות נציג ראש הממשלה ונציג שר הביטחון וזו תציג את מסקנותיה לממשלה בתוך 90 יום”.

בנט ולפיד קבעו בהסכם הקואליציוני כי למפלגת ימינה תהיה זכות וטו על כל הנושאים בתחומי דת ומדינה.

ההסכם הקואליציוני בין ימינה ויש עתיד יהווה ‘הסכם גג’ שיחייב את כלל סיעות הקואליציה, ויצורף כנספח לכל ההסכמים.

השארת תגובה