הרב חנך בית כנסת ב'כלא'

רבה של רוסיה חנך את בית הכנסת המשופץ בבית הכלא הוותיק ברוסיה • במלאות עשר שנים לפתיחתו של בית הכנסת • פעילות אינטנסיבית עם האסירים היהודיים בבתי הכלא השונים ברוסיה

לאחר עשור שנים של פעילות בית הכנסת בכלא 'בוטירקה' שבמרכז מוסקבה, שנפתח בשעתו באישור מיוחד של השלטון לטובת האסירים היהודים הכלואים בו, שיפצה הנהלת המקום את המקום המשמש לבית כנסת, בו מתכנסים היהודים לתפילות, שיעורים, הנחת תפילין ועריכת חגי ישראל ומועדיו, על-ידי שלוחי חב"ד במוסקבה.

בית הכלא בוטירקה המוכבר גם בשמו בוטירסקי, הוא הוותיק ביותר ברחבי רוסיה הגדולה, והוא פעיל זה כ-250 שנה ברציפות, ואף גדולי וחשובי החסידים נכלאו במקום ב'עוון' הפצת תורה וחסידות. כעת, לאחר אותן שנים אפלות וקשות, נערכת במקום עצמו פעילות יהודית חסידית, ובעקבות בית כנסת זה, נפתחו בהמשך עוד מספר בתי כנסיות בכמה בתי כלא ברחבי רוסיה, ופעילות הסיוע לאסירים נערכת במשך כל ימות השנה.

לקראת האירוע, הגיע רבה הראשי של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר שליט"א, שנפגש עם מנהל הכלא, סגניו וסגל חברי ההנהלה, הודה להם על השיפוץ ועל ההשקעה לחיזוק רוחם של האסירים בכלל ועבור היהודים בפרט. משם המשיכו אל בית הכנסת המשופץ לקביעת מזוזה במעמד מרגש בהשתתפות האסירים, והללו גם הניחו תפילין ושמעו מהאורח הדגול דברי חיזוק ועידוד, ואף קיבלו ספרים ללימוד בתרגום לרוסית.

במעמד השתתף גם רב השב"ס הרב אהרן גורביץ, העומד בקשר רצוף במשך כל השנה עם הנהלת בתי הכלא ברוסיה. כמו-כן, השתתפו במעמד גם השלוחים, המבקרים באופן קבוע בכלא זה, לעריכת סדרי פסח ושאר פעילות יהודית למען האסירים היהודיים שבו.

השארת תגובה