בנט מלהטט, אבל לא מרכיב ממשלה

ש עתיד מאיצה את המו"מ עם המפלגות להקמת "ממשלת אחדות ישראלית" מול מרצ, העבודה וישראל ביתנו • במפלגתו של נפתלי בנט כבר מבהירים: "ממשלת השינוי ירדה מהפרק"

בנט ולפיד, צילום: לע"מ
בנט ולפיד, צילום: לע"מ

יו"ר ימינה נפתלי בנט, פירסם מאמר בו תקף את ראש הממשלה ושריה. בנט לא מצהיר כי יסרב להקיים ממשלה עם אלו שתקף – ומפנה את זעמו אל המצביעים שלא בחרו בו.

סיעת 'הליכוד', הגיבה לדברי בנט במאמר שפירסמה היא כתגובה.

דברי יו"ר ימינה נפתלי בנט

“אזרחי ישראל, בזמן הלחימה נמנעתי מלהתבטא נגד הממשלה ומלחלק עצות באולפנים ועל גבי הפייסבוק, בעוד החיילים והשוטרים מסכנים את חייהם בשטח.

חמאס ומבקרי ישראל במערב שיחקו מול שער ריק בתחום ההסברה, ואני התגייסתי כדי לתרום, ולו במעט, בחזית הזאת.

עם תום הלחימה, כשברור שתם ולא נשלם, ושהחזיתות עדיין לא שקטות – לא בעזה, לא בירושלים ולא בתוך ישראל, אני רוצה לחלוק איתכם את האופן שבו אני רואה את הדברים.

אינני זוכר תקופה כזו של חולשה, היעדר תיפקוד ומבוכה לאומית. לכאורה, אין מה להיות מופתעים. הכתובת היתה על הקיר. שנה שלמה, במהלך המגפה, הבטנו בעיניים כלות וזעקנו כנגד ממשלה שפשוט לא תיפקדה. לא בתחום ניהול המשבר, לא בתחום החינוך.

אותם סימפטומים שהעדפנו להדחיק ולשכוח: נתניהו ממנה אנשים בינוניים, שבתורם ממנים אנשים בינוניים.

תהליך קבלת החלטות עקום. מוכתב על יד שיקולים אישיים ופוליטיים. וכל זה תוך יצירת מסך עשן של פולחן אישיות למנהיג, שכל מי שמעז למתוח עליו ביקורת מותקף קשות.

בשבועות ובימים האחרונים, אין אזרח שלא חש מועקה נוכח מצבה של המדינה. ירי של מחבלים על תושבי לוד, עכו, באר שבע והגליל. שוטרים מושפלים בהר הבית, חגיגות ניצחון של חמאס בעזה ובתוך ערי ישראל.

גם תומכי נתניהו המושבעים ביותר, מתחילים להבין שהערצת המנהיג בכל מחיר היא לא תחליף למדיניות. שהביטחון האישי שלהם ושל משפחתם התדרדר לרמה בלתי נסבלת. שההרתעה של המדינה – מול חבורת הטרוריסטים בעזה ומול כנופיות חמושות בתוך ישראל – נמצאת בנקודה הנמוכה ביותר בתולדותיה.

בממשלה יושבים שרים שעסוקים יומם ולילה בפוליטיקה, ובורחים ברגעים קשים. כל השררה, עם אפס אחריות. כולל אחרי האסון המופקר במירון.

זו ממשלה שעסוקה יומם ולילה בטפיחות עצמיות על השכם, וזריקת הכישלונות על האנשים שהם עצמם מינו לתפקידים. ההגיון שמנחה אותה הוא דחיית הטיפול בבעיה, כל בעיה, עד לרגע שבו היא מתפוצצת לנו בפנים.

כך נדחה, משנה לשנה, מהודנה להפסקת אש, הטיפול בהתעצמות של חמאס וחיזבאללה, שהפכו מארגוני טרור לצבאות של ממש, עם מערך רקטי של 150 אלף כלי הרג שמכוונים לכל עיר בישראל.

זה לא מקרי שאויבנו מרימים ראש דווקא עכשיו. הפיצול הפנימי וההרס העצמי שלנו מחלישים אותנו. כשהאויב מזהה חולשה, הוא תוקף.

אנחנו אחרי שנתיים וחצי של בחירות אינסופיות, ללא שום תכלית. גם ברגע זה, אין תקציב למדינת ישראל(!). הפולטיקאים משחקים בונקר, חיים מסקר לסקר ומסרבים להבין שזו עת חרום.

אבל זה לא רק הפוליטיקאים. גם חלקים בציבור התמכרו לגישה המחנאית, של אנחנו והם. אני לא מתייאש מלהזכיר לכולנו מי האויב האימיתי: האויב הוא לא ביבי, הוא לא השמאל. האויב הוא חמאס שחותר להשמידנו.

זה לא הזמן לדבוק בחרמות, זה הזמן לעשות את הדבר המתבקש ולהקים ממשלה מתפקדת.

האתגרים עצומים. החזרת המשילות לרחוב בישראל וההרתעה מול האויב הן לא משימות קלות. זהו אתגר שיחייב את כל הכח שלנו. השוטרים יצטרכו משאבים וגיבוי ציבורי לפעולה נועזת של ניקוי ישראל מכנופיות מחבלים חמושות.

הצבא יצטרך שיעמוד לצידו דרג מדיני נחוש, שמבין שחייבים לשנות גישה מול חמאס, גם במחירים לא פשוטים. הרגעת האיבה הפנימית תחייב הובלה ערכית, גיוס של כל הכוחות הטובים בעם.

יש שתי ברירות – התגייסות או העמקת המשבר. מי שגורר את המדינה לבחירות חמישיות, לעוד רעל ושנאה, לשנה נוספת של חוסר תפקוד מדינתי, לבזבוז עצום של כסף – משחק לידי אלה הרוצים ברעתנו. זו תהיה טעות אחת יותר מדי.

זה הזמן של כל אחד ואחת מאיתנו להתאמץ, להתגייס. גם היום, יש מספר אפשרויות להקים ממשלה, אם רק נסיר את החרמות ונבין את גודל השעה.

הפולטיקאים לא יתעשתו עד שהאזרחים יכריחו אותם להתעשת. עכשיו הזמן לבנות ולתקן, לא להעמיק את הקרע”.

מאמר תנועת 'הליכוד'

“הממשלה הבאה תידרש להתמודד עם אתגרים אדירים מבית ומחוץ – חמאס, איראן, לחצים בינלאומיים לעקירת יישובים, הגנה על חיילינו ומפקדינו מפני בית הדין הבינלאומי בהאג ועצירת ההתפרעויות בתוך גבולות הארץ.

רק ממשלת ימין בראשות ראש הממשלה נתניהו תוכל להתמודד בהצלחה עם מכלול האתגרים הללו – ולא ממשלת שמאל שתלויה ברשימה המשותפת ושבקבינט הביטחוני שלה יושבים ניצן הורוביץ, תמר זנדברג ומירב מיכאלי”.

ישנם פוליטיקאים שמדברים ימין ועושים שמאל. בעוד הם מפרסמים פוסטים ומאמרים לכאורה ‘ימניים’ והפוכים מהמציאות, הם ממשיכים לפזול שמאלה. גם אחרי ההתקפות הרצחניות של החמאס, ההתפרעויות האלימות בתוך ישראל, וחידוש הדיבורים על מדינה פלסטינית שתהיה חמאסטן ענקית, הם ממשיכים לפעול להקמת ממשלה שתהיה תלויה במשותפת ובמפלגות השמאל של לפיד, מרצ והעבודה.

הגיע הזמן שהם יודיעו בבירור שהם לא יצטרפו לממשלה כזאת, ושהם יצטרפו לממשלת ימין בראשות נתניהו.

ראש הממשלה נתניהו הוציא את ישראל מהקורונה ראשונה בעולם, הנהיג מערכה שהנחיתה על חמאס מכות קשות שהחזירו אותו עשור אחורה, גייס תמיכה בינלאומית רחבה שאיפשרה לצה״ל להשלים את המשימה, ועצר את ההתפרעויות בתוך הארץ על ידי גיוס פלוגות מג״ב והכנסת השב״כ לפעולה.

זהו כל ההבדל בין מנהיגות שפועלת בנחישות, באחריות ובהצלחה ברמה הלאומית והבינלאומית לבין פוליטיקאים שעסוקים בלצייץ ולכתוב מאמרים”.

השיחות ב'יש עתיד'

מפלגת ‘יש עתיד’ של יאיר לפיד הודיעה אחר הצהריים (ראשון) על חידוש המשא ומתן להרכבת מה שבהם מכנים “ממשלת אחדות ישראלית”.

הבוקר יחדש צוות המו”מ של ‘יש עתיד’ את הפגישות עם צוותי המפלגות השונות.

הפגישות יתקיימו בכפר המכביה ובמפלגה יפרסמו הודעות בהתאם להתקדמות במשא ומתן.

בשלב זה, לא צפויים להיכלל בשיחות נציגי ימינה. ביש עתיד ינהלו את המגעים מול מרצ, העבודה וישראל ביתנו לפני שיגיעו ליו”ר ימינה נפתלי בנט ויו”ר תקווה חדשה גדעון סער, זאת לאור כוונת בנט לתת עדיפות להקמת ממשלת ימין עם הליכוד ותקווה חדשה.

יצוין, כי נכון להיום יש נתק בין לפיד לבנט.

לאחר הודעת יש עתיד על חידוש המשא ומתן – הבהירו גורמים בימינה: “ממשלת השינוי ירדה מהפרק”.

ההודעה של יש עתיד פורסמה כעשרה ימים לפני תום המנדט שקיבל יאיר לפיד מהנשיא להקמת ממשלה.

למרות ההודעה, הסיכוי להקמת ממשלת שמאל ללא ימינה שואף לאפס.

הסקרים

מנתוני סקר שערך מכון ‘מדגם’, בראשות מנו גבע הרי שהליכוד בראשות בנימין נתניהו הייתה זוכה ב-30 מנדטים – נתון זהה לזה שקיבל בסקר האחרון. יש עתיד בראשות יאיר לפיד מתחזקת ומקבלת 21 מנדטים – 4 מנדטים יותר ממה שקיבלה בבחירות הרביעית.

כחול לבן של בני גנץ מתחזקת ל-10 מנדטים והופכת למפלגה השלישית בגודלה. ש”ס יציבה עם 9 מנדטים, ואחריה יהדות התורה עם 7 מנדטים.

הציונות הדתית של בצלאל סמוטריץ’ עם 7 מנדטים – התחזקות במנדט מאז הבחירות.

העבודה בראשות מרב מיכאלי, ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן ותקווה חדשה בראשות גדעון סער מקבלות 6 מנדטים כל אחת.

ימינה בראשות נפתלי בנט והרשימה הערבית המשותפת עם 5 מנדטים כל אחת. במקרה של ימינה מדובר בהיחלשות של 2 מנדטים בהשוואה למה שקיבלה במערכת הבחירות.

בתחתית הרשימה, עם 4 מנדטים כל אחת: מר”צ שנחלשת בשני מנדטים ורע”ם ששומרת על כוחה.

תמונת הגושים: גוש נתניהו עם בנט היה מקבל 58 מנדטים ואילו גוש מתנגדי נתניהו עם 58. לצד אלו, רע”ם עם 4 מנדטים.

בסקר שערך פרופסור קמיל פוקס עולה, כי מפלגת הליכוד תשיג 29 מנדטים. יש עתיד 22 מנדטים.

כחול לבן בראשות בני גנץ עולה לראשונה למספר דו ספרתי ומקבלת 11 מנדטים – עלייה של שלושה מנדטים מתוצאות הבחירות.

מי שעוד עולה היא הציונות הדתית של בצלאל סמוטריץ’, שאחרי שבתחילת החודש רשם ירידה של מנדט אחד, עלה הערב ל-8, שהם 2 מנדטים יותר מבתוצאות האמת.

גם הרשימה המשותפת עולה בשני מנדטים ומקבלת 8 מנדטים.

לפי הסקר, נפתלי בנט מקבל 8 מנדטים, עלייה במנדט אחד מתוצאות הבחירות.

העבודה ומרב מיכאלי שומרות על יציבות עם 7 מנדטים, בעוד אריה דרעי רושם ירידה מ-9 מנדטים ל-7 מנדטים בלבד. זאת, בדומה ליהדות התורה בראשות משה גפני, שיורד במנדט אחד גם מתוצאות האמת וגם מהסקר הקודם, ומקבל 6 בלבד.

ישראל ביתנו מקבלת 2 מנדטים פחות מתוצאות האמת, אולם נותרת יציבה מהסקר הקודם, ואם הבחירות היו נערכות היום ליברמן היה מקבל 5 מנדטים – מספר זהה לזה שמקבלת תקווה חדשה, שמותירה את גדעון סער עם מנדט אחד פחות.

מרצ חוזרת לדגדג את אחוז החסימה עם 4 מנדטים, שהם שניים פחות ממה שקיבלה בבחירות, ואחד פחות ממה שקיבל בסקר בתחילת החודש.

רע”ם ומנסור עבאס, מי שהיו הפתעת הבחירות ומחזיקים את המפתחות לממשלה, לא עוברים לפי סקר חדשות 13 את אחוז החסימה.

ממפת הגושים המסתמנת עולה כי גוש נתניהו יחד עם ימינה עומד על 58 מנדטים, בעוד גוש החרם עומד על 62 מנדטים.

תגובה אחת
  1. בדומה לשמעון פרס , מר בנט הוא חתרן בלתי נלאה .
    הבוחר השקול , מבין זאת היטב וימיו של מר בנט בפוליטיקה , ספורים .

השארת תגובה