האסון בקרלין: החשודים שוחררו לביתם

למרות שהמשטרה ביקשה להאריך את מעצר שני החשודים ב-8 ימים, בית המשפט דחה את הבקשה ושיחרר אותם למעצר בית • עורכי הדין: "מדובר בהחלטה יוצאת דופן והיא מוכיחה כאלף עדים כי למרשנו אין קשר לאירוע שנחקר"

ביהמ"ד קרלין
ביהמ"ד קרלין

יומיים לפני האסון ב’היכל הטישים’ החדש של חסידות קרלין בגבעת זאב, המהנדס א’ – יועץ הבטיחות של המבנה – הגיע למקום כדי לקבוע אם אפשר לקיים בו אירוע המוני.

בשיחה עם חדשות 13, טען א’ שהטריבונות לא היוו סכנה. אלא שיומיים לאחר מכן, ביום חנוכת ההיכל, תמונת המצב השתנתה.

המקום היה מסודר. ביום שישי, כמהנדס, אני ראיתי את הטריבונות. הייתה לי איזו הערה, אבל מבחינת היציבות שלהן הן היו בסדר גמור.

מסיבה כזו או אחרת, ביום ראשון הם החליטו להגביה את הטריבונות הקיימות. הם התקינו לבדם את הטריבונות האלה. כנראה שהיו חסרים שם אלמנטים, ואף אחד לא בדק את הדברים. הכשל הבסיסי נגרם מזה שבוצעה תוספת.

לדבריו לא ניתן כל אישור לטריבונות שנוספו.

המהנדס א’, הוא אחראי הבטיחות של המבנה כולו ולא של הטריבונות. וזאת, כאשר הכניסה למבנה אסורה.

אלא שהקבלן ואנשי החסידות ביקשו ממנו אישור כניסה חד-פעמי, רק לערב שבועות. “המבנה הזה הוא בתהליך של בנייה, אין אישור לאכלס את המבנה ולכן הוא פסול ואסור לעשות שם שום דבר”, אמר המהנדס. אחר כך הוסיף: “אבל העולם לא מתנהל ככה, בעוד שגם במבנים שעדיין אין להם טופס 4, מקיימים אירועים.

כשבאים גם אליי, אני נותן אישור לקיום אירוע לערב אחד, ואני מנחה את כל סידורי הבטיחות הנדרשים, מבלי להיכנס לכל הצד של הרישוי, האישורים וכו'”.

אמש עצרה המשטרה שני חשודים באחריות לקריסה לפני כניסת חג השבועות ב’היכל הטישים’ החדש – בה נהרגו מאיר גלויברמן ז”ל בן ה-13 ומרדכי בנימין רובינשטיין ז”ל בן ה-23, ונפצעו עוד כ-220.

העצורים הם המהנדס שאישר את הטריבונות וגבאי בחסידות קרלין שהיה אחראי על האירוע.

השניים חשודים בעבירה של המתה בקלות דעת, שהעונש המרבי עליה הוא 12 שנות מאסר.

המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם בשמונה ימים בשל חשש לסיכון ביטחון הציבור ולשיבוש חקירה.

למרות בקשת המשטרה, בית משפט השלום בת”א שחרר את מהנדס הבטיחות ואת איש חסידות קרלין למעצר בית, משום ש”חלקם שולי אם בכלל”.

עוה”ד עמית חדד, אמיר מורשתי ונועה מילשטיין, המייצגים את המהנדס, מסרו בתגובה: ״בית המשפט קבע, כבר בשלב ראשוני זה, שאחריותו של מרשנו לאירוע הקריסה הטראגי שולית, אם בכלל. בהתאם, הורה בית המשפט על שחרורו, למרות בקשת המשטרה.

מדובר בהחלטה יוצאת דופן כשהיא ניתנת בשלב ראשוני זה, והיא מוכיחה כאלף עדים כי למרשנו אין קשר לאירוע שנחקר. אנחנו סמוכים ובטוחים שככל שתתקדם החקירה התמונה תתבהר אף יותר ויהיה ברור שלמרשנו אין כל קשר למקרה הקשה”.

אחת הראיות המרכזיות של המשטרה היא מצלמות אבטחה שתיעדו את שני החשודים מדברים ביניהם על הטריבונות ביום שישי, יומיים לפני התקרית.

לטענת איש החסידות החשוד, ההחלטה להקים את הטריבונות העליונות שקרסו לא היתה על דעתו ונעשתה בידי גורם אחר בחסידות.

פרקליטו של המהנדס מסיר ממרשו אחריות, וטוען כי הטריבונות שקרסו נבנו ללא אישורו וידיעתו בהתקנה פיראטית.

ביחידת ההונאה של משטרת מחוז תל אביב – החוקרת את האסון – נחקרו שורה של חשודים נוספים, בהם בכירים במועצה המקומית גבעת זאב, שניים מאנשי חסידות קרלין, ומהנדסים שנשכרו על ידי החסידות. הם נחקרו בחשד לגרימת מוות ברשלנות, ושוחררו בתנאים מגבילים.

עורך דינו של המהנדס החשוד, אמיר מורשתי, מסר בתגובה ל’הארץ’: “מרשי נקרא לאשר את בטיחות המבנה ואת התאמתו לעצרת ובהתאם היה בקשר עם מהנדס המקום ונתן הנחיות ברורות לפתחי מילוט והסדרת המקום בטיחותית כאשר הטריבונות לא היו תחת אחריותו.

יחד עם זאת, עם הגעתו למקום ביום שישי כדי לבדוק האם מולאו הנחיותיו, הבחין בטריבונות שהותקנו כדין, העיר את הערותיו ומדובר בטריבונות שלא קרסו ואינן רלוונטיות לאירוע. למעשה, הטריבונות שקרסו היו כאלה שנבנו ללא ידיעתו בהתקנה פיראטית ולזה לא נתן אישור. האישור שנתן היה במפורש בכך שלא יבוצע שינוי נוסף”.

השארת תגובה