האינתיפאדה עצרה את הקמת הממשלה

בחדשות 13 פורסם כי לפיד התכוון להודיע לנשיא כי הצליח להקים ממשלה בישראל, אלא שאז בחרה ישראל שלא להבליג לאינתיפאדה – והערבים בחרו: לא ממשיכים

לינץ' בדרך לכותל ביום ירושלים
לינץ' בדרך לכותל ביום ירושלים

בשעות הצהריים עוד נראה היה כי ממשלת השמאל עומדת לצאת לדרך בתמיכת הערבים, חה"כ יאיר לפיד שקיבל את המנדט להקמת הממשלה מידי הנשיא כבר סיים את סבב השיחות והתכוון להודיע לנשיא כי עלה בידו להרכיב את הממשלה.

יו”ר יש עתיד יאיר לפיד התייחס בישיבת סיעתו בכנסת, למגעים להקמת ממשלה ואמר: “אני קורא לראשי המפלגות – הפערים לא גדולים. מי שימנע את הקמתה של הממשלה רק בגלל שהתעקש על עוד משרד, אזרחי ישראל לא יסלחו לו”.

הדברים המלאים של לפיד: “אנחנו שומעים ורואים בימים האחרונים את כמויות הרעל וההסתה שמפיצים אנשי נתניהו.

מודעת האבל על בנט, ההטרדות של הילדים של אלקין, הקללות הבלתי נתפסות מול הבית של מתן כהנא, לוחם בסיירת מטכ”ל, טייס קרב בחיל האוויר.

אין גבול שנתניהו לא חוצה כדי לפלג את החברה הישראלית ולגרור אותנו לבחירות חמישיות, אבל זה מתהפך עליו. במקום שזה יחליש אותנו, זו תזכורת למה מוכרחים ממשלת אחדות.

אנחנו מוכרחים לבחור בדרך אחרת. האלימות והשקרים וזעקות השנאה במגפונים לא באמת מייצגים את מה שמרגישים רוב אזרחי המדינה. זה לא נכון שאנחנו שונאים אחד את השני.

אם תקום ממשלת האחדות, בעוד שלושה חודשים אף אחד לא יזכור את כל התקפות הזוהמה האלה. תהיה ממשלה. אנשים הגונים וטובים שיקומו כל בוקר כדי לעבוד למען אזרחי ישראל. לא יכפישו, לא ישקרו, יעבדו.

יעבדו כדי שתהיה פה מערכת בריאות טובה יותר, בתי ספר טובים יותר, יחסים טובים יותר עם הממשל האמריקאי. לפעמים זה יצליח יותר, לפעמים פחות, אבל כולם יידעו שזו ממשלה מתפקדת עם רצון טוב.

הקמת ממשלה היא אף פעם לא אירוע פשוט. לא כולם יקבלו מה שהם רוצים. אבל יש הבנה שכולנו שותפים לה. נפתלי ובני, איווט ומרב, גדעון וניצן. כולנו מבינים שהמדינה צריכה שינוי כיוון.

הפוליטיקה לא יכולה להיות הדבר שתוקע את המדינה. היא לא יכולה להתנהל בקודים עברייניים. פוליטיקה צריכה להיות מקום העבודה של משרתי ציבור קשובים, שזוכרים שהאזרחים הם הדבר החשוב.

אני קורא מפה לכל ראשי המפלגות: אני יודע שכל אחד מכם רוצה להביא הישגים למפלגה שלו. גם אני רוצה. אבל הרבה יותר חשוב שנביא בשורה למדינה, לאזרחים, לילדים שלנו.

מדינת ישראל צריכה לדעת שיש פה דור חדש ואחר של מנהיגים שלא חושבים רק על אינטרסים שלהם. מי שימנע את הקמתה של הממשלה רק בגלל שהתעקש על עוד משרד, אזרחי ישראל לא יסלחו לו.

הפערים לא גדולים, אנחנו יכולים תוך כמה ימים להשביע ממשלה ישראלית חדשה, מתפקדת, שמבוססת על הסכמות רחבות ועל הטוב המשותף. בואו נעשה את זה”.

גם סיעת ימינה בכנסת התכנסה לישיבה. בחלק הסגור של הישיבה הסביר בנט לחברי הסיעה את החלטתו ללכת להקמת ממשלת שמאל עם לפיד – למרות הביקורת הציבורית על כך.

יו”ר ימינה, האשים כי נתניהו הוא זה שהכשיל מהלך שהיה עשוי לאפשר הקמת ממשלת ימין. “אין שום אפשרות – חוץ מממשלה או בחירות”, אמר בנט לחברי הסיעה.

בנט הוסיף וטען: “האמת הפשוטה היא שביבי פעל שלא אקבל את המנדט בשבוע שעבר, הוא שכנע את מנסור עבאס לא להמליץ עליי אצל הנשיא. הוא רק רוצה דבר אחד – לגרור לבחירות”.

בישיבה השתתף גם ח”כ עמיחי שיקלי, שהודיע כי יתנגד להקמת ממשלת השמאל של בנט.

יו”ר מרצ ניצן הורוביץ הבהיר בישיבת סיעתו שהמגעים להקמת ממשלה עדיין לא נגמרו: “יש עוד קשיים. אני אומר לכל המעורבים במגעים – חייבים לחתור כמה שאפשר לאיזון”.

הורוביץ הוסיף שמפלגתו מתכוונת להתעקש על קבלת תפקידים ועל קידום סוגיות בחקיקה.

יו”ר מרצ סירב לומר אם יסכים להתפשר על תיק החינוך.

על הדרישות של בנט וסער להסדרת יישובים ספציפיים קבע: “דברים שנויים במחלוקת לא יקרו בממשלה הזו”.

יו”ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי התייחסה גם היא למגעים הפוליטיים, ברקע הדיווחים שמפלגתה נדחקת הצידה בכל הנוגע לחלוקת התיקים בקואליציה המתגבשת.

“אנחנו מחויבים לממשלת שינוי ולא נסכל את הקמתה, נעשה זאת תוך שאנחנו זוכרים שיש לנו שבעה מנדטים ואנחנו מחויבים לייצג אותם. לא רק שלא פגענו במאמץ, אלא עשינו ויתורים שאף מפלגה לא עשתה. עשינו דרך עצומה ומבחינתנו אפשר לסגור כבר היום”.

ציר נתניהו-עבאס

לפי דיווח בחדשות 12, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו”ר מפלגת רע”מ מנסור עבאס נועדו השבוע בבית ראש הממשלה בבלפור.

גורמים פוליטיים סיפרו לחדשות 12 שמטרת הפגישה היתה לשכנע את עבאס שלא לחבור לבנט ולהתעלם מהאמירות של חברי הליכוד שלפיהן כלל לא תוכנן לשתף פעולה עם רע״ם.

ברע״ם טענו כי הפגישה עסקה בהתנהלות המשטרה כלפי המתפללים בהר הבית ושייח ג’ראח.

יו”ר רע”מ מנסור עבאס ביטל את הפגישה המשולשת שתוכננה עם יאיר לפיד ונפתלי בנט, במסגרת המו”מ להקמת הממשלה – בגלל ההתפרעויות בירושלים.

ל’ישראל היום’ אמר עבאס: “אני ביטלתי. היום לא מתאים למו”מ. האווירה בחוץ”.

אלא שבימינה הכחישו וטענו כי הביטול נעשה בתיאום.

בהמשך הודיע עבאס על דחיית כל המגעים הפוליטיים על רקע האינתיפאדה שפרצה.

בכיר ברע”מ אמר ל’כאן חדשות’, כי הם אינם יודעים אם יוכלו לשוב למשא ומתן לפני תום המנדט של לפיד, וכי הדבר תלוי בהיקף ההסלמה.

מוחמד מג’אדלה, ראש חטיבת החדשות ברדיו נאס, דיווח כי בכירים ברע”מ והתנועה האסלאמית אמרו: “לא נוכל להצטרף לשום ממשלה שתכריז או תגבה מלחמה נגד העם שלנו בעזה”.

ההודעה הדרמטית של רע”מ תפסה את חברי ‘גוש השינוי’ לא מוכנים. הקמת ממשלת השמאל תלויה בחברי רע”מ, והעובדה שבמפלגה הכריזו על הקפאת המגעים לזמן בלתי ידוע גורמת לחשש.

אחד מהם אמר ל’ישראל היום’: “היינו בדרך לחתימות ולסגירת קצוות. עכשיו המצב לא ברור. עוד לא מבינים מה זה בדיוק אומר, האם הכל מבוטל? האם אין מה לדבר איתו? אם הכל יירגע מחר או מחרתיים יחזור למשא ומתן? בכל מקרה אם רע”מ מחוץ למשחק זה משמעותי מאד ומעמיד את הקמת הממשלה בסכנה ממשית”.

גורם בכיר ברשימה המשותפת אמר ל’ישראל היום’: ״נוכח הגיבוי של בנט לפיד וסער לתקיפות חיל האוויר בעזה ופגיעות באזרחים לא מעורבים, בהם ילדים, וכן הדרישה של סער ובנט למבצע נרחב בעזה מעמידים בספק את המשך המגעים לתמיכה בקואליציית השינוי. לא נתמוך בממשלה שבנט יעמוד בראשה״.

העיתונאי נדב אייל הגיב: “אם הדבר הראשון שרע”מ עושה זה להשהות מגעים – עם בנט/לפיד או נתניהו, לא משנה – בגלל ההסלמה, זה מעלה שאלות חריפות עד כמה ממשלה איתם היא בת קיימא. הסלמות מהסוג הזה מתרחשות בישראל”.

ח”כ בצלאל סמוטריץ’ הגיב בציניות להודעת רע”מ: ”שוקינג, רע”מ החמודה שהולבנה כאן כשותפה לממשלה מזדהה עם התנועה-אחות שלה חמאס בעזה?! הרבה זמן כבר לא הופתענו ככה… מזל שזה קורה עכשיו ומה שמושהה זה מו”מ חסר אחריות ולא ממשלה ריבונית בישראל או פעילות מבצעית למאבק בטרור”.

סמוטריץ’ קרא לבנט וגדעון סער להקים ממשלת חירום של מפלגות המחנה הלאומי: ”שימו הכל בצד ובואו נקים ממשלת חירום של המחנה הלאומי עוד היום. כל היתר יחכה”.

לאיילת שקד כתב סמוטריץ’: ”בואי איתנו לממשלת חירום של המחנה הלאומי ויחד נוכל להחזיר את הנחישות למדינת ישראל”.

תגובה אחת
  1. ה' ירחם, אנחנו צריכים להכות בערבים חזק!!!
    שיבינו עם מי הם מתעסקים…
    ומי השולט פה – מדינת ישראל

השארת תגובה