ביטוח חובה – כל מה שחובה לדעת בנושא

אף אחד לא מחייב אותך לדעת ולהבין בנוגע לביטוח חובה (על אף הכותרת ומשחק המילים), ועם זאת – כן יש בקשה מטעם חוק רכב מנועי, להחזיק בביטוח חובה כאשר מעלים רכב לכביש (מעבר לענייני רישיון וכו'). החובה, היא אולי האחריות, ואפילו החיוב (מלשון חיובי, "כן"), להבין יותר בנוגע לביטוח החובה שלך – כדי שיהיה לך קל יותר לבחור החלטות משרתות, ומדויקות לעניינך

תמונה: FREEPIK
תמונה: FREEPIK

ביטוח חובה ומשמעותו

ראשית כל, כפי שכתבתנו – ביטוח חובה מתבקש מטעם חוק רכב מנועי, על כן – כל אזרח במדינת ישראל, שעולה לאוטו שלו – באם רוצה להניע אותו, מתבקש להחזיק בביטוח חובה. ביטוח חובה, מכסה נזקי גוף הן לצד ג', והן לכל המעורבים. כלומר, הכיסוי הוא על החזר הוצאות טיפול ורפואה, שיעזרו לבן אדם לקבל תמיכה רפואית בהיבט זה.

שזה נחמד, זו עסקה מעולה. מה ביטוח חובה לא מכסה? ביטוח חובה לא מכסה נזקי רכוש, גניבות, שריפות, אספקת דרך חלופי, שירותי דרך, אספקת דלק, ביטוח שמשות ופנסים, וכיוצא בזה. למעשה, כל דבר שקשור לרכוש עצמו – ביטוח חובה לא מכסה. למעשה, גם רכוש של אחרים – לא נכנס לכיסוי של ביטוח חובה.

כך שאם הרכב עושה נזק לרכוש פרטי או ציבורי – אין זה מכוסה במסגרת ביטוח חובה, וחברת הביטוח לא אמורה לשלם הוצאות על הדבר. עבור זה, ניתן לרכוש ביטוח צד ג', או ביטוח מקיף.

למעשה, אנשים שרוצים לכסות אי אילו מהסעיפים שציינו, ואף אחרים – יכולים ללכת על שילוב של ביטוח חובה, בנוסף לביטוח צד ג', או ביטוח מקיף – אך לא שילוב של כל השלושה, כי זה כנראה יהיה כפל ביטוחים. על כן, היכולת לדעת מה ביטוח חובה לא מכסה, היא היכולת לדעת אילו כיסויים נוספים אפשר להוסיף – באם רוצים בכך. למעשה, גם אם מדובר על רכב ישן, יש ערך, בכל הפחות – לבטח אותו בביטוח צד ג', בהיבט הביטוחי.

הבדלים בין החברות

כשזה נוגע לביטוח חובה – הפרמיה לא אחידה, קיים טווח מחירים שניתן לנוע בו מקסימום ומינימום .כאשר הכיסוי הביטוח זה .  הפרמיה מוסדרת בחוק והשוני בא לביטוי ב:

  1. מחיר הפרמיה
  2. טיב השירות

על כן, כל חברת ביטוח – יכולה להציע כיסוי דומה, אם לא זהה – אך במחיר, בטיב שירות, ובתנאי פרמיה אחרים. למעשה, אם מבצעים השוואת מחירים וביטוחים – אפשר לגלות שחברות שונות מציעות את הפרמיה במחירים שונים. מה יהיה נכון לקחת, מה יהיה נכון לבחור – האם בפרמיה הזולה ביותר? האם בזו שמגיעה מהחברה השירותית ביותר? האם זו שיש לה את תנאי הפרמיה המדויקים והמתאימים ביותר?

לבדוק איזה ביטוח חובה יכול להתאים, אצל איזו חברה

כפי שניתן לראות, ככל "שיורדים ברשימה", אנחנו מבקשים להשקיע יותר תשומת לב, והשקעה – בערך הפרמיה. את תג המחיר, קל לבדוק. אפשר להיכנס לאתר וובי, או כל פלטפורמה ביטוחית אחרת (כל שיח עם סוכן ביטוח, בסוכנות ביטוח, למעשה) – ולבדוק מה הן ההצעות המוצעות. בוובי, אפשר לקבל 9 הצעות תוך 2 דקות, לעיין ביניהן ולראות תגי מחיר שונים.

זוהי רמת השקעה פשוטה, וניתן לקבל באמצעותה השוואת מחירים – ולגלות את ההבדלים ביניהם. ניתן גם להיכנס לאתר של משרד האוצר, ולראות דירוגי שירות וסקרי שביעות רצון עבור חברות הביטוח השונות, וזו רמת השקעה נוספת – שחושפת עוד יותר על "טיב הפרמיה". ולבסוף, ניתן להתקשר לסוכן ביטוח, למענה אנושי – ולראות מה הוא חושב על תנאי הפרמיה, ואיך זה מתיישב עם הרצונות של הלקוח – ולאחר שהפרספקטיבה שלנו התרחבה – להיות בעמדה מאורגנת יותר, לקבל החלטה.

השוואת ביטוחים שכזו, בהיבט של ביטוח חובה – ניתן לבצע באתר וובי, שהיא מסוכנויות הביטוח הדיגיטליות הגדולות בארץ, בהיבט של השוואת ומכירת ביטוחים – ולראות, מה הכי מתאים כרגע.

השארת תגובה