[banners_zone id=40]

יו"ר 'הצלה' בראיון מתוך התופת

שוחחנו עם יו"ר ארגון הצלה, ר' אשר שלומוביץ, שנמנה עם הראשונים שהגיעו לזירת האסון, סייע בחילוץ והצלת חיים ומספר בראיון מיוחד על המראות הקשים שנחרטו בזכרונו ועל העבודה המסורה של המתנדבים בשטח

מתנדבי הצלה בזירת האסון
מתנדבי הצלה בזירת האסון

את ר' אשר שלומוביץ, יו"ר ארגון הצלה, אין צורך להציג. כבר עשרות בשנים הוא מציל חיים כמתנדב הצלה ובשנים האחרונות אף עובד כאח בבית החולים מעייני הישועה. לצערו עבורו מראות קשים ותמונות מזעזעות הן לא משהו חדש אבל מתוך המילים בשיחה ששוחחנו איתו ניתן להבין שגם הוא לא נתקל בכזו טרגדיה.

ברשותך נתחיל רגע מההתחלה, איך בעצם התנהל מערך האבטחה בהר מירון מבחינת  ארגון הצלה?

"כמידי שנה אנחנו בארגון הצלה נערכים מבעוד מועד עם רשימות מסודרות ומבצעים הערכות מצב בארגון עצמו וכן אל מול ארגון מד"א וכוחות המשטרה. אנו מעלים להר את החפ"ק של הצלה, שממנו אנחנו מפקדים על כלל האירועים המתרחשים והזקוקים לסיוע במהלך ההילולה. ישנה חלוקה בהר בין כלל הכוחות השונים ואנחנו בהצלה מופקדים מזה שנים לאבטח את הדרך הראשית, דרך המהדרין העולה עד המערה, עד הציון. אנו ממקמים אופנועים, בימבולנס ואמבולנס של הצלה, וכן צוותים שיאיישו אמבולנסים וטרקטורונים של מד"א, כל זאת בנוסף לדבר הכי חשוב מבחינת אבטחה בכזה מקום, החוליות הרגליות המפוזרות במקומות בהם לא ניתן להגיע בקלות עם כלי ההצלה".

איפה תפס אותך הרגע של תחילת האסון בסיום ההדלקה בתולדות אהרון?

"כפי שאמרתי אנחנו מחולקים לחוליות רגליות שכל אחת מהן מונה מס' מתנדבי הצלה מצוידים. אני הייתי כחלק מחוליה שהתמקדה בתוך המתחם של תולדות אהרן. היינו חוליה אחת מתוך חמש חוליות שאבטחו את מתחם ההדלקה. בעת ההדלקה ישנם דוחק וצפיפות ובשנים רגילות צריך לא אחת לתת סיוע לחוגגים מתוך קהל האלפים. למעשה החוליה שלי הייתה הקרובה ביותר לאירוע עצמו שאירע מספר רגעים אחרי ההדלקה".

כיצד שמעת כשזה קרה, מה היה הדיווח?

"בעודנו עומדים ומאבטחים, רץ אלינו אדם כולו המום ומבוהל, מתברר שהוא היה אחד מהנופלים הראשונים שהצליח לברוח. הוא פגש בדרך את אלחנן מאמו, מתנדב הצלה וותיק, ודיווח שיש טריבונה שנפלה ושאנשים נופלים. ישר התפזרנו החוליות הרגליות בכדי לסרוק את הזירה ולהבין מה קרה ואיפה. אחרי דקה הגעתי למקום עצמו, שם נתקלתי באדם ששוכב מחוסר הכרה ללא דופק וללא נשימה. אבל זו הייתה רק ההתחלה. כעבור שניה נוספת נגלו לעיני שורות של אנשים ששוכבים אחד על השני. זה היה מחזה מזעזע. מיד שידרתי במכשירי הקשר של הצלה ושל מד"א ודיווחתי על אירוע רב נפגעים- אר"ן. הבנתי מיד שזה לא משהו של מה בכך. לידי כבר שכבו שלושה מחוסרי הכרה, כעבור חצי דקה המספר כבר עלה ל-15 מחוסרי הכרה. באר"ן חשוב לנהל את האירוע כמו שצריך ולתת תיעדוף. זה בלאגן נורא. התחלתי לפקד על האירוע, לנהל את המתנדבים והחובשים מכלל הארגונים, וכן להכווין אזרחים שיסייעו לנו במה שניתן בכדי לשלוף לכודים עד שהגיעו עוד ועוד חובשים והחלו בפעולות החייאה, תוך דקות מרגע הדיווח הראשון הצטרפו למקום מאות מתנדבים של הצלה ושל מד"א".

מלבד ניהול האירוע, האם אתה בעצמך הצלחת לסייע לאנשים, טיפלת בלכודים?

"בוודאי. תוך כדי שאני נותן הוראות קראתי לאנשים לכודים שעוד תיקשרו ואמרתי להם לתת לי יד ולנעול את עצמם על הזרוע שלי. ב"ה ה' נתן כוח והצלחתי בכוח רב למשוך עוד ועוד אנשים לכודים מהערימה. באר"ן חשוב לטפל בנפגעים שהסיכוי שלהם לשרוד גבוה יותר, ככה אחד אחרי השני הוצאתי מעל מאה אנשים מהמקום, כאשר בזכות זה הרבה מהם יכלו להינצל ופונו חיים לבית החולים להמשך טיפול רפואי".

האם זכור לך מקרה מסוים בעת סייעת לחלץ לכודים?

"כעיקרון כשאתה עובד שם בלחלץ ולהציל חיים אתה חייב לנתק את הרגש ולעבוד על אוטומט כפי שתירגלת כחובש במשך שנים, זו הדרך לעבוד הכי ביעילות. אבל היה שם מראה אחד שאני לא אשכח כל החיים. היו שם אבא וילד שהצלחתי בניסי ניסים למשוך ולפנות. הם שכבו אחד ליד השני ופשוט צעקו לעזרה בשארית הכוחות שנשארו להם. תפסתי אותם ומשכתי אותם בעוצמה מתוך ערימת האנשים. הבן כבר היה במצב שהוא לא נשם, היה פסע מהמוות. מיד כשהבחנתי בזה השכבתי אותו על הרצפה ופתחתי לו נתיב אוויר מתוך כוונה להתחיל עליו החייאה. ב"ה חסדי שמיים ברגע שפתחתי לו את נתיב האוויר הוא התחיל לנשום באופן עצמי. אגב, ביום שישי זמן קצר לפני כניסת שבת, קיבלתי טלפון. מתברר שהאבא ראה את השם שלי שהיה רשום על ווסט ההצלה. הוא בירר את מספר הטלפון וצלצל אליי בכדי להודות שהצלתי אותו ואת הבן שלו. זה היה רגע מרגש מאין כמוהו. דמעות היו לי בעיניים".

אנחנו יודעים שקשה לתפקד בכזה אירוע, איך התרשמת מעבודת הצוותים באירוע?

"החילוץ לא היה פשוט בכלל, גם לשועלים ותיקים בהצלת החיים זה מראות קשים וכואבים. הרבה בלאגן והרבה חוסר ודאות. צריכים בתוך כל המהומה והכאוס לעבוד בעבודת צוות כלל הכוחות ולעשות הכול בכדי להציל חיים ביעילות ובמקצועיות. עשינו החייאה על עשרות בני אדם, היו שם מאות אנשי רפואה שנתנו את המקסימום עבור הנפגעים. רבים מהנפגעים היו בחורים צעירים. תוך עשרים דקות מרגע האסון והדיווח הראשוני כבר התחילו לפנות את ראשוני הנפגעים, כאשר על חלק מהם בוצעו פעולות החייאה תוך כדי הפינוי עצמו, כפי שאפשר לראות מסרטונים שהופצו לאחר מכן. למרבה הצער היו הרבה נפגעים שלא יכולנו להציל, ומותם נקבע במקום על ידי רופא של מד"א ורופא הצלה ד"ר רועי בבילה. חשוב לציין שהם עשו את מירב המאמצים לסיים למלא את הטפסים בהקדם האפשרי, בכדי לשמור על כבוד המת. סיטואציה לא פשוטה בכלל".

אנחנו שומעים על התחושות הקשות של המתנדבים שהיו שם וראו את הזוועה. מה אתה רוצה לומר להם?

"ראשית אני רוצה להודות להם. אני רוצה להודות לכל מתנדב ומתנדב שהגיע לסייע באבטחת האירוע, הן באופן רגלי הן בכלי ההצלה של ארגון הצלה ושל מד"א. תודה מיוחדת לכל מתנדב שהגיע בהמשך כתגבור לאירוע הענק, ואלו שהיו שם עם אמבולנסים של מד"א. אנחנו מודעים למצב ואכן בתחילת השבוע ארגנו ערב מיוחד למתנדבים בבית החולים מעייני הישועה בו דיבר פסיכולוג וניתנה האפשרות למתנדבים לפרוק את שעל ליבם, דבר חשוב מאוד לבריאות הנפש, לא פחות מבריאות הגוף. אנחנו בארגון הצלה מקדישים את מעשי החסד והצלת החיים לעילוי נשמת הנפטרים הקדושים, קורבנות הציבור, ומתפללים לרפואת השלמה והחלמתם המהירה של הפצועים".

השארת תגובה