סיכום: יום שלישי ב'שומרי החומה'

עוד יום של לוחמה עבר על חיילי צה"ל בשילוב כוחות עם שירותי הבטחון הכללי • חמאס המשיך בשיגור מטחי רקטות ובעורף הישראלי נרשמו אבדות

פגיעה ישירה של רקטה
פגיעה ישירה של רקטה

כוחות צה״ל ושירות הביטחון הכללי ביצעו מבצע מורכב וראשון מסוגו לסיכול בו-זמני של מפקדים בכירים בחמאס, בעיר עזה ובחאן יונס.

המפקדים הבכירים מהווים חלק מרכזי מ’פורום המטה הכללי’ של חמאס ונחשבים מקורבים לראש הזרוע הצבאית של ארגון הטרור חמאס, מוחמד דף.

בין הבכירים שחוסלו: מח”ט העיר עזה, ראש מערך הסייבר ושיפור הטילים של חמאס, וראש מערך הייצור.

ארבעת הבכירים אשר סוכלו בתקיפה:

• באסם עיסא – מח”ט העיר עזה. פעיל חמאס צבאי בכיר. מאז שנת 2017 ראש חטיבת חמאס עזה. היה מעורב לאורך השנים בפיגועים רבים וכן שימש כפעיל בכיר במערך הייצור של הארגון. מנהל את הפעלת הכוח בסבבי הלחימה מול ישראל. סיכולו ישפיע באופן משמעותי על תפקוד החטיבה והזרוע הצבאית של חמאס.

• ג’מעה טחלה – ראש מערך הסייבר ומוביל פרויקט שיפור הטילים של ארגון הטרור חמאס. מחזיק תיק מחקר ופיתוח בחמאס. טחלה הוא יד ימינו של מוחמד דף והמוביל המרכזי של התעצמות חמאס. הפגיעה בו מהווה מכה משמעותית לפרויקט ההתעצמות של חמאס.

 גמאל זבדה – ראש מחלקת הפיתוח והפרויקטים במטה הייצור של חמאס. מהווה המחולל המרכזי של מערך היצור הרקטי של חמאס. דוקטור להנדסת מכונות המתמחה באווירודינמיקה, בעל הכשרה במגוון תחומים טכנולוגיים ומהווה מוקד ידע מרכזי ומשמעותי ביותר במטה הייצור של החמאס. נמנה על בכירי מערך המחקר והפיתוח בחמא”ס, עוסק בקידום פרויקטים מרכזיים בהתעצמות חמאס.

• ח’אזם חטיב – ראש מחלקת המהנדסים במערך היצור של חמא”ס. כמו כן משמש סגן ראש מערך היצור.

פעילים בכירים נוספים שנהרגו מהתקיפה במהלכה נהרס מתקן המו”פ המרכזי של חמאס והושמד ציוד רב:

• סאמי רדואן – ראש המחלקה הטכנית במודיעין הצבאי.

 וליד שמאלי – ראש מחלקת הציוד התעשייתי במערך הייצור.

בנוסף נהרגו כעשרה מחבלים נוספים ממערך הייצור והמו”פ של ארגון חמאס.

דובר צה”ל הדי זילברמן תידרך על החיסולים:

“נמשיך להכות בעוצמה, לא בוחלים באף אחד שמחזיק נשק. אנחנו רודפים אחריהם איפה שיהיו, גם בבתים שלהם. כשאנחנו רודפים אחריהם כמו מבוקשים, היכולת המבצעית שלהם יורדת. העיר עזה שקטה ואין בה חיים בעקבות התקיפות שלנו”.

• היום בבוקר בהמשך להודעה שהוצאנו, ביצענו מבצע עם השב”כ ובו פגענו במספר בכירים של ההנהגה הצבאית. במהלך האירוע נהרגו 4 גורמים מאוד בכירים, שניים בכירים ועוד 10 גורמים חשובים במערך הפיתוח של חמאס. בין הבכירים, מח”ט העיר עזה, שקיבל פקודות ישירות ממוחמד דף.

• הם היו בתשתיות שונות ומקומות שונים והצלחנו לתפוס אותם בהפתעה מוחלטת, גם בעזה וגם בחאן יונס, כשהיו תקיפות באופן מקביל במהלך מספר דקות. אתמול, הורדנו את ממלוכ שהוא בכיר בגאיהד והיום הורדנו את מספרי 2 ו-3 של המודיעין של חמאס. היו סיכולים של 25 מחבלים.

הערכות בצה״ל הן כי בעקבות סיכול הבכירים בחמאס, הם ירחיבו את ירי הרקטות  למרכז הארץ.

מוקדם יותר הבוקר נהרג ישראלי אחד ושניים נפצעו באורח קשה מירי טיל נ”ט של חמאס מצפון הרצועה לעבר כלי רכב בעוטף עזה.

שר הביטחון, בני גנץ, הגיע  לחמ”ל העירוני באשקלון, ביחד עם השר לנושאים אזרחים וחברתיים במשרד הביטחון מיכאל ביטון.

השניים קיבלו סקירה והערכת מצב ביחד עם ראש עיריית אשקלון תומר גלאם ונציגי משרד הביטחון, צה”ל ופיקוד העורף.

שר הביטחון גנץ אמר: “אני מסיים ביקור בעיר אשקלון עם ראש העיר תומר גלאם. הוא והתושבים חזקים, עושים את מלאכתם נאמנה ועומדים מאחורי צה”ל.

צה”ל מבצע בשעות האחרונות שורה של תקיפות משמעותיות, פגענו בחוליות מפקדים, בתשתיות משמעותיות של החמאס ונמשיך להגן על תושבי ישראל כולם.

“תקפנו מאות רבות של מטרות, מגדלים נופלים, מפעלים קורסים, מנהרות מושמדות ומפקדים מסוכלים. כל האמצעים וכל האופציות על השולחן ויש עוד המון פעילות בבנק.

“יש אירועים מבצעיים במרחב הגבול וגם איתם אנחנו מתמודדים ומגנים על תושבי הדרום, גם במחיר של היפגעות כוחותינו לצערי.

“צה”ל ימשיך לתקוף ויביא לשקט מוחלט ולטווח רחוק. רק כשנשיג את היעד הזה נוכל לדבר על רגיעה. כרגע אין תאריך סיום. לא נקבל הטפות מוסר מאף ארגון או מוסד על זכותנו וחובתנו להגן על אזרחי ישראל”.

הילד עידו אביגל הי”ד, בן 5 משדרות, נהרג מרקטה ששוגרה מעזה ופגעה פגיעה ישירה בבניין מגורים – ורסיס מהטיל חדר דרך חלון הממ”ד בו שהה.

שני, אמו של הילד, נפצעה קשה והיא מורדמת ומונשמת. אחותו תהל, בת 7, נפצעה קל.

מהירי לדירה בשדרות נפצע קשה גם נעם אברג’יל בן ה-6, בן דודו של עידו. עדי, אמו של נעם ואחותה של שני, נפצעה באורח קל.

ראש העיר, אלון דוידי, פגש את האב בעת שהתבשר על מות בנו, חיזק אותו ומסר לו את תנחומי התושבים.

אמו של הילד מאושפזת מאושפזת במצב קשה בבית החולים ואחותו בת ה-7 נפגעה ונמצאת בסדרת בדיקות.

“אנו כואבים את כאבה של המשפחה היקרה שהצטרפה לפני 4 שנים לקהילת שדרות ואיבדה הערב את בנם הרך. אנו דורשים מהנהגת המדינה להמשיך במבצע ולפגוע פגיעה אנושה בג’יהאד ובחמאס ובמנהיגיהם, כדי להשיב את השקט לתושבי שדרות, עוטף עזה והדרום”, אמר דוידי.

אביחי עמוסי, מפקד זק״א שדרות, אמר: “שמענו אזעקת צבע אדום ולאחר מכן פיצוצים רבים, הוזעקנו על ידי מוקד זק״א לבניין מגורים שספג פגיעה ישירה. כשהגענו למקום ראינו אש בוערת מחלון בקומה החמישית. לצערי, אם ובנה ששהו בבניין סמוך ספגו פגיעות קשות כתוצאה מרסיס שחדר לממ”ד. הילד סבל מפגיעה רב מערכתית ופונה במצב אנוש לבית החולים ברזילי, שם הרופאים נאלצו לקבוע את מותו”.

מתנדבי זק”א שדרות פעלו בזירת האירוע ובבית החולים באיסוף הממצאים ומתן כבוד המת.

סמוך לשעה 19:20 שוגרו מטחים כבדים של רקטות לעבר יישובי הדרום. לאחר השיגורים, זוהתה פגיעה ישירה בבית באשקלון – נגרם נזק רב למבנה, אך ללא נפגעים בגוף.

גם בשדרות זוהתה פגיעה ישירה בבית – שם נפצעו שבעה בני אדם, בהם הילד שמאוחר יותר נקבע מותו בבית החולים.

הפראמדיקים של מד”א אביב שנאור ויוסי חלבי סיפרו: “כשהגענו למקום ראינו פגיעה בקומה החמישית בבניין בן 6 קומות. ניתן היה לראות מהחור שנפער אש בדירה. בסריקה שבוצעה בבניין כולו לא אותרו נפגעים.

“בבניין סמוך, בדירה בקומה הרביעית, הבחנו ברסיס שחדר מחלון הבית וכשעלינו לדירה ראינו ילד מחוסר הכרה עם פגיעות רסיסים. הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים וביצענו בו פעולות החייאה ולאחר טיפול דחוף במקום פינינו אותו במהירות לבית חולים ברזילי, תוך המשך פעולות החייאה.

“הורידו אלינו לניידות טיפול נמרץ אישה כבת 35 וילד כבן 5, האישה שנפגעה מרסיסים בפלג גופה העליון הייתה בהכרה, הענקנו לה טיפול רפואי מציל חיים שכלל הרדמה והנשמה והיא פונתה במצב קשה לבי”ח. ילד בן ה-5 סבל פציעה מרסיס בראש ולאחר טיפול ראשוני פינינו אותו כשמצבו בינוני ויציב”.

יעקב ישראל בר יוחאי, סגן ראש סניף איחוד הצלה בשדרות: “הגענו למקום יחד עם צוות ניידת טיפול נמרץ של איחוד הצלה ונתקלנו בילד שנפצע אנושות ובאשה שנפצעה קשה. למרבה הצער נקבע מותו של הילד עקב אופי הפציעות הקשות מהן סבל. כמו כן הענקנו סיוע למספר נפגעים נוספים שסבלו מחבלות ופציעות הדף”.

מחבלי חמאס שיגרו מטחים כבדים של רקטות לעבר ישראל – ואזעקות נשמעו באזור תל אביב, השפלה, השרון ולראשונה מאז ההסלמה נשמעו הפעם אזעקות גם  לעמק יזרעאל.

רקטה אחת פגעה בבית בראשון לציון. כמה בני אדם נפגעו קל בעת ריצה למקלט, ביניהם גבר בן 72.

במטח נוסף פרצו שתי דליקות בפתח תקווה כתוצאה מרקטה.

אבי מרכוס, מנהל אגף רפואה של איחוד הצלה: “מדובר בנפילה בסמיכות לבנייני מגורים. הענקנו סיוע למספר נפגעים שסובלים מבעיות נשימה עקב שאיפת עשן כתוצאה משריפה שפרצה לאחר הנפילה. כמו כן הענקנו סיוע בזירה למספר נפגעי חרדה”.

הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות על המטחים האחרונים ומסרה כי שיגרה רקטות לתל אביב בתגובה על תקיפה נרחבת של צה”ל נגד מבני תשתית בעזה.

דובר מד”א: “לא קיבלנו שום דיווח על נפגעים, למעט 6 מקרים של אנשים שנחבלו בדרכם למרחב המוגן ומספר נפגעי חרדה”.

בערב צה”ל תקף מבנים אסטרטגיים של ארגון הטרור חמאס וחיסל מספר מחבלים.

מטוסי קרב וכלי טיס של צה”ל תקפו מבנים בעלי חשיבות אסטרטגית של ארגון הטרור וכן חיסלו חוליה של הכוח הימי של חמאס.

בין המבנים שהותקפו: הבנק המרכזי של ארגון הטרור חמאס ושני מבנים של המטה לביטחון פנים בעזה, שבבעלות חמאס, המשמשים לפעולות סיכול מודיעין.

צה”ל ממשיך לתקוף מטרות טרור ברצועת עזה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם נשיא ארה״ב ג׳ו ביידן. נתניהו הודה לנשיא ביידן על הגיבוי האמריקני לזכות של ישראל להגנה עצמית ואמר כי ישראל תמשיך לפעול כדי לפגוע ביכולות הצבאיות של החמאס ושל יתר ארגוני הטרור הפועלים ברצועת עזה.

לוחם צה”ל סמל-ראשון עומר טביב הי”ד נהרג מירי טיל נ”ט במהלך פעילות מבצעית להגנת ישובי עוטף עזה.

לוחם צה”ל נוסף נפצע באורח קשה וקצין צה״ל נפצע באורח בינוני.

ההלוויה של החייל עומר טביב הי”ד תתקיים הבוקר בשעה 11:00 בבית העלמין באליקים.

עומר טביב הי”ד, לוחם בגדוד 931 של חטיבת הנח”ל, בן 21 מאליקים, נהרג מפגיעת ירי נ”ט ששיגרו מחבלי חמאס מרצועת עזה לעבר הרכב בו נסע באחד היישובים בעוטף עזה.

עומר, בן 21, היה אמור להשתחרר בחודש הבא. הוא בנם של טלי ואמיר. יש לו אח אחד בכיתה ט’. הוא למד בבתי הספר התקווה ותיכון מגידו והיה בתנועת הנוער בני עקיבא.

דובר צה”ל, הדי זילברמן, סיפר על התקרית:

• סמוך לשעה 11:00 בבוקר כתגובה לסיכול הבכירים של חמאס, טיל נ”ט פגע בג׳יפ ממוגן מסוג דוד. בעקבות פגיעת הנ”ט, נהרג חייל לוחם, קצין נפצע באורח קל ולוחם נוסף נפצע באורח קשה. הנפגעים היו מכוח של גדוד 931.

• המשימה של הכוח הייתה הגנת יישוב ואבטוח הגדר. הרכב נכנס לתוך היישוב במסגרת המשימה שלו, כשהיישוב, מבחינה טופוגרפית, חשוף לירי נ”ט, ולכן הרכב נפגע כחלק ממשימת האבטחה שלו. הם פונו במהירות לבית החולים.

• לאחר האירוע, היה ירי פצמ”רים של חמאס במטרה להקשות על פינוי הפצועים, הירי לא חדר לשטח הארץ. “מדובר באירוע חמור, נמשיך להכות בעזה בעוצמה”, אמר דובר צה”ל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב ואמר: “בשם כל אזרחי ישראל אני מביע צער עמוק ושולח תנחומים למשפחתו ולחבריו של לוחם צה״ל, סמל-ראשון עומר טביב ז״ל, לוחם בחטיבת הנח״ל שנפל הבוקר מירי נ״ט במהלך פעילות מבצעית להגנת ישובי עוטף עזה. יהי זכרו ברוך.

“אני שולח איחולי החלמה מהירה ושלמה ללוחם נוסף ולקצין נוסף שנפצעו בפיגוע. נמשיך להילחם בכל העוצמה נגד המחבלים בעזה. מי שפוגע בנו – דמו בראשו”.

מיד לאחר הפגיעה החל ירי של עשרות מרגמות על הזירה שבה אירעה התקרית, בניסיון להקשות על הצוותים הרפואיים שטיפלו בפצועים לטפל בהם ולפנות אותם.

הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות על הירי.

פראמדיקית מד”א רוית מרטינז שטיפלה בשטח בפצועים תחת אש – סיפרה: “מדובר באירוע קשה, הגענו לפצועים בשטח כשברקע נשמעות אזעקות ונמשך הירי. הפצועים סבלו מפציעות הדף ורסיסים. טיפלנו בהם תוך שאנחנו מגינים עליהם ועלינו. לאחר טיפול חיוני דחוף בשטח וכשניתן היה להיחלץ מירי הטילים והפצצות חילצנו את הפצועים למקום בטוח ושם בסיוע רופא מד”א וכוחות מד”א נוספים פינינו אותם לבית החולים.”

השארת תגובה