החרדים חוששים: הגזירות והחוקים בדרך

ההסכם הקואליציוני של ליברמן עם ממשלת בנט לפיד כולל הצעות מרחיקות לכת בנושאי דת ומדינה: שינוי חוק הונאה בכשרות שיאפשר למסעדות לצין שהמקום 'כשר', גם אם אין למקום כשרות של הרבנות

דרעי גפני ליצמן צילום: יעקב כהן
דרעי גפני ליצמן צילום: יעקב כהן

העובדה שפניהם של המפלגות החרדיות לאופוזיציה אינה מוסיפה למצב הרוח של חברי הכנסת של ש"ס ויהדות התורה. אחרי שנים סביב שולחן הממשלה ובמוקדי קבלת ההחלטות, ייאלצו הח"כים החרדים להתרגל לנאומים אופוזיציוניים.

החשש הגדול במפלגות החרדיות היא בעיקר מהעובדה שאביגדור ליברמן, זה שהציע לשלוח את החרדים למזבלה, יכהן כשר האוצר כאשר חבר מפלגתו יכהן כיו"ר ועדת הכספים. "מעולם לא היה מצב שאותה מפלגה תקבל גם את משרד האוצר וגם את ועדת הכספים שתפקידה לפקח על עבודת משרד האוצר", טען גפני. ליברמן מיהר להגיב: אני שמח שאני מקלקל לגפני את מצב הרוח.

לא בכדי חוששים במפלגות החרדיות מליברמן. מלבד החשש מפגיעה מיידית בתקציבי עולם התורה, ההסכם הקואליציוני של ישראל ביתנו עם בנט ולפיד כולל הצעות מרחיקות לכת בנושאי דת ומדינה. ההסכם שוכנו המלא לא נחשף לציבור, כולל בין היתר שינוי חוק הונאה בכשרות שיאפשר למסעדות לצין שהמקום 'כשר', גם אם אין למקום כשרות של הרבנות אלא של גוף פרטי כזה או אחר. סעיף נוסף עוסק בשינוי הרכב הוועדה לבחירת רבנים. החשש הגדול הוא מפני הכנסת נשים ו'רבניות' רפורמיות לוועדה. גם חוק ברית הזוגיות, אותו בלמו המפלגות החרדיות במשך שנים, צפוי לעלות לבקשתה של ישראל ביתנו. במידה והחוק יעבור המאבק על טהרת הייחוס צפוי לעלות מדרגה במידה.

עוד חוקים שעשויים לפגוע בסטטוס קוו: שינוי חוק הגיור ולפיו כל רב עיר יוכל לגייר, קידום חוק הגיוס, הכנסת לימודי ליבה בכל תלמודי התורה, ביטול חוק המרכולים וחוקים נוספים.

חוקים אלו יזכו לתמיכה גם מצד חברי הכנסת של מרצ, מפלגת העבודה ויש עתיד. האם בנט ושקד, סער ואלקין יבלמו את ליברמן בממשלה החדשה הצפויה לקום, או שהקדנציה הקרובה תיזכר לדיראון עולם בתולדות היהדות החרדית.

לא בכדי, בניסיון של הרגע האחרון ניסו השר אריה דרעי והשר יעקב ליצמן לפנות לבנט ושקד ולסער ואלקין, למנוע את הקמת הממשלה המתהווה.

"לאור כל מה שהוצג בפנינו על האירועים הפוליטיים בימים האחרונים, אנו משוכנעים בביטחון מוחלט כי יש אפשרות להקים מידית ממשלת ימין בת 65 ח"כים", נאמר בהודעה מטעם ש"ס. "ההצעה שהועברה לנפתלי בנט ולגדעון סער יכולה להוביל להקמת ממשלת ימין אך לצערנו ממשלה כזאת לא קמה עד עתה רק משיקולים אישיים".

"אנחנו קוראים לנפתלי בנט, איילת שקד, גדעון סער וזאב אלקין בקריאה אחרונה: אל תתנו ידכם להקמת ממשלת שמאל שתסכן את ארץ ישראל ותורת ישראל. זכרו כי הקמת ממשלת שמאל תהיה לדיראון עולם".

גם השר ליצמן פנה בפומבי ואמר: "אני פונה לחברינו בימין, נפתלי בנט, איילת שקד, גדעון סער וזאב אלקין. יש רגעים שהמצפון היהודי דורש לעצור. לתת ללפיד ראשות ממשלה תוך סיכון עתיד ערכי הדת ומסורת ישראל זה חוסר אחריות לאומית. מי זה לפיד אתה, נפתלי, יודע היטב. את 'ברית האחים' שהיתה לך איתו, כינית בפניי 'טעות חמורה שלא תחזור לעולם'. כולכם זוכרים את מה שהוא עולל ליהדות במדינה ולציבור החרדי בפרט. אל תחזרו על הטעות שנית".

עוד המשיך השר ליצמן: "נפתלי ואיילת, לתת לליברמן, גדול מפיצי השנאה נגד הדת והימין, את האוצר ואת ועדת הכספים, זו בושה וחרפה, וסכנה קיומית לעולם התורה. זה הזמן לעצור, ולחזור אלינו להקמת ממשלת ימין, שתשמור על הצביון היהודי, המסורת, השבת וערכי היסוד של העם היהודי לדורותיו. כאנשי ימין ערכיים, שימו בצד משקעים אישיים לטובת המדינה ועם ישראל. אל תחזרו על הטעות עם לפיד ואיווט".

השארת תגובה