האינתיפאדה הרביעית: סיכומו של יום

במשך שעה ארוכה נשמעו שוב ושוב אזעקות ומערכת כיפת ברזל יירטה מאות טילים בשמי המרכז • במקביל, מהומות בקרב ערביי ישראל ברמלה, לוד, ירושלים, עכו ויישובי הצפון • הלימודי בכל הארץ בוטלו

פגיעת טיל באוטובוס
פגיעת טיל באוטובוס

זה החל עם המהומות במזרח ירושלים, והמשיך באיומי החמאס ביום שני שאם ישראל לא תיסוג מהר הבית ומשכונת שייח' ג'ראח בירושלים, הם ישגרו טילים לעבר ישראל. האיום מומש והחל מיום שני בערב מטחי טילים כבדים נורו על ישראל. בין המטחים הראשונים נורו טילים גם לאזור ירושלים ובית שמש, לראשונה מאז מבצע צוק איתן. למחרת, בשעות היום של יום שלישי, חמאס ירה טילים גם לעבר אשדוד, יבנה, נתיבות ולכל יישובי עוטף עזה.

השיא הגיע בשעות הערב של יום שלישי. חמאס איים שבשעה 21:00 יחל ירי על ת"א כתגובה להפצצת המגדלים בעזה. דקות אחדות לפני השעה תשע בערב, אכן התחיל ירי מאסיבי לכיוון ת"א וערי גוש דן. בתוך 10 דקות ירה חמאס למעלה מ-100 טילים לעבר ת"א. האזעקות נשמעו שוב ושוב במשך דקות ארוכות בכל ערי גוש דן: ת"א, ר"ג, גבעתיים, בני ברק, פתח תקווה, גבעת שמואל, קרית אונו, אלעד, אור יהודה ושאר ערי המרכז.

כתוצאה מהירי אירעה פגיעה ישירה באוטובוס בחולון, שם נפצעו שלושה, בהם ילדה בת 5. בראשון לציון נהרגה אזרחית כתוצאה מפגיעה ישירה. גם בגבעתיים אירעה פגישה ישירה בבניין ונמסר על כמה פצועים קל שפונו לבתי החולים.

בתגובה להפצצה המאסיבית על גוש דן, הודיעה ישראל כי התגובה תהיה חריפה וכי מי שלקח את ההחלטה לירות על גוש דן לא קרא נכון את צה"ל.

יום של ירי מאסיבי

עוד קודם לירי על מרכז הארץ, נורו מאות טילים לעבר יישובי הדרום וישראל מצאה את עצמה יוצאת שוב למערכה בעזה. בשעות הצהריים של יום שלישי ירה חמאס מטח טילים כבד ועוצמתי לעבר אשקלון, כאשר למעלה ממאה טילים נורו לעבר העיר הדרומית בתוך דקות אחדות. כתוצאה מהירי המאסיבי נפלו שניים מהטילים על בתים בעיר שספגו פגיעה ישירה, וכתוצאה מהפגיעה נהרגו 2 נשים, האחת כבת 80 והאחת כבת 40.

מהירי הכבד נפצעו עוד עשרות חלקם במצב בינוני וחלקם במצב קל. מרבית הפצועים פונו לבית החולים ברזילי באשקלון.

סנ"צ מייק כהן, מפקד משטרת אשקלון, סיפר: "בני המשפחה נפגעו מרסיסים מעוצמת ההדף. הם ישנו במרחב מוגן ולא בממ"ד – במסדרון בדירה שאין בה מרחב מוגן. עם שמיעת האזעקה הם התעוררו וקיבלו את אפקט הפגיעה במבנה. למרות הפציעות הצליחו בני המשפחה להוציא את הילדים לחדר המדרגות".

חבלני המשטרה שהגיעו לזירות הנפילה, פעלו על מנת לנטרל סיכונים נוספים ולוודא שכוחות ההצלה הנוספים ונציגי הרשויות יכולים לפעול בבטחה.

מפקד מרחב לכיש, ניצב משנה ברק מרדכי, הגיע לזירה בה זוהתה פגיעה בבניין, וקיים במקום הערכת מצב. גם ראש העיר תומר גלאם, הגיע לזירת הנפילה, שוחח עם התושבים ואמד מקרוב את הנזקים שנגרמו במקום: "בוקר קשה באשקלון בעקבות מטח כבד של רקטות לעבר העיר שגורמות לפגיעה ישירה בשני מבנים בעיר ולנפגעים בדרגות קושי שונות. צוותים מטעם העירייה נמצאים בזירות השונות ומעניקים לתושבים את כל הסיוע הנדרש בשעה זו. גם הבוקר אנחנו מקבלים תזכורת עד כמה שברירית המציאות הביטחוני בה אנו חיים ועד כמה חשוב להישמע להנחיות פיקוד העורף שהוכחו כמצילות חיים. אני קורא לתושבים להמשיך להיצמד להנחיות, להימנע מהגעה לזירות ולהישאר בקרבת מרחבים מוגנים".

מוטי פריד, מתנדב זק"א שטיפל בזירה הראשונה באשקלון: "מדובר בבית פרטי שספג פגיעה ישירה. כשהגעתי למקום ראיתי את כל הבית מבפנים הרוס לגמרי. בתוך הבית מצאנו אישה מחוסרת הכרה עם פגיעה רב מערכתית. יחד עם פיקוד העורף חילצנו את האישה מחוץ לבית, פראמדיק מד"א נאלץ לאשר את מותה במקום".

מאיר בוסקילה, שטיפל בזירה השניה באשקלון: “מדובר בבנין רב קומות שספר פגיעה ישירה, הנזק עצום, בתוך הבית מצאנו אישה מבוגרת עם פגיעה רב מערכתית, פראמדיק מד״א נאלץ לאשר את מותה במקום, צוותי מד״א פינו מספר נפגעים נוספים לבית החולים בעיר".

גם באשדוד רקטה פגעה פגיעה ישירה. 11 בני אדם נפצעו קל מרסיסים, בהם שני ילדים. שלושה נוספים נפגעי חרדה טופלו במקום.

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים התייעצויות ביטחוניות עם שר הביטחון, הרמטכ״ל, ראש השב״כ, ראש המל"ל ובכירים נוספים, בקריה בתל אביב.

בתום הערכת המצב אמר ראש הממשלה: "אנחנו בעיצומה של מערכה. מאז אתמול צה"ל תוקף מאות תקיפות את החמאס והג'יהאד האסלאמי בעזה. סיכלנו מפקדים, פגענו בהרבה מאוד מטרות איכותיות שלהם. הסיכום של הישיבה הוא להגביר עוד יותר גם את עוצמת התקיפות וגם את קצב התקיפות. החמאס יקבל כאן מכות שהוא לא ציפה להן. אני יודע שהדבר הזה כרוך גם בסבלנות ובהקרבה מסוימת מצדכם, אזרחי ישראל".

חיל האוויר בפעולה

בהנחיית הדרג המדיני, יצא צה"ל למבצע נרחב בעזה באמצעות חיל האוויר. מאות יעדים של ארגון חמאס ושל הג'יהאד האיסלאמי הופצצו, לרבות בורות השיגור שמהם נורו הטילים, מחסנים לייצור ואחסון אמצעי לחימה, מפקדות של חמאס ומתחמים צבאיים. במקביל, ביצע חיל האוויר פעולות חיסול כנגד בכירי חמאס, שחלקם חוסלו באמצעות הפצצה ישירה מהאוויר.

בנוסף, טנקים וכלי טיס של צה"ל תקפו יעדי טרור נוספים, בתוכם שתי מנהרות טרור התקפיות סמוכות גדר. בכלי התקשורת הפלשתיניים מדווחים על 28 הרוגים עד הבוקר ברצועת עזה, 10 מתוכם ילדים.

המטחים הכבדים הגיעו לאחר שצה"ל והשב"כ חיסלו את ראש היחידה הרקטית של הג’יהאד האיסלאמי בעזה, סמאח עבד אל ממלוכ, כאשר בוצעה תקיפה אל עבר דירת מסתור בה שהו מספר פעילים בכירים בארגון הג’יהאד האסלאמי.

דובר צה"ל, הדי זילברמן מסר: "התקיפות ממשיכות ואנחנו מממשים את מה שהתכוננו אליו חודשים ארוכים למקרה של הסלמה מול חמאס. המטרה היא השבת היציבות לאחר פגיעה קשה בחמאס, לא נפסיק עכשיו. ביממה הקרובה אנחנו עם הרגל על הגז באופן מלא. פעולה שלא עוצרת לשנייה. התקיפות שלנו רק בראשית הדרך – יש יממה עצימה לפנינו ויהיה המשך ישיר ורציף של מה שעשינו הלילה. נתקוף כל מי שמפנה נשק או מאיים בפעילות טרור לכיווננו כולל ארגונים סוררים, הכתובת היא חמאס וממנה נגבה את המחיר".

לאור איומי החמאס להרחיב את התקיפות לעבר ערי המרכז, בצה"ל החלו בפריסת סוללות כיפת ברזל גם בגוש גן. "צה"ל תגבר את כוחותיו בפיקוד הדרום וערוך למגוון תרחישים. אנחנו ערוכים לכל תרחיש כולל של הסלמה רחבה, רוצים להשיג פגיעה קשה ולא נעצור עד שנשיג אותה", אמר דובר צה"ל.

התפרעויות בערים המעורבות

ההסלמה בדרום נתנה את אותותיה גם בקרב ערביי ישראל ובמקומות רבים יצאו ערביי ישראל להפרות סדר והפגנות שהידרדרו לאלימות קשה. בלוד, ברמלה, בירושלים, בערי הצפון ובמקומות נוספים אירעו התפרעויות קשות, כולל הצתת בית כנסת ברמלה וחילול ספרי התורה במקום.

בהערכת מצב ביטחונית מיוחדת שקיים מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי, בהשתתפות סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה, הוא הנחה על תגבור מיידי ומשמעותי של המערכים המבצעיים של משטרת ישראל בכל רחבי הארץ, בדגש על מערכי הסיור והביטחון השוטף. המפכ"ל הנחה להגביר את הנוכחות המשטרתית ברחובות הערים, כאשר המטרה המרכזית היא לתת מענה ושירות לאזרחים בעת הצורך. כמו כן, הוחלט על תגבור מוקדי 100, מוקדי החירום של משטרת ישראל, ומוקד 110 – מוקד המידע הארצי של משטרת ישראל.

תגובה אחת
  1. טרנספר. עכשיו!

השארת תגובה