נכנסה לתוקף: הפסקת אש ללא תנאים

הרמטכ״ל, ראש השב״כ, ראש המוסד וראש המל״ל המליצו לקבל את היוזמה המצרית ו'הפסקת אש' נכנסה לתוקפה לאחר שמטרות מבצע 'שומר החומות' הושגה

ההרס בעזה
ההרס בעזה

מבצע ‘שומר החומות’: הפסקת האש בין ישראל לארגון הטרור חמאס נכנסה לתוקף הלילה בשעה 02:00.

זאת, לאחר שהקבינט המדיני-ביטחוני קיבל פה אחד את המלצת כל גורמי הביטחון – הרמטכ״ל, ראש השב״כ, ראש המוסד וראש המל״ל – לאשר את היוזמה המצרית להפסקת אש, ללא התניות הקשורות לירושלים או לשייח’ ג’ראח, וזאת לאחר שמטרת מבצע ‘שומר החומות’ הושגה.

גורמים מצריים טענו כי ההפוגה זמנית, עד להסכמת תנאי ההפוגה הקבועה, תוך שלושה ימים.

נשיא ארה”ב ג’ו ביידן נשא הצהרה לאחר שהקבינט המדיני-ביטחוני אישר את הפסקת האש ברצועת עזה: “ראש הממשלה נתניהו הודיע לי שישראל הסכימה להפסקת אש ללא תנאים, שתתחיל בעוד פחות משעתיים.

מצרים עדכנה כעת שחמאס וקבוצות אחרות בעזה הסכימו להפסקת אש. אני מודה לנשיא א סיסי שהיה לו תפקיד מרכזי בדיפלומטיה שאפשרה את הפסקת האש הזאת.

בשיחתי עם ראש הממשלה, שיבחתי אותו על הרצון להרגיע את השטח, ולהביא לסיום הלחימה הנוכחית בפחות מ-11 יום. הדגשתי גם את מה שאמרתי לאורך הסכסוך הזה: ארצות הברית תומכת באופן מלא בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני מתקפות רקטות חסרות הבחנה מצד חמאס וקבוצות טרור אחרות בעזה, שגבו את חייהם של אזרחים חפים מפשע בישראל”.

ביידן אמר גם כי הבטיח לנתניהו שארה”ב תדאג לחדש את המלאי של מערכת כיפת ברזל. “הבטחתי לנתניהו שארה”ב תמלא את המלאי של כיפת ברזל.

“במהלך 11 הימים האחרונים שוחחתי עם ראש הממשלה נתניהו שש פעמים. שוחחתי גם עם יו”ר הרשות הפלסטינית עבאס כחלק מההתקשרות הדיפלומטית האינטנסיבית שלנו”.

לדבריו, ארה”ב מחויבת לעבוד עם האו”ם וארגונים בינלאומיים אחרים בכדי לספק סיוע הומניטרי לרצועת עזה: “אנו נעשה זאת בשותפות מלאה עם הרשות הפלסטינית, לא עם חמאס, כדי שחמאס לא ינצל את הכסף כדי להתחמש.

אני מאמין שהפלסטינים והישראלים זכאים באותה מידה לחיות בבטחה וליהנות מאמצעים שווים של חופש, שגשוג ודמוקרטיה. הממשל שלי ימשיך את הדיפלומטיה השקטה, הבלתי פוסקת שלנו, כדי להשיג מטרה זו. אני מאמין שיש לנו הזדמנות אמיתית להתקדם בנושא ואני מחויב לעבוד למען זה”.

במהלך המבצע נורו מרצועת עזה לשטח ישראל ‏יותר מ-4,300 רקטות. 12 בני אדם, בהם שלושה עובדים זרים, נהרגו.

שר הבטחון בני גנץ אמר לאחר ההחלטה: “מבקש לחזק את כוחות הביטחון וצה”ל בהובלת הרמטכ”ל, שהביאו במהלך 11 הימים האחרונים להישגים צבאיים חסרי תקדים בעוצמתם, בדיוקם ובמשמעות האסטרטגית שלהם במאבק מול ארגוני הטרור ברצועת עזה.

“מערכת הביטחון ממשיכה במוכנותה להגן על אזרחי ישראל, וכוחות הביטחון וצה”ל פרוסים בשטח, בכלל המערכים, בגזרות השונות, בהגנה ובהתקפה. המציאות בשטח תקבע את המשך הפעולות”.

יו”ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ’ הגיב על אישור הפסקת האש: “שומע את הגורמים המדיניים שמכחישים את הדיווח של חמאס שהסכם הפסקת האש כרוך בהתקפלות ישראלית בירושלים. אם אכן הדיווח שקרי, אני מצפה בבוקר לראות את הר הבית פתוח ליהודים. כל דבר אחר יוכיח למרבה הצער כי החמאס דיבר אמת והגורמים המדינים שיקרו”.

סמוטריץ’ הגיב גם לציוץ של איש התקשורת שמעון ריקלין שכתב כי “הפסקת האש היא טעות של ישראל” – וצייץ: “לא ידעתי שביבי שינה את שמו לישראל”.

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, אמר: “הפסקת האש שהוסכמה בין ישראל לארגוני הטרור בעזה בתיווך המצרים ללא תנאים, מוכיחה שלמרות הגיבוי ואורך הרוח והגבורה שתושבי הדרום מגלים זה 20 שנה, כנראה שראש הממשלה נתניהו וממשלת ישראל לא באמת רוצים להכריע את החמאס ומעדיפים שקט זמני לתושבי המרכז על חשבונם של תושבי עוטף עזה והדרום שימשיכו לסבול מהטרור.

“לצערנו מי שישלמו שוב את המחיר הם תושבי העוטף ושדרות. אם ישוגרו בזמן הקרוב רקטות לעברנו ותימשך מדיניות ‘ההכלה’, נתניהו ייזכר כמי שבתפקידו כראש הממשלה, יצר במשך שנים על גבי שנים שתי מדינות – מדינת ישראל ומדינת עוטף עזה והדרום שבה דמם של התושבים מופקר לחסדי החמאס”.

‘מטה ארגוני המקדש’ קרא לראש הממשלה לפתוח מחדש את הר הבית לתפילת יהודים, במשך כל ימות השבוע, ובמשך כל ימות השנה.

“על ממשלת ישראל לסלק מהר הבית את הוואקף המתסיס, ולהעביר את המסגדים לסעודיה, או לאחת ממדינות ערב שוחרות השלום, כדי לנטרל אחת ולתמיד את מוקד ההתפרצויות וסבבי הלחימות”, אמרו.

בבוקר עוד אמר שר המודיעין אלי כהן בראיון לרשת ב: “אנחנו רואים שיש לחץ בין-לאומי משמעותי, רואים שגורמי חמאס מתחננים להפסקת אש אנחנו נסיים את המבצע כשנחליט שהשגנו את היעדים שרצינו.

ראינו במערכה האחרונה שמבחינת מדינת ישראל לא היו ‘פרות קדושות’ – כל בכירי חמאס היו על הכוונת, כולל חיסולים ופגיעה בתשתיות.

חמאס מתחבאים במחילות, אני לא רואה בזה גבורה. דף, בזמן שאנחנו מדברים, מתחבא בעומק של 30 מטרים מתחת לאדמה כמו פחדן."

בתגובה לדרישה להתנות את הפסקת האש בהשבת החללים והשבויים – אמר השר: “נכון לעכשיו לא התקיים דיון בקבינט על הפסקת אש לכן נושא החזרת הבנים לא עלה, אנחנו מחוייבים להחזרתם”.

השארת תגובה