האינתיפאדה מכה בעוז – ויש תגובה 'יהודית'

במשטרה החליטו לנקוט בשורה של צעדים בניסיון לעצור את הפרעות של הערבים בעיר לוד • כל מי שיפר את העוצר הלילי עובר עבירה שדינה עד שלוש שנות מאסר

לינצ' באינתיפאדה הרביעית
לינצ' באינתיפאדה הרביעית

55 שנה לאחר תום הממשל הצבאי: בעקבות הפרעות של פורעים ערבים בעיר לוד והכרזת ‘אירוע חירום אזרחי’ שקיבלה תוקף משפטי – החליט מפקד מחוז מרכז, ניצב משה ברקת, לאחר הערכת מצב מיוחדת בראשות מפכ”ל המשטרה יעקב שבתאי, על האיסורים הבאים.

זאת בכדי לשמור על שלומם, ביטחונם ורכושם של תושבי לוד.

החל מהשעה 20:00 הלילה ועד השעה 04:00 לפנות בוקר יחולו ההגבלות הבאות בשטח העיר לוד:

• איסור על כל אדם לשהות במרחב הציבורי בעיר לוד.

•  איסור על תושבי לוד לצאת מבתיהם או ממקום שהייתם בעיר.

•  איסור על כל אדם להיכנס לשטח העיר.

תתאפשר יציאה למרחבים מוגנים בעת הצורך או לצורך קבלת טיפול רפואי דחוף וכן תתאפשר יציאה לצורך חיוני נוסף ובכפוף לאישור טלפוני של משטרת ישראל במספרים:

08-9279201
08-9279217
ובשפה הערבית במספר: 08-9279123.

בנוסף עומד לרשותכם מוקד 110, מוקד המידע של משטרת ישראל.

כל המפר הוראה זו עובר עבירה שדינה עד שלוש שנות מאסר.

בהודעת המשטרה נאמר: “משטרת ישראל מבקשת מהציבור להערך בהתאם בשעות שנותרו טרם החלת ההגבלות ולהישמע להוראות השוטרים בשטח.

המשטרה תמשיך לעשות הכל בכדי להבטיח את ביטחונם של תושבי העיר והאזור”

מאות בני אדם הפגינו מחוץ לבית המשפט המחוזי מרכז בעיר לוד, שבו התקיים הדיון בערעור לשחרורם של שלושת העצורים מליל הפרעות בלוד, במהלכו נורה למוות פורע ערבי – בדרישה לשחרר אותם.

ביהמ”ש דחה את הערר לשחרורם של שלושת העצורים.

ההפגנה התקיימה מחוץ לבית המשפט המחוזי, בטענה שכל מה שעשו היה להגן על חייהם, לאחר שהופקרו על ידי המשטרה שכמעט ואינה נוכחת בשטח גם לאחר הכרזת מצב החירום.

נציג המשטרה אמר בדיון: “אנחנו בתחילת הדרך, יש מורכבות ורגישות. מתרכזים בחקירה נקודתית”.

מאות המפגינים זעקו: “שחררו את הגיבורים, דם יהודי אינו הפקר! איפה הייתה המשטרה?”

ח”כ מתן כהנא שהגיע להפגנה של תושבי לוד, נתקל בצעקות זעם –  וגורש מהמקום.

עו”ד עדי קידר מארגון חוננו הגיש את הערר נגד החלטת בימ”ש השלום בראשל”צ אשר האריך אמש את מעצרם של החשודים ביומיים.

בערר כתב עו”ד קידר: “העוררים נעצרו אתמול בהקשר לאירוע מליל אמש במהלכו נאלצו לעשות שימוש בנשק לנוכח התפרעות חסרת תקדים ומסכנת חיים של ערבים. יש לציין כי המצב בעיר לוד רק מחריף בין היתר לאור אזלת היד של המשטרה אשר מפקירה את האזרחים ורכושם כפי שהיה גם במקרה זה. בעיר הוכרז מצב חירום !.”

עו”ד קידר תיאר בערר את המצב בעיר שהוביל לאירוע: “במהלך הלילה נערכו פרעות בעיר שכללו הצתות של מבני ציבור – משטרה, בתי כנסת וישיבות, בהמשך להפרת סדר דומה שמתרחשת כבר מספר חודשים. זירת הארוע היא מתחם סגור בו מתגוררים יהודים בלבד. לאור המצב נערכו האזרחים לשמירה על המקום. בהמשך הלילה הגיע המון ערבי והחל לידות אבנים באופן מסכן חיים ומטווח קצר.

“העורר 1 ואחרים התקשרו למשטרה וזו לא הגיע במשך למעלה מחצי שעה. הפורעים שחשו באזלת היד הסלימו את התקיפה בדמות ידוי בקבוקי תבערה, רוגטקות וכדומה – דבר שהגביר את סכנת החיים. לכל אורך ההתפרעות הנ”ל המשטרה בוששה מלהגיע.”

עוד ציין כי העצורים מלח הארץ, וכי עד כה לא נעצר אף פורע ערבי: “העוררים שהינם מלח הארץ אשר חרפו נפשם בשמירה על בטחון התושבים דבר שלא נעשה על ידי המשטרה. טעה בהמש שהתעלם מאזלת היד של המשטרה ומהעובדה כי עד לרגע זה לא נעצר אף פורע ערבי !!!. משפחותיהם של העוררים אשר מצויים תחת מתקפת טרור זקוקים להם פיזית ונפשית והותרתם מאחורי סורג ובריח היא מעשה נפשע של המשטרה שמעביר מסר מתירני כלפי הפורעים הערבים.”

השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, קורא לשחרר את תושבי לוד היהודים שנעצרו בחשד למעורבות במותו של הפורע בן ה-25, תושב העיר שהשתתף בפרעות נגד יהודים שלשום.

”מעצר היורה בלוד וחבריו, שפעלו ככל הנראה בהגנה עצמית, הוא נורא. גם אם יש דברים שהציבור עדיין לא יודע, אזרחים שומרי חוק הנושאים נשק הם מכפיל כוח בידי הרשויות, לניטרול מיידי של איום וסכנה”, אמר אוחנה.

לדבריו, מעצר ושחרור אינם נתונים לסמכותו כשר לביטחון פנים. ”לו כך היה – היו משוחררים. טוב תעשה מערכת האכיפה אם כך תנהג”.

ח”כ בצלאל סמוטריץ’ הגיב לדברי אוחנה וקרא לו לפטר את הקצינים האחראים למעצר היהודים בלוד. ”מעצר ושחרור אינם נתונים להחלטת השר לביטחון פנים. פיטורי קצינים שלא יודעים לקבל החלטות נכונות ומסכנים את אזרחי ישראל כן נתונים לסמכות השר לביטחון פנים. בהצלחה”, צייץ סמוטריץ’.

בהמשך הוסיף: “מקשיב לקציני המשטרה הבוקר בתקשורת על אירועי לוד ומבין כמה העסק רקוב. עשרות רכבים, בתי כנסת ומבנים נוספים שרופים, נזקים מטורפים לתשתיות, אלפי יהודים בחרדה, אפס הרתעה מול המון מוסת ומשולהב שמיידה מכל הבא ליד לילה שלם, אבל זו הצלחה של המשטרה… נכשלתם”.

הוא הוסיף: “בסדום לא חשבו על מערכת חוק ומשפט כזו. מערכת רקובה. נפרק ונרכיב מחדש. נדיח את כל המעורבים. חברים, תאספו את פרטי השוטרים, הקצינים והפרקליטים המעורבים, נוקיע אותם ונשלח אותם לאזרחות ונחליף אותם באנשים בריאים עם שכל ישר ותחושת צדק טבעית, מוסרית ויהודית”.

סמוך לכיכר אגד בעכו, התקהלו עשרות מפגינים ערבים שהחלו ביידוי אבנים מאסיבי לעבר השוטרים.

כמה מן המפגינים תקפו יהודי שחלף במקום במקלות ואבנים וגרמו לפציעתו באורח אנוש.

כוחות הצלה שהוזעקו לזירה ביצעו בו פעולות החייאה והוא פונה לבית החולים.

ממרכז הרפואי לגליל בנהריה נמסר כי הובא גבר כבן 30 מעכו עם חבלת ראש. הפצוע, שמצבו מוגדר קשה, מונשם מורדם, והוא הוכנס לקבלת טיפול בחדר ההלם.

הפצוע קשה הוא מורה בבית ספר בעיר, אשר הגיע לזירת המהומות כדי לדאוג שתלמידיו אינם משתתפים בהפגנות.

התפללו לרפואת אלעד בן ג׳וליה.

בתוך כך, המשטרה חוקרת חשד לאירוע תקיפת אזרח סמוך לכיכר חב״ד בעכו לאחר שנקלע לאזור בו היו מספר מפגינים.

כוח משטרה שפעל כנגד מתפרעים סמוך לכיכר חב״ד בעכו הדף את המתפרעים שיידו אבנים לעבר השוטרים. למקום נקלע רכב שהותקף בידי מפגינים ופגע בשוגג באחד ממיידי האבנים.

נהג הרכב והאזרח שנפגע מהרכב פונו לקבלת טיפול רפואי.

רכבו של האזרח הוצת.

על רקע הפרעות בערים המעורבות ברחבי הארץ ומעשי הלינץ’ ביהודים בעכו, בלוד ובחיפה – ובערבי בבת ים, פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו נאום תקיף.

“מה שקורה בערי ישראל בימים האחרונים הוא בלתי נסבל. אנחנו ראינו פורעים ערבים מציתים בתי כנסת, מציתים מכוניות, מסתערים על שוטרים, פוגעים באזרחים שלווים וחפים מפשע. זה דבר שאנחנו לא יכולים לקבל אותו, זו אנרכיה. שום דבר לא מצדיק את זה, ואגיד לכם יותר מזה, שום דבר לא מצדיק לינץ’ של ערבים ביהודים, ושום דבר לא מצדיק לינץ’ של יהודים בערבים.

אנחנו לא נקבל את זה. זה לא אנחנו האלימות הזאת. אנחנו נחזיר את השלטון ואת המשילות לערי ישראל בכל מקום. בכל הערים, בערים מעורבות, בערים יהודיות, בכל מקום.

אני הנחיתי את המשטרה לאמץ סמכויות שעת חירום, לתגבר בכוחות מג”ב וגם כמובן לעשות עוצר כפי שדרוש.

אני הולך עכשיו לכנס ישיבת חירום כדי לתת עוד סמכויות למשטרה, עוד גיבוי לשוטרים, לתת להם עוד כוחות. אני מתכוון להזרים גם כוחות צבא לפי החוק הקיים ובמקרה הצורך – נחוקק חוק נוסף. אנחנו צריכים לומר לשוטרים ולחיילים שאנחנו שולחים אותם כדי לשמור על הסדר – אנחנו נעשה הכל כדי שיהיה לכם את הסמכויות ואת הכוחות הדרושים לביצוע המשימה.

לאזרחי ישראל אני אומר – זה לא מעניין אותי אם הדם שלכם רותח. אתם לא יכולים לקחת את החוק לידיים. אתם לא יכולים לבוא ולקחת אזרח ערבי פשוט ולנסות לעשות בו לינץ’ – בדיוק כפי שאנחנו לא יכולים לראות אזרחים ערבים עושים זאת לאזרחים יהודים. לא יהיה.

הדבר הזה הוא דבר שאני בטוח שמשותף לרוב אזרחי ישראל.

אנחנו נמצאים במאבק בשתי חזיתות. בחזית אחת מול החמאס וכולנו מאוחדים והחמאס יורה טילים ורקטות שפוגעים במידה שווה גם ביהודים וגם בערבים. בואו נתלכד יחד לעשות את המשימה שדרושה לנו כאזרחי המדינה שלנו – להשיב בחזרה את המשילות, לחסל את האנרכיה הזאת ולשמור ולהשיב את הביטחון והשקט שכולנו ראויים לו”.

השארת תגובה