שר הבטחון: ישראל מגינה על הדרוזים שמעבר לגבול

שר הבטחון נפגש עם כתבים מדיניים והתייחס לשלושה נושאים עיקריים: 'משט הסיוע' שנעצר הלילה בדרכו לעזה ● המאבק בין המורדים הסורים לשלטון אסד, ובעיית הדרוזים ● וגם:מתווה הגז, משאב ציבורי מול הטייקונים

שר הביטחון יעלון
שר הביטחון יעלון

שר הביטחון משה יעלון התייחס היום להשתלטות של לוחמי חיל הים הלילה על 'משט החירות', לדבריו, הפעילים לא שיתפו פעולה עם צה"ל. "מאחר ולא נענו לדרישה להעביר אלינו את האנשים ושהספינה תשוחרר, בוצעה השתלטות. נעצרו 85 מייל מעזה והספינה נגררת לאשדוד לשם תגיע הלילה. הנוכחים יעברו תחקור ותשאול וישוחררו". שר הביטחון הבהיר כי הספינה נגררה מאחר ותוך כדי השתלטות הצוות חיבל במנוע, כי חשב שהצעד יקשה על כוחות חיל הים.

"אין שום סיוע הומניטרי על ספינה. מדובר בפרובוקציה", הוסיף יעלון, "אין מצוקה הומניטרית בעזה, שכן נכנסות 700 משאיות עם ציוד וכל סחורה שאינה אמצעי לחימה או בעלת שימוש כפול שיכול לשמש כאמצעי לחימה, לתוך רצועת עזה. המגבלות היחידות זה לא להכניס חומרי התעצמות ואמצעי לחימה. המשט הזה הוא פרובוקציה במסגרת דה לגיטימציה שמבקשים לעשות לישראל. אם היו מייצאים ומייצרים תותים ולא רקטות, המצב בעזה היה שונה". השר התבדח כי ייתכן שהסיוע הרפואי או ההומניטרי מסתכם בכך שאחד הנוכחים נשא על גופו חבילת כדורי אופטלגין.

יעלון הוסיף: "אם רצועת עזה היתה מחליטה לייצא תותים במקום רקטות המצב היה שונה לחלוטין".

הגבול הצפוני

"המורדים הסורים בקרבת הגבול זוכים לסיוע הומניטרי מאתנו, אנחנו הסכמנו לסייע להם בשני תנאים – שהם לא יאפשרו לארגוני טרור להתקרב לגדר, ושהם לא נוגעים בדרוזים שמעבר לגבול – בצד הסורי",חשף שר הביטחון.

"שני התנאים הללו מקוימים, אבל זה עלול להיות מופר אם יתרחשו עוד אירועים כמו הלינץ' שראינו בפצועים הסורים בשבוע שעבר. זה עורר תסיסה בצד השני וקריאות לנקמה".

עוד הוסיף כי המורדים משתלטים על הגולן ומביסים את אסד, וכי הדרוזים בסוריה פועלים לצד המשטר, נגד המורדים. "באזור הנשלט על ידי המורדים לא יצאו פיגועים, ודווקא איפה שיש דרוזים יוצאים פיגועים".

"הדרוזים בתוך סוריה לא רוצים להיראות כמי שישראל תומכת בהם, זה לא משרת את האינטרסים שלהם".

לגבי מעורבות ישראל בפעילות המורדים בסוריה, אמר: "יש קווים אדומים, ואם הם נחצים אנחנו פועלים".

מתווה הגז

יעלון התייחס גם לעסקת הגז המתגבשת וקרא לחברי הקואליציה לתמוך במתווה הגז ולהצביע בעדו. השר הוסיף כי אין בעיה משפטית, כפי שקבע היועץ המשפטי של הכנסת. "העובדה שהפכנו להיות מדינה מפיקת גז שינתה לא מעט את מעמדנו. קפריסין ויוון מעוניינות לעשות איתנו עסקות מסיבותיהן, אולי גם טורקיה תתעשת לנוכח הרצון שלה לעשות איתנו עסקת גז ולא עם הרוסים. מסיבותיה.

בגין המשבר שנוצר קיבלנו החלטה ללכת בדרך אחרת. לפרק את המונופול בדרך אחרת, ובעיקר לאפשר את הפקת הגז כמה שיותר מהר. אנחנו היום מדינה שלאט לאט האנרגיה שלה נשענת על גז. היום אנחנו מדברים על צינור אחד, מקור אחד, יש לנו אינטרס שיהיו עוד מקורות ולפחות עוד צינור אחד". הסביר יעלון.

השארת תגובה