קריית גת: חצי מהעיר ללא ממ"ד

נתוני הלמ"ס: מתוך 19 אלף הדירות הקיימות בעיר בכ-10,000 אין מרחב מוגן • יד 2: הביקוש לדירות עם ממ"ד בקריית גת זינק ב-50% במהלך המבצע הצבאי בעזה

הדמיה של מתחם שבטי ישראל בקרית גת - Arch Viz
הדמיה של מתחם שבטי ישראל בקרית גת - Arch Viz

כ-53% מהדירות בעיר קריית גת הן ללא ממ"ד: מתוך 18,561 הדירות הקיימות בעיר ב-9,837 דירות אין כיום מרחב מוגן – כך עולה מניתוח נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

הבדיקה נעשית ברקע סבב הלחימה האחרון של ישראל בעזה שבמסגרתה נורו על ישראל יותר מ-4000 טילים. ירי הרקטות גבה את חייהם של 8 אזרחים ישראלים, חייל צה"ל אחד ו-3 תושבים זרים. כמעט כל הקורבנות נהרגו מפגיעות ישירות בבתים שאולי היו ניצלים לו היה להם ממ"ד.

לעומת ההיצע הנמוך של דירות עם ממ"ד בעיר קריית גת, הביקוש גבוה ונמצא במגמת עלייה. לפי נתוני יד 2, בזמן המבצע הצבאי של צה"ל בעזה נרשמו 456 חיפושים ייחודים לדירות לרכישה עם ממ"ד בעיר – זינוק של 50% לעומת 303 חיפושים שהיו בחודש הקודם.

לדברי יאיר עיני, בעלים ומנכ"ל של חברת אפיק הירדן הפעילה בקריית גת, "העימות הצבאי של ישראל וחמאס בעזה ומתקפת הטילים על יישוב הארץ חידדו פעם נוספת את החשיבות העצומה של בניית ממ"ד בכל בית בישראל. יש בקריית גת אלפי דירות לא ממוגנות שניתן להוסיף להן בקלות מיגון באמצעות קידום התחדשות עירונית. אנו מקימים כיום כ-3,200 יח"ד בשני פרויקטים גדולים של התחדשות עירונית בקריית גת, שיגדילו משמעותית את היצע הדירות הממוגנות בעיר לטובת התושבים הקיימים והחדשים".

מניתוח נתוני הלמ"ס ברמה ארצית, עולה כי ל-50% מהדירות בישראל אין כיום ממ"ד. מתוך 2.5 מיליון דירות בישראל, רק לכ-1.246 מיליון יש ממ"ד. לצורך בדיקה זו נבחנו מספר הדירות בכל עיר כפי שמדווחת הלמ"ס, בניכוי מספר הדירות שנבנו עם ממ"ד בכל הארץ מאז מלחמת המפרץ, וביצוע אומדן לשיעור הדירות ללא ממ"ד בכל עיר.

העיר בת ים מדורגת במקום הראשון בישראל בכמות הדירות ללא ממ"ד – כ-86% מהדירות בעיר הן ללא ממ"ד; אחרי בת ים העיר בני ברק נמצאת במקום השני – 81% מהדירות בעיר הן ללא ממ"ד; במקום השלישי נמצאת חיפה עם 80% מהדירות ללא ממ"ד, ירושלים עם 72%, גבעתיים, חולון ות"א עם 71-70% מהדירות ללא ממ"ד. ברמת גן ל-64% מהדירות אין ממ"ד, בהרצליה ל-60% ואת העשירייה הראשונה סוגרת כפר סבא עם 58% מהדירות בעיר ללא ממ"ד. גם ביישובים שרשמו קורבנות במתקפות הטילים מעזה הממ"דים בולטים בהיעדרם: בראשון לציון ל-52% כאמור ובאשקלון ל-33% מהדירות אין ממ"ד. בשדרות ל-37% מהדירות אין ממ"ד.

השארת תגובה