אינתיפאדה? התפרעויות בישראל – רקטות מעזה

34 שנים לאחר פרוץ האינתיפאדה הראשונה, חזרו האזרחים הערבים לרחובות ישראל במסע רביעי של הרס ואלימות כשאחיהם מעזה מעודדים בשיגורי רקטות

רקטות באשקלון, צילום: משטרת ישראל
רקטות באשקלון, צילום: משטרת ישראל

לאחר ימים של התפרעויות במזרח ירושלים שהתמקדו ברובן בשכונת שייח ג'ראח וסביבות הר הבית. פתחו המוסלמים את בוקר אמש בהסלמת האלימות ברחובות ירושלים.

כוחות הבטחון נתבקשו לשמור על הסדר תוך כדי איפוק מקסימלי.

קיומו של 'יום ירושלים' בהקבלה ללילות סיום חודש הרמדאן, היווה טריגר להסלמה קשה על הר הבית. מהיהודים נמנעה עלייה אל ההר, אלא שהמוסלמים הפכו אלימים מרגע לרגע.

הר הבית הפך לזירת קרב, אנשי כוחות הבטחון נפצעו במהלך הפרות הסדר. עשרות פורעים נעצרו ועשרות אחרים נפצעו.

עימותים אלימים פרצו בהר הבית בין כוחות המשטרה ובין אלפי מוסלמים שהתבצרו על ההר משעות הלילה מצוידים באבנים, מקלות ובקבוקי תבערה.

הפורעים המוסלמים התעמתו עם כוחות המשטרה על הר הבית, יידו אבנים וקראו קריאות “אללה אכבר”.

המשטרה הגיבה בירי של רימוני הלם.

לפי דווח ב’שיהאב’, סוכנות הידיעות המזוהה עם חמאס, כ-200 בני אדם נפצעו הבוקר במהלך העימותים במתחם הר הבית.

ממשטרת ישראל נמסר: “מאות פורעים החלו לידות אבנים לעבר שער המוגרבים. בעקבות כך הורה המפכ”ל, רנ”צ יעקב שבתאי לכוחות המשטרה המוצבים במקום, להיכנס להר הבית ולהדוף את הפורעים, תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. כוחות משטרת ישראל ממשיכים לפעול במקום”.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם בטקס האזכרה הממלכתי ליהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל בהר הרצל: “מאבק ניטש עכשיו על ליבה של ירושלים. זה איננו מאבק חדש, זה מאבק בין חוסר הסבלנות לסובלנות, בין אלימות פורעת חוק לבין סדר וחוק. המאבק הזה איננו חדש משום שהוא למעשה ניטש על ירושלים ועל ליבה של ירושלים מזה מאות בשנים, מאז עליית שלוש הדתות המונותאיסטיות”.

לפעמים צד אחד שלט ואז נידה את השניים האחרים ולפעמים הם התחלפו ואותו דבר קרה. אפשר לומר בהיסטוריה הארוכה של ירושלים, שרק תחת ריבונות ישראל מאז 1967, אנחנו עדים לתקופה ממושכת, יציבה ובטוחה שבה אנו פועלים להבטיח את חופש הפולחן ואת הסובלנות לכל.

זו איננה משימה שאנחנו יכולים לבצעה ללא התעמתות מעת לעת באותם כוחות של חוסר סובלנות שרוצים להפקיע את הזכויות שלנו, קודם כל את הזכויות שלנו, אבל לא רק שלנו, מהר הבית ובמקומות הקדושים האחרים”.

אנחנו מתעקשים להבטיח את זכויותיהם של כולם והדבר הזה מחייב מעת לעת את ההתייצבות והעמידה האיתנה כפי שעושים כרגע שוטרי ישראל וכוחות הביטחון שלנו. אנחנו מגבים אותם במאבק הצודק הזה. יש לדברים הללו כמובן ביטוי מוטעה, שגוי ומטעה בכלי התקשורת העולמיים. סופה של אמת לנצח אבל עלינו להתמיד ולחזור ולומר אותה”.

תנועת החמאס הכריזה על 'אולטימטום' לממשלת ישראל: להוציא את הכוחות מהר הבית ושכונת שייח ג'ראח עד לשעה 18:00.

בישראל נערכה 'הערכת מצב', בסיומה הוחלט בצה״ל על חסימת אזורים וצירים הממוקמים בסמוך לגדר המערכת ברצועת עזה: כלל צירי הגישה החקלאיים מערבית לכביש 232, וגם הצירים הבאים לשני הכיוונים: כביש מס׳ 4 – מצומת זיקים ועד צומת הכניסה לקיבוץ ניר עם, כביש מס׳ 34 – מצומת יד מרדכי ועד כביש הגישה לקיבוץ ארז, כביש מס׳ 232 – מצומת מפלסים ועד לצומת כפר עזה.

כמו כן, נאסרה כניסה לגבעת ״קובי״ בשדרות, אנדרטת ״החץ השחור״, גבעת הפעמונים על שם אסף סיבוני ז״ל, גבעת נזמית וגבעת ״הפרש הבודד״.

בנוסף, הוחלט על סגירת חוף זיקים למבקרים.

כמו כן הוחלט על עצירת תנועת הרכבות בין אשקלון לבאר שבע.

בנוסף, הרמטכ״ל אביב כוכבי החליט להשהות את תרגיל המטכ״לי הגדול ‘מרכבות האש’ ליממה הקרובה, והנחה את צה״ל למקד את כלל המאמצים בהיערכות ומוכנות לתרחישי הסלמה.

בעקבות ההסלמה הביטחונית: תנועת המטוסים בנתב”ג הוסטה לנתיבים חלופיים.

במקביל, בהתאם להמלצת צה״ל והשב״כ, ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט שהמסלול של מצעד ‘ריקודגלים” בירושלים יעבור דרך שער ליפו לכיוון רחבת הכותל – ולא דרך שער שכם והרובע המוסלמי.

בתגובה, עמותת ‘עם כלביא’ המארגנת את המצעד השנתי ביטלה את הצעדה: “במשך 30 שנה מתקיים הריקודגלים ודגלי ישראל מונפים בכל רחבי ירושלים המאוחדת. בזמן כל ממשלות ישראל. גם בזמנים קשים של האינתיפאדה הראשונה והשנייה לא הורד דגל ישראל מהעיר העתיקה.

המצעד של ריקודגלים מבוטל. לא נרקוד רק בשטחי ירושלים המחולקת. האירוע בכותל המערבי יתקיים כרגיל”, נמסר מהעמותה.

הירי מעזה

גדודי אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג’יהאד האסלאמי, נטל אחריות לתקיפה בטיל נגד טנקים של “ג’יפ ציוני” לאורך הגבול עם רצועת עזה.

על פי דובר צה”ל, מחבלים מרצועת עזה שיגרו טיל נ״ט מצפון רצועת עזה לעבר רכב אזרחי בצפון העוטף. כתוצאה מהירי נפצע אזרח ששהה ברכב באורח קל ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים.

ארגון הג’יהאד האיסלאמי הזהיר, כי “להבת המערכה שעורר הטרור הציוני בירושלים תגיע לראש ההתנחלות והייהוד”. בהודעה שפרסם הג’יהאד האסלאמי, נאמר כי העם הפלסטיני וארגוני המאבק לא יאפשרו למפעל ההתנחלות, לייהוד ול”טרור” להצליח בגניבת האדמות ובפריצה למקומות הקדושים.

כמו כן, קרא הג’יהאד האסלאמי “להתגייסות כוללת בכל שטח פלסטין ובמחנות הפליטים בפזורה בתמיכה בתושבי ירושלים ובמרד שפרץ ברמדאן למען מסגד אל-אקצה ושכונת שייח’ ג’ראח”.

עם הגיע שעת ה'אולטימטום' החל חמאס מתקפת טילים על ישראל, כשהמטח הראשון הורכב משבעה טילים ששוגרו לעבר פרוזדור ירושלים.

מאז שוגרו מעזה לישראל כ-200 טילים בערב אחד, במהלכו הוכרז בצה"ל על מבצע 'שומר החומות' – במסגרתו הורה הדרג המדיני על תקיפה מעמיקה ונרחבת של יעדי טרור ברחבי עזה.

אלפי פורעים מערביי ישראל התפרעו הלילה בעשרות מוקדים ברחבי הארץ, יידו בקבוקים ואבנים, השליכו זיקוקים, הבעירו פחים, ביצעו ונדליזם במבני שלטון, הרסו חנויות והציתו רכבים.

מאות ערבים התפרעו בכמה מוקדים בערים רמלה ולוד, ירו זיקוקים לעבר שוטרים, יידו אבנים על רכבים ומבנים, והבעירו פחים, רכבים וצמיגים.

בלוד שרפו הפורעים בית כנסת וניסו להצית תחנת משטרה. באירוע חריג נוסף בעיר הושחת דגל ישראל ונתלה במקומו דגל פלסטין.

במקביל, פורעים ביצעו ונדליזם בחנויות של חרדים, כמו גם בבניין העירייה החדש ובמוזיאון הפסיפס החדש – שהוצת.

יהודים שהגנו על חייהם בשכונת חשמונאים הדפו את הפורעים באמצעות ירי בנשק. פורע ערבי שנורה במהלך ההתפרעויות מת מפצעיו בבית החולים אסף הרופא. ערבי נוסף הגיע באופן עצמי, גם הוא סובל מפצעי ירי ומצבו בינוני.

בחיפה – כוחות משטרה ולוחמי יס״מ פעלו בשדרות בן גוריון בחיפה בעקבות מחאה בהשתתפות עשרות פורעים שהפרו את הסדר הציבורי, יידו בקבוקים ואבנים, השליכו זיקוקים והבעירו פחים.

לאחר שההפגנה הוכרזה כלא חוקית, נאלצו כוחות המשטרה לפזר את הפורעים תוך שימוש באמצעים ועצרו כ-15 מהם.

במרחב כרמל – פורעים יידו אבנים לעבר רכב בכביש 79 סמוך לצומת פתאל. חובשים ופראמדיקים של מד”א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי”ח רמב”ם גבר בן 25 במצב קל עם חבלה בגפיים.

גם בצפון נרשמו עשרות הפרות סדר בכפרים הערביים: מאות צעירים ירו זיקוקים, הציתו צמיגים, יידו אבנים וחסמו כבישים באזור.

בכביש 754 – סמוך לכפר כנא, מפגינים ערבים עצרו רכב של תושב נוף הגליל, חסיד חב”ד בשנות ה-40 לחייו, ניפצו את שמשות רכבו, היכו אותו וניסו לבצע בו לינץ’. כמה מתושבי כפר כנא חילצו אותו מהמקום והזעיקו טיפול רפואי.

בכפר שיבלי – עשרות צעירים חסמו את כביש 65, ידו אבנים והחלו להבעיר צמיגים. שוטרים שהגיעו למקום פיזרו את הפורעים ועצרו פורע אחד. הכביש נפתח לתנועה. גם בכביש 85 צעירים תושבי כפר נחף חסמו את הכביש והבעירו עצים במקום. כוח משטרה פיזר את הפורעים והכביש נפתח לתנועה.

בפעילות כוחות המשטרה ברחוב נעמי בירושלים, נעצרו שלושה חשודים בעקבות אירועי הפרות סדר אלימות שהחלו במקום וכללו בין היתר יידוי אבנים, זריקת זיקוקין, אלות, קרשים והצתת פח.

פקח עירייה הותקף תוך שרוסס גז פלפל לעברו ושוטר שנכח במקום ביצע ירי באוויר לאחר שנשקפה סכנה בהמשך תקיפתו.

כוחות משטרה ומשמר הגבול פעלו בשכונת עיסאוויה שבמזרח ירושלים בעקבות הפרת סדר בה חשודים יידו אבנים, הבעירו פח, הושלכו צמיגים בוערים ובקבוקי תבערה. במהלך פעילות הכוחות באירוע, נפגע שוטר מג”ב מאבן בראשו והוא נזקק לטיפול רפואי.

פורעים יידו אבנים לעבר שוטרים בצומת שגב שלום. המשטרה השתמשה במקום באמצעים לפיזור הפגנות. גם אוטובוס עם נוסעים נרגם באבנים באיזור שגב שלום. נוסע שנפגע קל פונה לסורוקה.

כוח משטרה התעמת בעיר רהט עם קבוצת מפגינים שידו אבנים לעברם. שוטרים בתחנת רהט הדפו עשרות פורעי חוק אשר הגיעו על מנת לפגוע בתחנת המשטרה. בוצע מעצרם של 10 חשודים.

בתל שבע נהדפו עשרות פורעי חוק אשר התקיפו את נקודת המשטרה. שוטרים עצרו 5 פורעים ביידוי אבנים. במקביל שוטרים פועלים בגזרת ציר 80 (ערוער) בסילוק מפגעים מהכביש.

שומר החומות

במסגרת מבצע ‘שומר החומות’ – שם המבצע הנוכחי של צה”ל – מטוסי קרב של צה״ל השמידו מנהרת טרור התקפית של ארגון חמאס ברצועת עזה. בתקיפה חוסלו כמה מחבלים.

המטוסים ממשיכים בתקיפה נרחבת.

מוקדם יותר הערב תקפו מטוסי חיל האוויר מספר מטרות טרור של חמאס ברצועה, בתגובה לירי הרקטות לעבר אזור ירושלים ויישובי הדרום.

בין היעדים שהותקפו: שני משגרי רקטות, שתי עמדות צבאיות ושמונה פעילי טרור של חמאס ברצועת עזה.

הקבינט המדיני ביטחוני אישר לצה”ל לבצע תקיפה אווירית משמעותית ברצועת עזה, ללא פעולה קרקעית.

שר הביטחון הכריז על מצב מיוחד בעורף במרחב של עד 80 ק”מ מהרצועה.

ההסלמה החלה היום דקות ספורות לאחר פקיעת האולטימטום של חמאס בשעה 18:000, כאשר נשמעו אזעקות בירושלים, בית שמש ובעשרות ערים ויישובים באזור ירושלים.

בהמשך נשמעו אזעקות גם בכל יישובי עוטף עזה ובאשקלון.

בסך הכל זוהו שבע רקטות ששוגרו לעבר ירושלים ואזור בית שמש. כמה מהן התפוצצו בתחום המועצה האזורית מטה יהודה. רקטה אחת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל.

בית מגורים נפגע בבית נקופה שליד ירושלים. רסיסי רקטות נפלו בכביש מספר 1. לא דווח על נפגעים.

בתגובה לירי החמאס לעבר ירושלים – אמר ח”כ בן גביר: “הכתובת הייתה על הקיר. במשך כל השבוע האחרון ישראל נכנעה בהר הבית ובשמעון הצדיק לפורעים וטרוריסטים, והחמאס מבין את הכניעה היטב.

התגובה ההולמת מול חמאס היא לצאת למבצע בעזה, חזור לסיכולים הממוקדים ולירות לעזה 50 טילים על כל טיל שנורה לשטח ישראל. ממשלת ישראל חייבת לחסל עוד הלילה את מוחמד דף, ולהחזיר את ההרתעה למדינת ישראל”.

יו”ר ימינה נפתלי בנט, שהתכוון להודיע ביום ירושלים על הקמת ממשלה בתמיכת הערבים, הגיב לירי הרקטות לעבר ירושלים ועוטף עזה: ”בטרור הפלסטיני יש להילחם באגרוף ברזל. מי שמכניס את תושבי ישראל למקלטים, צריך לדעת שיתחרט על כך. אנו נגבה פעולה נחושה של ממשלת ישראל”.

גם שותפו לדרך גדעון סער הגיב: “תוקפנות חמאס מחייבת תגובה חריפה להשבת ההרתעה ואנחנו נגבה החלטות של הממשלה שיביאו לכך”.

החיסולים חוזרים

בעזה דיווחו על יותר מ-20 הרוגים ועשרות פצועים בתקיפות של חיל האוויר. לפי משרד הבריאות בעזה בין ההרוגים יש גם ילדים.

כלי תקשורת בעזה דיווחו כי בכיר בזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד עבדאללה פיאד, חוסל בתקיפות.

מאוחר יותר עדכן דובר צה”ל כי צה”ל תקף מספר מטרות טרור של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה.

בין היעדים שהותקפו: מנהרת טרור בתוכה היו מחבלים, שני משגרי רקטות, שתי עמדות צבאיות ושמונה פעילי טרור של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה.

דובר צה”ל תא”ל הדי זילברמן שוחח עם הכתבים הצבאיים וסיפר על תקיפות צה”ל ברצועת עזה – בתגובה לשיגור עשרות הרקטות ששוגרו מאז השעה 18:00 לעבר ירושלים, אזור מטה יהודה ויישובי עוטף עזה.

"מדובר בשלב נוסף בהסלמה שחמאס גורר את האזור אליה”, אמר זילברמן והדגיש כי האירועים האחרונים “חמורים ולא יעברו בשתיקה.

האירוע משולב וכולל שלושה דברים – ירי לעבר ירושלים, ירי לעוטף שממשיך בדקות אלה וירי נ”ט לעבר רכב שעמד במרחב של עוטף עזה. זה לא כל כך משנה מי נוטל אחריות, יש לנו כתובת ברורה בעזה, הארגון ישלם ואנחנו נגיב תגובה חריפה.

אם בחמאס לא הבינו עד עכשיו, הם יבינו אחרי שנפעל ברצועה. המסר ברור. מבחינתנו על הפרק גם יציאה למבצע רחב וגם כל פעולה אחרת מול חמאס. הכנו תכנית ברורה. יהיה פה מחיר כבד, זו פגיעה בלתי נסבלת בריבונות של ישראל. אם הירי יימשך אחרי התגובה שלנו – נגיב שוב.

התחלנו לתקוף ברצועה כמה דקות אחרי הירי לכיוון ירושלים, עד עכשיו הצלחנו לסכל חוליה של 3 מחבלי חמאס. ביצענו תקיפה פעילים שעסוקים בפח”ע נגדנו ויש לנו אור ירוק לעשות את זה לאורך הרצועה כולה. להבנתנו יש שם 3 הרוגי חמאס.

אנחנו חושבים שההרתעה נשמרת באופן חלקי. יש פה קבלת החלטות שהצטברה ביממה האחרונה. ברגע שהבנו לאן זה הולך שינינו את דפוס הפעולה אצלנו. לפגוע באופן קשה בחמאס כדי להביא למצב שהארגון הזה חוזר למצב של השקט שהיה לפני כן. אנחנו הולכים לקראת ימים שבהם חמאס ירגיש את זרועו העוצמתית של הצבא, וירגיש את התגובה החריפה. היא לא תארך דקות בודדות אלא ימים”.

על השאלה עם צה”ל יחזור לסיכולים ממוקדים – השיב דובר צה”ל: “כל מנעד התכניות על הפרק כרגע. אנחנו לא מתכוונים על אירוע כל כך חמור שלא להגיב בצורה חריפה”.

נתניהו הגיב אל מול המצלמות

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם בטקס המרכזי לציון יום ירושלים בגבעת התחמושת, והבטיח תגובה עוצמתית על ירי עשרות הרקטות לעבר ירושלים ויישובי הדרום.

“אנחנו במאבק שמתפרס על פני כמה חזיתות: בירושלים, בעזה ובמקומות אחרים בארץ. ארגוני הטרור בעזה חצו לפנות ערב ביום ירושלים קו אדום ותקפו אותנו בטילים במבואות ירושלים.

ישראל תגיב בעוצמה רבה. לא נסבול פגיעה בשטחנו, בבירתנו, באזרחינו ובחיילינו. מי שתוקף אותנו ישלם מחיר כבד. אני אומר לכם, אזרחי ישראל העימות הנוכחי יכול להימשך זמן מה. לא חפצנו בהסלמה, אבל מי שבחר להסלים ירגיש את נחת זרוענו”.

אינני יכול לשתף אתכם בהערכות המצב שאני מקיים עם כל גורמי הביטחון, וגם לא בכל הפעולות שאנחנו מבצעים. זהו מאבק עיקש שנגזר מראיית התמונה הכוללת. אנו מנהלים אותו בנחישות, באחריות ובתבונה.

איננו נופלים למלכודות אויבים ואיננו כפופים למקלדות צייצנים. מבחן המנהיגות מחייב לקבל החלטות נכונות גם כשהן אינן מובנות לכל ברגע נתון, וצדקתן מתבררת בהמשך.

מי שלא מסוגל לנהוג ולעמוד בלחץ הביקורת לא כשיר להנהגה. אנחנו בוחרים בקפידה את תזמון התגובה שלנו ואת עוצמת העימות עם אויבינו וזה לא דבר חדש”.

תגובה אחת
  1. להפסיק לקנות אצל ערבים לייבש אותם שילמדו לקח

השארת תגובה